با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


زمانی پس انداز کنید که نمی توانید!

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۳ خرداد ۱۳۹۷

حتماً تاکنون بارها به خودتان گفته‌اید «کاش می‌توانستم پس‌انداز کنم» و یا از دیگران شنیده‌اید که «می‌دانم پس‌انداز در موفقیت چقدر مهم است و دوست دارم این کار را انجام دهم. اما درآمدم آن‌قدر نیست که بتوانم مقداری را کنار بگذارم». خبر ناگوار این است که اگر این‌گونه به مسأله نگاه کنید، هرگز قادر نخواهید بود پس‌انداز کنید. موفقیت در پس‌انداز بیش از میزان درآمد و شرایط مالی، به اتخاذ رویکرد درست و تغییر عادات پولی وابسته است. بنابراین اگر درآمد اندکی دارید، نگران نباشید. با پیروی از توصیه‌های زیر می‌توانید در مسیر پس‌انداز کردن قرار بگیرد.

 

۱- به پس‌انداز اولویت بدهید

درباره اهمیت پس‌انداز آن‌قدر سخن گفته شده است که به‌نظر می‌رسد همه نسبت به آن آگاهی داشته باشید. اما مشکل این‌جاست که بسیاری از افراد برای پس‌انداز اولویت قائل نیستند. آنها ابتدا تمام خرج‌های اصلی و فرعی، تفریحات و سایر موارد را هزینه می‌کنند و آن‌گاه می‌بینند که چیزی برای پس‌انداز کردن باقی نمانده است. اگر به دنبال آغاز فرآیند مؤثری برای پس‌انداز کردن هستید، باید اولویت سطح بالایی به آن بدهید و پول در نظر گرفته شده را در کنار موارد ضروری قرار دهید.

 

۲- تمایلات آنی خود را فریب بدهید

اصلی‌ترین مشکل در برابر پس‌انداز، انگیزه‌های فوری و تمایلات لحظه‌ای ما است. برای برآورده کردن این تمایلات ما ناچاریم بخش قابل توجهی از درآمد خود را هزینه کنیم و به‌طور طبیعی، امکان پس‌انداز را از دست خواهیم داد. البته اگر پولی در کار نباشد، تمایل و انگیزه‌ای هم برای خرید بیهوده و اتلاف منابع وجود نخواهد داشت! بهتر است در ابتدای هر ماه مبلغی را به‌صورت خودکار از حساب خود کسر کنید. مثلاً اگر یک میلیون تومان درآمد دارید، مرتباً به خود بگویید که ۹۵۰ هزار تومان درآمد دارم و پنجاه هزار تومان را در همان ابتدا کم کنید. در ماه‌های ابتدایی مبلغ کنار گذاشته شده را به یاد خواهید آورد و احتمالاً برای خرج کردن آن تحریک می‌شوید. اما با گذشت زمان، حقوق ۹۵۰ هزار تومان در ذهن شما جای می‌گیرد و بلافاصله پس از دریافت حقوق، مبلغ اضافی را از یاد می‌برید. ادامه کار هم بسیار ساده است. کودک درون شما می‌داند که پولی در کار نیست. پس چیزی درخواست نمی‌کند. به همین سادگی!

 

۳- پاداش و هدایا را پس‌انداز کنید

اگر هزینه‌های زندگی و گرفتاری مالی شما به حدی است که امکان هیچ پس‌اندازی ندارید، باز هم می‌توانید پس‌انداز کنید! همه ما در طول سال پاداش‌ها، هدایا و جوایزی را دریافت می‌کنیم. این موارد در حساب ماهانه پیش‌بینی نشده‌اند و به‌سادگی می‌توان آنها را نادیده گرفت. مثلاً اگر ۱۰۰ هزار تومان هدیه تولد گرفتید، به خود بگویید که چیزی دریافت نکردم. این پول در برنامه شما نبوده است و پس‌انداز کردن آن هیچ چیز را سخت‌تر از قبل نمی‌کند. پول را مستقیماً به حساب پس‌انداز خود واریز کنید و آن را فراموش کنید. در خصوص هدایای غیر از پول هم می‌توانید وسائل را به‌کار بگیرید و مبلغی معادل آن را به حساب خود واریز کنید.

 

۴- هر چقدر می‌توانید پس‌انداز کنید، حتی یک ریال

بهمن سنگینی که در کوه‌ها فرو می‌ریزد را تصور کنید. این بهمن از یک ریزش کوچک برف شروع می‌شود. شما نیز می‌توانید با مقدار بسیار کمی پس‌انداز خود را آغاز کنید. این مقدار کم مانند قطرات آبی است که در طول یک شب از شیر چکه می‌کند. یک قطره آب چندان جلب توجه نمی‌کند. اما اگر ظرفی را زیر آن بگذارید، از میزان آب جمع شده در طول شب شگفت‌زده می‌شود. مهم نیست که چقدر درآمد دارید و میزان پس‌انداز شما چقدر است، مهم این است که کار را آغاز کنید. تغییر آرام ‌آرام خود را نشان خواهد داد. پس شروع کنید.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۹و۲۰، اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۵

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان