با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


سرگرمی‌های درآمدزای دوره بازنشستگی

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۱ دی ۱۳۹۷
بازنشستگی

درست است که مفهوم بازنشستگی آن است که شغل خود را کنار بگذاریم و کل روز را به انجام کارهای دلخواهمان بپردازیم و استراحت کنیم، اما ممکن است تعدادی از بازنشستگان علاقه‌مند باشند شغل و درآمد کوچکی نیز داشته باشند تا بتوانند بهتر زندگی کنند. یکی از بهترین راه‌ها برای اینکه هم احساس خوب بازنشستگی داشته باشیم و هم درآمد کسب کنیم این است که سرگرمی‌های خود را به کسب‌وکارهای کوچک تبدیل کنیم. البته این کار نیازمند اندکی تلاش و حوصله است؛ اما با کمی روحیۀ کارآفرینی و خلاقیت می‌توان حتی سرگرمی و تفریح را هم به کسب‌وکاری سودآور تبدیل کرد.

در ادامه به برخی از سرگرمی‌هایی که قابلیت تبدیل به کسب‌وکار کوچک دارد، اشاره می‌کنیم:

آموزش

یکی از راه‌های سریع برای کسب درآمد در دورۀ بازنشستگی آموزش است. اگر به زبان خارجی خاصی تسلط دارید، می‌توانید به‌صورت خصوصی آن را به دیگران آموزش دهید. همچنین بنابر شغلی که داشته‌اید می‌توانید به‌عنوان فردی باتجربه که به همۀ جوانب این شغل آگاهی دارد، در آموزشگاه‌ها به آموزش حرفۀ خود به علاقه‌مندان بپردازید.

همین‌طور اگر در دورۀ جوانی خود در اوقات فراغت هنر خاصی مثل نواختن ساز یا خطاطی و نقاشی را پی گرفته و اکنون در آن تبحر کسب کرده‌اید، می‌توانید شاگردان خصوصی برای خود داشته باشید و به آموزش آن‌ها بپردازید.

نویسندگی

اگر از آن گروه افرادی هستید که قلم خوبی دارید، اما به دلیل مشغلۀ کاری هرگز فرصت نکرده‌اید از آن استفاده کنید، اکنون وقت مناسبی است. به‌ویژه اگر شغلی پر فراز و نشیب و با هیجان داشته‌اید، نوشتن خاطراتتان خالی از لطف نخواهد بود. ممکن است این شغل به‌ اندازۀ سایر مشاغل سودآور و درآمدزا نباشد، اما به‌طور قطع برای افرادی که به نویسندگی علاقه‌مند باشند، بسیار لذت‌بخش است. می‌توانید با مجله یا ماهنامه‌ای همکاری کنید و هر ماه مطلب کوتاهی برای آن مجله آماده کنید.

پرورش گیاهان

یکی از تفریحات محبوب بازنشستگان باغداری و پرورش گل‌ها و گیاهان است. این کار نیز می‌تواند فرصتی مناسب برای کسب درآمد باشد. لازم نیست حتماً باغی بزرگ داشته باشید، بلکه می‌توانید در همان باغچۀ کوچک منزلتان انوع سبزی‌ها و گل‌های زینتی را پرورش داده و به فروش برسانید.

فروش اینترنتی

شما می‌توانید با خرید محصولات از مراکز عمده‌فروشی به قیمت ارزان و فروش آن به قیمت بیشتر در سایت‌های اینترنتی برای خود سود کسب کنید. برای اینکه بتوانید فروش بهتری داشته باشید، می‌توانید تحقیق کنید که چه نوع محصولاتی در بین افراد و گروه‌های سنی مختلف دارای محبوبیت است و برای خرید آن حاضرند به صفحۀ اینترنتی شما سر بزنند. نوع ارائۀ محصولات در این نوع کسب‌وکار نیز بسیار اهمیت دارد.

همچنین اگر شما مهارت خاصی مثل ساخت زینت‌آلات یا عروسک‌های پارچه‌ای یا هر نوع محصول دیگری دارید، می‌توانید اوقات فراغت خود را به ساخت این محصولات دست‌ساز پرداخته و به‌صورت اینترنتی به فروش برسانید.

راهنمای تور

حتماً شهر و استان شما هم دارای اماکن جذاب و دیدنی بسیاری است که افراد بسیاری در سراسر کشور علاقه‌مند به دیدن آن‌ها هستند. اگر شما فرد با حوصله و اهل مسافرت و گردشگری باشید راهنمای تور شدن برای شما شغل ایدئالی است.

کلام آخر

کلید اصلی کار و کسب درآمد در دوره بازنشستگی این است که شما کاری را انجام دهید که درعین کسب درآمد از آن لذت ببرید. در حقیقت هدف آن است که شما آنچه برای سرگرمی انجام می‌دهید و دوستش دارید، تبدیل به راهی برای کسب درآمد کنید و هرگز هدف درآمدزایی صرف نیست. فراموش نکنید که شما قبلاً کار خود را کرده‌اید و اکنون وقت استراحتتان است. پس نگذارید این کسب‌وکار جدید برای شما تبدیل به دغدغه‌ای پراسترس شود و بازنشستگی را به کامتان تلخ کند.

زهرا محمد رحیمینظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان