با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


سفر نوروزی خود را با این رعایت این نکات به یادماندنی‌تر کنید

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۴ اسفند ۱۳۹۵
سفر نوروزی

مسافرت یکی از مفاهیمی است كه با روزهای تعطیل، به‌ویژه عید نوروز همراه شده است. مسافرت‌هایی که با پیاپی‌شدن چند روز تعطیل یا افزودن روز بین دو تعطیلی (بین‌التعطیلین) به آن حسابی خواهان دارد و می‌چسبد. مسافرت از جمله سفر نوروزی ابعاد مختلفی دارد که اگر آن‌ها را خوب مدیریت کنیم، می‌تواند موجب لذت دو چندان برای هم‌سفران باشد. ازجمله این‌ها می‌توان هزینۀ سفر، انتخاب مقصد مناسب، انتخاب وسیلۀ مناسب و کسب اطلاعات از مقصد را نام برد.

اما در این نوشتار نمی‌خواهم به این موارد بپردازم. موضوع مهم و به‌ظاهر کوچک در مسافرت‌ها بستن چمدان و ساک یا به‌طورکلی انتخاب وسایل همراه برای مسافرت است. در اینجا دو مقولۀ انتخاب وسایل و بستن چمدان را بررسی می‌کنیم.

برای مسافرت باید وسایلی را انتخاب کرد که لازم‌اند و دسترسی به آن‌ها در مقصد سخت است. وسایلی که یک‌بار‌مصرف نیستند و خرید آن‌ها هزینه دارد. این وسایل پس از سفر استفاده نمی‌شود و وقتی به خانه برگردیم، بدون استفاده باقی می‌ماند. ازطرفی، اگر وسایل زیادی برداریم، ناچار باید چند ساک و چمدان ببندیم که جای زیادی خواهد گرفت و حمل آن‌ها ما را با مشکل مواجه می‌کند. بنابراین در انتخاب وسایل همراه مسافر بهتر است موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

 

راهکارهایی برای داشتن سفر نوروزی شیرین و بی دغدغه

۱- فهرست اقلام مسافرتی تهیه کنید.

شاید یكی از مهم‌ترین موارد برای افرادی كه به مسافرت از جمله سفر نوروزی می‌روند، تهیۀ فهرست اقلام مسافرتی باشد. در فهرست اقلام مسافرتی اقلامی را كه برای مسافرت لازم داریم، یادداشت می‌كنیم و باروبنه سفر را از روی آن می‌بندیم. بهتر است دو یا سه فهرست مسافرتی داشته باشید. یكی مربوط به مسافرت‌هایی كه با خودروی شخصی می‌روید و در مقصد باید جایی را برای اقامت اجاره كنید. دیگری برای مسافرت‌های طبیعت‌گردی (خارج شهری) و یكی هم برای مسافرت‌های كوتاه كاری یا شخصی. داشتن این فهرست كمك خواهد كرد تا باروبنه سفر را سریع‌تر و با دقت بیشتری آماده كنید. البته می‌توانید با توجه به مسافرت‌هایی كه دارید، فهرست‌های دیگری را هم تهیه كنید.

 

۲- وسایل ضروری را همراه ببرید.

وسایل ضروری وسایلی هستند که در دسترس نبودن آن‌ها در مقصد شما را با مشکل مواجه می‌کند. برای مثال، نداشتن شارژر تلفن همراه، باعث خواهد شد که با اتمام شارژ تلفن همراه، درعمل تلفن همراهتان بی‌استفاده شود. یا همراه نداشتن مسواك و خمیردندان و لوازم بهداشت شخصی. حتی اگر بتوان آن‌ها را از مقصد خرید، چون لوازم یك‌بارمصرف نیستند، به‌طورمعمول بعد از بازگشت از سفر، به صورت بی‌استفاده در گوشه‌ای از خانه باقی می‌مانند.

 

۳- وســایل غیــرضـــروری را با خود بر ندارید.

برای یك سفر نوروزی سه روزه به جزیرۀ كیش، برداشتن پتوی مسافرتی كاری تقریباً غیرمنطقی است. وسایل غیرضروری وسایلی هستند كه همراه نداشتن آن‌ها شما را با مشكل مواجه نمی‌كند و احتمال این كه در سفر به آن‌ها نیاز داشته باشید، بسیار کم است.

 

۴- چمدان‌ها را ببندید.

یكی از موضوعات مهم در هر مسافرت از جمله سفر نوروزی ، مقوله بستن چمدان‌ها است. بستن چمدان یعنی نحوۀ قرار دادن اقلام مسافرتی درون چمدان.

برای بستن چمدان در سفر نوروزی موارد زیر را در نظر بگیرید:

هر چه چمدانتان سبك‌تر باشد، مسافرت راحت‌تری خواهید داشت. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌كند كه مسافرت با وسیلۀ نقلیه شخصی انجام نمی‌شود.

فضای خالی باقی نگذارید. هنگام بستن چمدان، با قرار دادن چیزهای كوچك و انعطاف‌پذیر درون اقلام بزرگ‌تر كه فضای خالی هم دارند، می‌توان از فضای چمدان بهرۀ بیشتری برد. برای مثال می‌توانید جوراب‌ها، لوازم جانبی كوچك (مثل شارژر) و اقلام كوچك دیگر را درون كیسه‌های پلاستیكی گذاشته و درون كفش‌ها جا دهید. بهتر است لباس‌ها را به‌جای تا زدن، لوله كنید. كمتر جا می‌گیرد.

اقلام ریز را درون كیسه‌های كوچك گذاشته و سپس درون چمدان یا ساك بگذارید. این كار هم جلوی گم‌شدن آن‌ها میان سایر اقلام درون چمدان را می‌گیرد، و هم از اشغال فضای بیشتر به‌دلیل پخش‌شدن جلوگیری می‌كند.

فضای چمدان‌ها و ساك‌هایتان را مدیریت كنید. اگر در یك سفر، مسیرهای متعددی خواهید داشت، اقلام را طوری در چمدان و ساك قرار دهید كه مجبور نباشید برای پیدا كردن وسیله‌ای، تمام چمدان را زیر و رو كنید و دوباره آن را ببندید.

كمی خوراكی و تنقلات همراه داشته باشید. همیشه این احتمال هست كه مسافرت شما طول بكشد یا اگر با هواپیما، قطار یا اتوبوس می‌روید، با تأخیر مواجه شوید. با این كار، هزینه‌های اضافی خرید از فروشگاه‌های فرودگاه یا ترمینال را کم می‌کنید.

از مداركتان كپی تهیه كنید و همراه داشته باشید. به‌هرحال این احتمال وجود دارد كه مداركتان را گم كنید یا از شما بدزدند. با داشتن كپی مدارك، خیلی از مشکلاتتان حل می‌شود و برای یافتن اصل آن‌ها بهتر می‌توانید عمل كنید. از تلفن همراه خود نیز می‌توانید كمك بگیرید.

 

۵- مقصد را بشناسید.

پیش از شروع سفر نوروزی ، اطلاعاتی دربارۀ مقصد مسافرت خود جمع‌آوری كنید. با این كار، برنامه‌ریزی بهتری خواهید داشت. در غیر این صورت، باید آماده باشید كه دیگران برای شما برنامه‌ریزی كنند. برای این كار می‌توانید از پایگاه‌های اطلاع‌رسانی اینترنتی استفاده كنید. اطلاعات بسیار زیادی دربارۀ مقصدی كه خواهید رفت، در این وبگاه‌ها می‌یابید. به‌ویژه اطلاعاتی دربارۀ رستوران‌های خوب، مراكز تفریحی، و نقاط دیدنی و گردشگری مقصد خود جمع‌آوری كنید.

 

۶- برنامه‌ای برای زمان مسافرت خود تهیه كنید.

خوب است كه پیش از رفتن به سفر نوروزی ، برنامه‌ای برای مدت زمان حضور خود در مقصد و طول راه داشته باشید. برای مثال روز اول كجا می‌روید، یا روز دوم را به چه كارهایی اختصاص خواهید داد. با این كار می‌توانید زمان خود را مدیریت كنید و استفادۀ بیشتری از زمان سفر خود ببرید.

 

۷- زمان رفت و برگشت را چك كنید.

به‌ویژه هنگامی كه با خودروی شخصی به سفر نوروزی می‌روید، زمان رفت و برگشت خود را طوری تنظیم كنید كه كمترین میزان اتلاف وقت را در ترافیك داشته باشید. با چند ساعت جلو و عقب‌كردن زمان حركت، می‌توانید لذت بیشتر و خستگی كمتری را تجربه كنید.

 

۸- جلوی هزینه‌های اضافی را بگیرید.

در ایام اوج مسافرت‌ها، مانند عید نوروز، اغلب هزینۀ تأمین مواد غذایی و مصرفی افزایش می‌یابد. با همراه داشتن برخی از این اقلام، در صورتی كه امكان حمل آن‌ها را دارید، می‌توانید از هزینه‌های اضافی جلوگیری كنید. در این باره توصیه هایی برای داشتن سفر ارزان می تواند برای شما مفید باشد.

 

۹- جعبۀ كمك‌های اولیه همراه داشته باشید.

امیدوارم كه هیچ‌گاه لازمتان نشود؛ ولی این یكی از مواردی است كه باید همراه داشته باشید. چسب‌زخم، باند استریل، چسب‌باند، ضدعفونی‌كننده (مانند بتادین و دواگلی)، و قرص‌های مسكّن و سرماخوردگی و دل‌درد، مهم‌ترین اقلامی هستند كه باید همراه داشته باشید. درون این جعبه، به‌اندازۀ یك نخ و سوزن و سنجاق‌قفلی و سوزن ته‌گرد هم جا بگذارید. كمكی كه این چهار قلم ریز به شما می‌كنند، بسیار چشمگیر است.

 

۱۰- خوشحال سفر كنید.

سفر به‌هردلیل ممكن است خستگی یا هزینۀ هنگفتی برای شما داشته باشد. حتماً با خوشحال نگه‌داشتن خود و لذت بردن از همراهی هم‌سفرها و امكانات مقصد و مسیر رضایتمندی از سفر خود را دو چندان كنید.

 

سفر خوب و سلامتی داشته باشید و نوروزتان پیشاپیش مبارك باشد


نویسنده :

شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان