با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


سوالات قبل از ازدواج، درباره بدهی مالی چطور صحبت کنیم؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۵ دی ۱۳۹۴
بدهی مالی

گفتگو کردن درباره پول آسان نیست. این دشواری به‌طور عمومی در اغلب موقعیت‌ها وجود دارد، ولی بحث‌های مالی با شریک زندگی از جمله سخت‌ترین اقداماتی است که در چهارچوب زندگی مشترک وجود دارد به خصوص اگر بدهی مالی نیز در این بین وجود داشته باشد. ملاحظات گوناگون و احتیاط باعث می‌شود که زوجین نتوانند به سادگی و با شفافیت کامل از مسائل پولی سخن بگویند؛ غافل از آنکه نتایج حاصل از این سهل‌انگاری می‌تواند فاجعه‌بار باشد.

پنج روش برای اطمینان از اینکه بدهی‌ مالی به روابط شما آسیب نخواهند رساند

  1. نهایت صداقت را به‌کار بگیرید

بدهی از جمله مقولاتی است که گاه باعث ایجاد نوعی از احساس خجالت یا سرافکندگی در فرد می‌شود. همین احساس انگیزه‌ای است که مانع طرح شفاف مسأله می‌شود. این مسأله به‌ویژه اگر حجم بدهی ایجاد شده بالا باشد، نمود بیشتری پیدا می‌کند. اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که در زمان بحث در مورد بدهی مالی دچار شرمساری می‌شوید، پیوسته به خود یادآوری کنید که پنهان کردن بدهی‌ها می‌تواند عواقب بدتری داشته باشد و احساس گناهی بسیار شدیدتر از خجالت‌زدگی به همراه داشته باشد. پیشنهاد اغلب متخصصان آن است که به‌صورت دائمی و بر اساس زمان‌بندی منظم، از آنچه «دارید» و آنچه «بدهکارید» با همسر خود سخن بگویید و او را در جریان کامل مسائل قرار دهید.

این کار باعث می‌شود تا حجم بدهی‌های هر یک از زوجین مشخص شده و مسئولیت آنها معین گردد. فراموش نکنید که بدهی مالی چیزی نیست که بتوان تا پایان عمر آن را مخفی کرد. بالاخره روزی فرا می‌رسد که مسائل آشکار خواهد شد و اگر با صداقت رفتار نکرده باشید، شرمساری شما شدید و عمیق خواهد بود. به‌علاوه طرح شفاف بدهی‌ها، هرچند ممکن است در ابتدا باعث رنجیدگی و تنش شود، اما یقیناً در بلندمدت به احساس اعتماد متقابل کمک کرده و پایه‌های زندگی مشترک را مستحکم می‌سازد.

  1. محدودیت‌های قانونی را مدنظر قرار دهید

اگر در شرف ازدواج هستید، خبر خوش برای شما این است که ناچار نیستید مسئولیت بدهی‌های همسرتان را برعهده داشته باشید. از این‌رو گرفتاری‌های مالی پیش از ازدواج نمی‌تواند وضعیت مالی شما را به مخاطره بیندازد. البته این مسأله نافی همکاری و مشارکت میان شما و همسرتان نیست و همچنان می‌توانید برای غلبه بر دشواری‌ها با تمام توان کنار او باشید. با این حال، اگر از بدهی‌های قبلی نامزد خود آگاهی پیدا کردید، بر او خرده نگیرید و آرامش خود را حفظ کنید، چون در نهایت خطری متوجه شما نخواهد بود.

  1. احساسات مشترک یا متفاوت درباره بدهی مالی را شناسایی کنید

بحث درباره پول و به‌ویژه بدهی این قابلیت را دارد که به سرعت احساسی شده و به مشاجره بینجامد. اغلب این مشاجرات زمانی روی می‌دهند که شخصیت مالی دو طرفِ بحث با یکدیگر متفاوت باشد. به‌طور مثال، مرد خانه اهل ولخرجی و همسر او مقتصد و پس‌اندازگر باشد. طبیعی است که در چنین موقعیتی، بحث درباره دلایل بروز بدهی مالی و شیوه بازگرداندن آن می‌تواند به افزایش تنش، عصبانیت و حتی مشکلات جدی‌تر منتهی شود. از این‌رو شناسایی دقیق تفاوت‌ها و شباهت‌های موجود در نسبت با پول برای پی‌ریزی زندگی مالی و خانوادگی آرام و مطمئن ضروری است.

یکی از راه‌های مؤثر برای غلبه بر این مشکل، صرف زمان کافی و گفتگو درباره پول و بدهی است. می‌توانید در این بحث پرسش‌های زیر را در مقابل یکدیگر قرار دهید و با یافتن پاسخ‌های دقیق، شناخت مناسبی از رویکرد شریک زندگی خود نسبت به پول پیدا کنید:

  • رویکرد والدین تو درباره پول یا بدهی مالی چه بوده است؟
  • آیا اتفاقات خاصی در گذشته وجود دارد که دیدگاه‌ات را درباره پول تغییر داده باشد؟
  • چه رویکردها و دیدگاه‌هایی درباره پول داری که می‌توان برای بهبود آنها تلاش کرد؟
  • ترس و امید اصلی تو درباره آینده مالی مشترکمان چیست؟

هر دو زوج باید پاسخ‌های صادقانه و شفافی را درباره این سؤالات ارائه کنند. از این طریق، تصویر نسبتاً روشنی از آنچه در ذهن هریک از زوجین می‌گذرد پیش روی طرف مقابل قرار می‌گیرد و نه تنها حرکت مشترک و هم‌سو در جهت اهداف مشترک ممکن می‌شود، بلکه در زمان گفتگو درباره پول یا بدهی، خطر مشاجره کاهش پیدا می‌کند.

  1. برنامه‌ریزی کنید

حتماً می‌دانید که برنامه‌ریزی کلید هر نوع پیشرفت است. در زمینه بدهی مالی نیز، پس از آنکه صادقانه و شفاف مسائل طرح شدند، باید در اولین فرصت برای بازگرداندن بدهی‌ها برنامه‌ریزی نمایید. می‌توانید بدهی مشترک را در یک بخش از برنامه مورد توجه قرار دهید و بدهی خاص هر فرد را نیز بر عهده خودِ او بگذارید. یا آنکه تمام بدهی‌ها را به‌صورت مجموع محاسبه کرده و بر اساس درآمد و توانایی مالی خانواده نسبت به بازپرداخت آنها اقدام کنید. دقت برنامه‌ریزی شما با دانستن حداقل و حداکثر بازپرداخت ممکن ماهانه، نرخ بهره هر یک از آنها و مدت زمان بازگرداندن بدهی مالی ارتقا پیدا خواهد کرد.

در زمان برنامه‌ریزی، اهداف اصلی مشترک خود (مانند خرید خودرو یا خانه) را فراموش نکنید. به‌طور طبیعی، تلاش برای تأمین این نیازها در کنار بازپرداخت منظم بدهی‌ها دشوار خواهد بود و نیاز به دقت عمل زیادی دارد.

  1. بازبینی را فراموش نکنید

افراط و زیاده‌روی حتی در اقدامات مثبت نیز آسیب‌رسان خواهد بود. برای بازپرداخت بدهی‌ها نباید تعلل کنید، اما عجله نیز مانع بهره‌وری خواهد بود. بر اساس برنامه‌ریزی قبلی خود، به‌صورت ماهانه مبالغی را برای بازپرداخت بدهی مالی در نظر بگیرید. پس از گذشت چند ماه، مجدداً میزان بدهی‌ها و نرخ بهره آنها را بررسی کنید و تغییرات احتمالی و مورد نیاز را در برنامه مالی خود اعمال نمایید. اگر در اهداف یا نیازهای خانواده نیز تغییری به وجود آمده باشد (مثلاً با ورود عضوی جدید به خانواده) برنامه پیشین به تغییرات متناسب نیاز خواهد داشت تا بازپرداخت بدهی‌ها مانع ادامه مسیر طبیعی خانواده نشود.نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان