با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


شخصیت افراد بر عادات مالی آنها تأثیرگذار است

زمان مطالعه: 5 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

در هنگام انجام کارهای مالی، خرید کالایی خاص، سرمایه‌گذاری و دیگر امور مشابه، اغلب ما صرفاً به انگیزه مستقیم خود آگاهی داریم و تصور می‌کنیم که نیازی واقعی باعث اخذ این تصمیم شده است. این درحالی است که همین تصمیمات به ظاهر ساده، در افراد مختلف به نحوی متفاوت نگریسته می‌شوند و به همین دلیل، نتیجه نهایی آنها نیز متفاوت است. اما اگر تمام شرایط یکسان باشد و موقعیت مشابهی پیش روی دو نفر قرار گیرد، چه چیزی باعث تصمیم‌گیری متفاوت و اقدامات متمایز آنها می‌شود؟
برای پاسخ به این پرسش، باید به شخصیت‌شناسی مالی و ساختارهای روانی متفاوت افراد توجه کنیم. همان‌گونه که در تمام امور زندگی، افراد با پس‌زمینه‌ ذهنی و روانی متفاوت به مسائل می‌نگرند، در خصوص امور پولی و مالی نیز نقش شخصیت فرد بسیار بیشتر از چیزی است که به نظر می‌رسد. با شناسایی نوع شخصیت مالی خود می‌توانید عادات هزینه‌ای، اشتباهات و رویه‌های خود را شناسایی کنید و در نهایت، عملکرد بهتری در این زمینه داشته باشید. در ادامه پنج گونه اصلی از شخصیت مالی را به شما معرفی خواهیم کرد و ویژگی‌های هر یک از آنها را شرح خواهیم داد. با استفاده از این توضیحات، می‌توانید شخصیت خود را مورد بررسی قرار داده و نقاط قوت و ضعف آن را شناسایی کنید.
۱٫ خوش‌بین‌ها
اگر انسان امیدواری هستید که رویکردی مثبت نسبت به آینده دارد و همواره نیمه پر لیوان را می‌نگرید، باید خود را فردی خوش‌بین بنامید. اما آیا می‌دانید که انواع مختلفی از خوش‌بینی وجود دارد و عادات هزینه‌ای آنها با هم متفاوت است؟
خوش‌بین‌های واقع‌بین رویکردی دقیق‌تر به زندگی مالی خود دارند و سعی می‌کنند درباره هزینه‌‌های خود بر اساس بودجه عمل ‌کنند. در عین حال، در وفاداری به بودجه خود همواره موفق نیستند. آنها برای مواجهه با چالش‌های جدیدی چون خرید ماشین یا خانه به حد کافی شجاعت دارند، اما تصمیمات خود را بر اساس آنچه قابل کنترل است اخذ می‌کنند. از این‌رو برخورد افراطی در این گروه کمتر به چشم می‌خورد و در حد توانایی‌های خود گام برمی‌دارند.
در برابر این افراد، خوش‌بین‌های ایده‌آلیست درک درستی از وضعیت پیش روی خود ندارند و اقدام به پذیرش ریسک‌هایی می‌کنند و شکست‌های احتمالی را باور ندارند. این افراد فرضیاتی درباره زندگی دارند و نسبت به این پیش‌فرض‌ها اعتماد کامل دارند. این گروه از افراد به دلیل رویکرد خاص خود، اغلب گرفتار انبوهی از بدهی هستند، تراز مالی آنها چندان مناسب نیست و نمی‌توانند هزینه‌ها را به‌درستی کنترل کنند. طبیعی است که خوش‌بین‌های ایده‌آلیست در مقاطعی زندگی را به خوشی و آرامش می‌گذراند. اما بهای این خوشبختی مقطعی را با فشارهای شدید در دوره‌های بعدی خواهند پرداخت.
در مجموع خوش‌بینی در ترکیب با واقع‌بینی یکی از بهترین شخصیت‌های مالی است که آرامش و احساس رضایت درونی را برای فرد به ارمغان خواهد آورد.
۲٫ محافظه‌کارها
شاید در مورد پول و سایر امور جهان بسیار محتاط باشید و سعی کنید با محافظت از منابع، امنیت ذهنی خود را تأمین کنید. اگر چنین شخصیتی دارید، می‌توان شما را فردی «محافظه‌کار» نامید. چنین افرادی به سبب دقت در نحوه خرج شدن پول، کمتر با بدهی و دشواری‌های مالی روبرو می‌شوند. از دید محافظه‌کارها پول نقد پادشاه سرزمین اقتصاد است. سبد سرمایه این افراد معمولاً آکنده از مبالغ نقد است و به سبب ریسک‌پذیری، کمتر وارد عرصه‌های سرمایه‌گذاری می‌شوند. این گروه از افراد از خرید اعتباری و قسطی نیز گریزان هستند و سعی می‌کنند تا حد امکان از ورود به بدهی جدید به تراز مالی خود جلوگیری کنند.
این رویکرد هرچند سبب کنترل بدهی‌ها و ثبات قابل توجهی در زندگی محافظه‌کارها می‌شود، اما به سبب ریسک‌گریزی، اقدامات ضروری و خطرات لازم برای پیشرفت را پذیرا نیستند. در نتیجه پیشرفت توان مالی و کیفیت زندگی آنها بسیار کندتر از دیگران است و ناچارند از برخی عوامل لذت‌بخش زندگی صرفنظر کنند.
۳٫ریسک‌پذیرها
افرادی با رویکرد باز و افراطی نسبت به امور مالی، اغلب در میان سرمایه‌گذاران و کارآفرینان جای می‌گیرند. ریسک‌پذیرها اغلب به دنبال فرصت‌های تازه برای سرمایه‌گذاری هستند و به همین دلیل، پس‌انداز نقد برای آنها اهمیت چندانی ندارد. این افراد همچنین از قرض گرفتن مبالغ و خرید اعتباری نیز ترسی ندارند و به همین دلیل، مهم‌ترین معیار آنها برای فعالیت‌های مالی، حفظ اعتبار برای اخذ وام و خریدهای تازه است.
ریسک‌پذیرها نیز به مانند خوش‌بین‌ها به دو گروه عمده قابل تقسیم هستند. یک گروه از آنها واقع‌بین هستند و با تحقیق، بررسی‌های دقیق و تحلیل جامع بازارها فعالیت می‌کنند. از این‌رو خطرات موجود در فعالیت‌های آنها به شدت کاهش می‌یابد. اما ریسک‌پذیرهای ایده‌آلیست با بی‌پروایی به فعالیت‌های مالی می‌نگرند و پیش از تفکر و تحلیل کافی، اقدام کردن را آغاز می‌کنند. این روش ریسک‌پذیرهای افراطی و خیال‌پرداز را در معرض خطرات بسیار و حتی نابودی زندگی مالی قرار می‌دهد.
نکته مهم در این زمینه آن است که ریسک‌پذیری لزوماً ویژگی مثبت یا منفی در شخصیت فرد نیست. مهم این است که میزان پذیرش ریسک با واقعیات هماهنگ باشد و کیفیت زندگی از تصمیمات افراطی آسیب نبیند.
۴٫ متفکرها
فرد متفکر به خوبی از پس مدیریت پول و تدوین استراتژی‌های مناسب برمی‌آید و به دقیق‌ترین موارد نیز توجه دارد. این گروه از افراد به سبب قدرت تأمل و تحلیل، رویکرد منطقی و درستی نسبت به مباحث مالی دارند؛ اما تحلیل درست همواره به موفقیت و نتایج مطلوب نمی‌انجامد. چرا که درگیر شدن با جزئیات و تلاش برای برنامه‌ریزی دقیق ممکن است باعث غفلت از سایر زمینه¬ها و پرهیز از گام برداشتن شود.
از این‌رو، شاید متفکرها در زمان تصمیم‌گیری با نوعی فلج شدن اراده مواجه شوند و به همین دلیل، ترس از تصمیم‌گیری و اقدام عملی را تجربه کنند. بدیهی است که بدون پذیرش درجه خاصی از ریسک و تلاش برای عمل به برنامه‌ها، نتایج مطلوبی به‌دست نخواهد آمد. فکر و تلاش ذهنی هرچند شرط لازم برای حرکت درست مالی است، اما مغز ما به تنهایی قادر به انجام کاری نیست و به زور بازوان و پاهایمان هم نیاز داریم!
۵٫ احساساتی‌ها
این گروه از افراد چنان‌که از نام‌گذاری آنها مشخص است، اهل حس کردن هستند. پول نیز به مانند سایر جنبه‌های زندگی عاملی برای انگیزش احساسات، تجربه شرم و گناه و یا از دست دادن و فقدان است. این فشار احساسی باعث می‌شود چنین گروهی در برابر کالاهای زیبا و خواستنی به ناگاه تسلیم می‌شوند، بیهوده منابع را تلف می‌کنند و آنگاه دچار احساس گناه می‌کردند. احساساتی‌ها همچنین بخش عمده‌ای از پول خود را صرف جلب رضایت دیگران می‌کنند، چراکه از فقدان نسبی اعتماد به نفس رنج می‌برند و به همین دلیل سعی می‌کنند با خرج کردن مقادیر قابل توجهی از پول رضایت و مجبت دوستان و آشنایان را به‌دست آورند.
در میان این افراد، کسانی به چشم می‌خورند که به ناگاه به ثروت زیادی دست پیدا کرده‌اند و بی‌پروا به اتلاف این منابع می‌پردازند. اما به دلیل آنکه هر خرید یا هزینه‌ای صرفاً به‌صورت مقطعی احساس رضایت ایجاد می‌کند، فرآیند هدر دادن پول پایانی ندارد، تا آنگاه که حساب بانکی فرد به انتها برسد!
البته رویکرد احساساتی به پول صرفاً شامل این نقاط ضعف نیست. کار و تلاش سخت و به‌دست آوردن پول صرفاً برای احساس رضایت و خوشبختی است. به همین دلیل بها دادن به احساسات و خواسته‌های درونی برای زندگی شاد و باکیفیت ضروری است. آنچه در اینجا مورد اشاره قرار گرفت به مواردی اشاره دارد که فرد در این رویکرد افراط نموده و توان کنترل احساسات خود را نداشته باشد.
در نهایت، باید به این نکته اشاره شود که نقاط قوت و ضعف مندرج در هریک از این شخصیت‌ها دائمی و غیرقابل تغییر نیستند. می‌توانید از طریق مشورت با متخصصان مالی و روان‌شناسان نقاط قوت شخصیت خود را تقویت نموده و بر ایرادات غلبه کنید. در حقیقت، بهترین وضعیت روانی و ذهنی برای فرد استفاده از وجوه مثبت تمام این رویکردها و یا دست‌کم تلاش برای تقویت این جنبه‌ها است.نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان