با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


شخصیت بودجه‌ای شما چگونه است؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۱ مهر ۱۳۹۵

شخصیت افراد، اطلاعات ارزشمندی را درباره شیوه زندگی آن‌ها ارائه می‌کند. سبک خاص رفتاری و ذهنی در تمام بخش‌های زندگی از محیط کار گرفته تا خانه تأاثیرگذار است. نحوه تحلیل شرایط، انتخاب گزینه مناسب و واکنش‌های صورت گرفته در خصوص وضعیت‌های مختلف، همگی در چارچوب شخصیت افراد معین می‌شود. این مساله به‌ طور طبیعی بودجه‌بندی را نیز در بر می‌گیرد. چرا که شخصیت فرد روی شیوه خرج شدن پول، پس‌انداز و مدیریت مالی او اثر می‌گذارد؛. آثاری که ممکن است در نهایت مثبت یا منفی تلقی شوند.
از این این‌رو بهتر است پیش از برنامه‌ریزی مالی و بودجه‌بندی، شخصیت خاص خود را بشناسید. متخصصان رفتارشناسی مالی از چهار نوع شخصیت بودجه‌ای نام برده‌اند که هر یک از ما به احتمال زیاد در زمره یکی از آن‌ها قرار می‌گیریم. این انواع، نقاط قوت و ضعف ما را در امور مالی نشان می‌دهند و مدیریت پول را آسان‌تر می‌سازند. حال بیایید نگاهی دقیق‌تر به این چهار شخصیت مالی داشته باشیم:
۱٫ برنامه‌ریز
افراد هدفمندی که تمرکز زیادی روی اهداف خود دارند، برای هر چیز برنامه‌ریزی می‌کنند. آن‌ها نقشه راه زندگی مالی خود را تعیین می‌کنند و بر اساس این مسیر حرکت می‌کنند. در زمان طرح این پرسش که آیا باید هزینه کرد یا پول را پس‌انداز نمود، فردِ جویای هدف، به بررسی می‌پردازد و همه حالات ممکن را تحلیل می‌کند. آن‌ها قادرند با تمرکز زیاد روی اهداف و برنامه‌ریزی‌های خود با سرعت مناسبی حرکت کنند و به اهداف خود دست یابند. اصرار بر برنامه‌ریزی به این افراد اجازه می‌دهد بودجه‌ای دقیق و مناسب را طراحی کنند و با قدرت و پشتکار آن را به اجرا درآورند.
نکته: اگر شخصیت بودجه‌ای شما در این گروه قرار می‌گیرد، بهتر است به برخی معایب در شخصیت خود آگاه شوید: درست است که شما برای هر چیز برنامه‌ریزی می‌کنید، اما فراموش نکنید که برنامه‌ها در جهان واقعی مطابق با ذهنیت ما پیش نمی‌روند. از این رو بهتر است هزینه‌های پیش‌بینی ‌نشده‌ای مانند تعمیرات، سلامتی و دیگر موارد را نیز در نظر بگیرید. می‌توانید گذشته را مرور کنید و نکته‌های احتمالی را در این زمینه بیابید. با در نظر گرفتن صندوقی برای موارد اضطراری از …شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان