با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


شفافیت مالی رمز رابطه‌ای پایدار و عاشقانه است

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۰ مرداد ۱۳۹۶

یکی از مسائل بسیار مهم در ازدواجی موفق شفافیت مالی است. زوج‌های جوان پیش از زندگی مشترک هر یک برنامه‌های مالی، الگوهای پس‌انداز، وام‌ها، بدهی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های خاص خود را دارند که باید پس از آغاز زندگی با همسر خود آنها را با او به اشتراک بگذارند. به گفته متخصصان، زوج‌های جوان برای کاستن از میزان درگیری و تضاد میان خود باید اطلاعات مالی را به طور کامل با یکدیگر در میان بگذارند.

در این راستا، هر یک از آنها باید به طور دقیق بدانند که طرف مقابل در چه موقعیتی قرار دارد و برای دستیابی به چه اهدافی تلاش می‌کند. این آگاهی می‌تواند به اعتمادسازی میان همسران کمک کند و نوعی روحیه کار گروهی را در خانواده به وجود آورد. به علاوه همسو کردن اهداف و روش‌ها خطر تضاد منافع و اهداف را کاهش می‌دهد. از این رو ضروری است زوج‌های جوان کتاب زندگی خویش را به طور کامل برای همسر خویش بگشایند و اطلاعات کافی و کامل را در اختیار او قرار دهند.

اما آمارها نشان‌دهنده آن است که شمار اندکی از زوجین این کار را به درستی انجام می دهند. بدتر آن‌که برخی نه تنها اطلاعات کافی و کامل را در اختیار همسر خود قرار نمی‌دهد، بلکه در خصوص پول و مسائل مالی به او دروغ می‌گویند. امری که می‌تواند به بحران‌های جدی در زندگی مشترک منتهی شود.

در ادامه چند راه‌کار سودمند را برای تسهیل این فرآیند و آگاه‌سازی مناسب همسرتان معرفی می‌کنیم که با کمک آنها ارائه اطلاعات آسان‌تر خواهد شد. البته به یاد داشته باشید که تصمیم شما برای شفاف‌سازی کامل بر هر اقدامی در این مسیر مقدم است.

۱- لحظه‌ای شاد را انتخاب کنید.
گفتگوهای شفاف مالی را در زمانی آغاز کنید که روحیه شما و همسرتان در بهترین شرایط است. زمان پس از یک مهمانی و یا رویداد خوب می‌تواند بهترین زمان برای انجام این کار باشد. در غیر این صورت دست‌کم زمانی را برای گفتگو انتخاب کنید که بحران بزرگی وجود نداشته باشد. در حقیقت گفتگو در زمان آرامش و با انرژی بالا نتایج بسیاری بهتری را در پی خواهد داشت.
برای آغاز گفتگو می‌توانید به مقاله‌ای که به تازگی خوانده‌اید و یا سایر اطلاعات مرتبط اشاره کنید و پس از آن آرام آرام بحث جدی را آغاز نمایید.

۲- با شفافیت کامل سخن بگویید.
جایی مناسب را انتخاب کنید و با آرامش و شفافیت کامل در خصوص مسائل مالی گفتگو کنید. خلاصه‌ای از دارایی‌ها و بدهی‌ها می‌تواند چارچوب بحث در خصوص اهداف مشترک را تعیین نماید. این فهرست همچنین می‌تواند ایرادات استراتژی فعلی شما، از جمله افزایش بدهی‌ها و یا کاهش پس‌اندازها را نشان دهد. برای این کار می‌توانید از نرم‌افزارها و اپلیکشین‌های موجود استفاده نمایید و آنگاه هر سه ماه یک بار فهرست خود را مورد بازبینی قرار دهید.
اگر انرژی کافی داشته باشید می‌توانید فهرست هزینه‌های ماهیانه خود را نیز تهیه کنید و از این طریق مسیر هزینه‌ها را شناسایی نمایید.

۳- به اهداف همسر خود توجه کنید.
تعیین اهداف مشترک به وجود درک متقابل میان همسران وابسته است. برای رسیدن به این درک باید پاسخ دقیق برخی سؤالات را به صورت دقیق بدانید و در خصوص آنها گفتگو کنید. سؤالاتی از این دست که سه درس مهم در ارتباط با پول که در زندگی آموخته‌اید چیست؟ سه نگرانی اصلی شما در خصوص شرایط مالی چیست؟ سه هدف اصلی شما چیست؟ پاسخ به این سؤالات و برخی موارد دیگر به همسر شما کمک خواهد کرد که نکات با اهمیت را از دید شما بشناسد. البته ممکن است همچنان اهداف متفاوتی داشته باشید، اما یقیناً سازگار ساختن آنها با هم بسیار آسان‌تر خواهد شد.

بزرگترین شریک اقتصادی هر فرد متأهل همسر اوست؛ طبیعی است که باید با نزدیکترین شریک اقتصادی خود کاملاً صادق و رو راست باشید!

ماهنامه معیشت، شماره ۱۱، مرداد۹۴نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان