با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


شناخت نسبت های مالی راهگشای سرمایه گذاری

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۵ دی ۱۳۹۴

هنگامی که سهام شرکتی را میخرید، باید بدانید دقیقاً فعالیت آن شرکت چیست؟ یا بهعبارتی در آن شرکت چه خبر است؟ برای کشف این مهم باید بتوان از دادههای موجود در صورتهای مالی شرکت بهدرستی نتیجهگیری کرد و برای اینکار باید بدانیم کدام نسبت مالی در آنالیز وضعیت شرکت، بیشتر به ما کمک میکند؟ لذا در این شماره به معرفی ۵ نسبت مهم مالی می پردازیم:
۱- نسبت قیمت به درآمد یا پی به ای (P/E)
برای شرکتهای بزرگ این نسبت باید زیر ۲۰ باشد و بهطور کلی در مورد تمامی شرکتها (بزرگ، کوچک، دارای حباب قیمتی و یا در حال رشد) این نسبت نباید از عدد ۴۰ بالاتر باشد.
در سایت tsetmc در تقریباً ۵۰درصد مواقع این نسبت در قسمت مربوطه نمایش داده نشده است. در این صورت بهسادگی آخرین قیمت پایانی سهم را یادداشت نمایید و این عدد را بر مقدار آخرین سود پیشبینیشده هر سهم پس از کسر مالیات (EPS) تقسیم نمایید.
برای مثال EPS شرکت مواد ویژه لیا در تاریخ ۶/۷/۹۴ برابر ۱۳۱ ریال میباشد. بنابراین نسبت P/E برای این سهم در تاریخ مذکور ۱۲ میباشد.
برخی از عجایب بورس تهران در بررسی این نشانگر عبارتند از: پست بانک ایران (۵۵۹)، سیمان شرق (۲۴۰)، کاشی و سرامیک حافظ (۱۶۹)، محورسازان ایران خودرو (۴۲۱)، سایپا (۲۶۲)، درخشان تهران (۹۵)

نکات مهم بیشتر در مورد P/E:
۱-کم بودن نسبت P/E به معنی جذابتر بودن شرکت است. یعنی در واقع شرکت به ازای میزان ثابت سرمایهگذاری شما درآمد بیشتری کسب میکند.

۲- بالا بودن این نسبت به معنی انتظار بازار از سودآوری سهام در آینده است. محقق شدن این سود قطعی نشده و در واقع ریسک شما در این سرمایهگذاری بالا خواهد بود.

۳- نسبت P/E به هنگام مقایسه شرکت با شرکتهای همسان و همگروهش، نشانگر دقیق‌تری خواهد بود. به همین دلیل در سایت tsetmc نیز در صفحه مربوط به هر سهم در مجموعه اطلاعات داده شده به‌جز P/E خود سهم P/E گروه مربوط به سهم نیز آورده شده تا بتوان سهم را با هم‌گروه‌های خودش مقایسه کرد.

 

هنگام بررسی نسبت P/E باید احتیاط لازم را به‌کار برد، زیرا ممکن است میزان بدهی یک شرکت نسبت P/E آن را بسیار کاهش دهند. بنابراین حتی اگر سود بالایی نیز داشته باشد، باید همیشه به بدهی‌های جاری شرکت در صورت‌های مالی توجه داشت. در دو شماره قبل نیز به توجه به میزان بدهی تأکید داشتیم.

در پایان می‌توان گفت P/E تنها به‌عنوان یک از شاخص‌های مهم در …برچسب‌ها : , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان