با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


شيوه هاي معمول کلاهبرداري چيست؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۹ آبان ۱۳۹۴

فريب هاي مالي و انواع کلاهبرداري در جهان امروز بيش از هر دوران ديگري رواج دارد. رشد تجارت آنلاين و افزايش امکانات مجازي فرصت بي نظيري را براي سودجويان فراهم آورده است تا با استفاده از ناآگاهي افراد، سودهاي کلاني را به صورت نامشروع به دست آورند. در واقع مشکل اصلي در ارتباط با اين گونه تقلب ها، فاصله ميان آگاهي و دانش مرتبط با فضاي مجازي و ميزان استفاده از آن ها است. ميليون ها نفر در سراسر جهان با استفاده از روش هاي مختلف ارتباطي به هم پيوسته هستند، در حالي که اطلاعات آنها در خصوص مسائل امنيتي بسيار محدود است و از خطرات فراوان موجود در فضاي مجازي کاملا بي اطلاعاند.
البته در سال هاي اخير تلاش هاي گسترده اي توسط نهادهاي انتظامي و قضايي صورت پذيرفته است تا از طريق آگاهي بخشي به مردم مانع سرقت اطلاعات و کلاهبرداري شوند. با اين حال، بسياري افراد همچنان خطرات پيشِ رو را جدي تلقي نمي کنند و از اين رو پي درپي بر آمار اين گونه جرايم افزوده مي شود.
در ادامه چند نمونه از مهم ترين روش هاي سرقت اطلاعات و کلاهبرداري معرفي خواهد شد تا با آگاهي از آنها، خود را در برابر خطرات احتمالي ايمن سازيد.

۱٫ دزدي هويت
اين گونه از سرقت اطلاعات زماني روي مي دهد که فرد مجرم اطلاعات هويتي قرباني را براي استفاده در انواع کاربردها به سرقت برد. اين اطلاعات در اغلب موارد شامل اطلاعات هويتي (نام، تاريخ تولد و …) شماره و رمز کارت هاي اعتباري و يا حساب هاي بانکي است. سارقان براي دزديدن اطلاعات شما ميان ورود اطلاعات و دريافت آن توسط مقصد قرار گرفته و سپس اطلاعات سرقت شده را براي اهداف گوناگون به کار مي برند.

۲٫ ايميل هاي سودآور
حتماً تاکنون ايميل هايي را دريافت کرده ايد که در آنها از شما خواسته شده تا براي کسب يک جايزه يا برنامه حمايتي، مبالغي را به حسابي خاص واريز نماييد. اين گونه ايميل ها کاملا جعلي هستند و صرفاً براي فريب دادن مخاطبان در سطح جهان ارسال مي شوند. اگر چنين مواردي را دريافت کرديد، بدون توجه به محتواي تحريک کننده موجود به سرعت آنها را پاک کنيد.

۳٫ سرمايه گذاري کاذب
اين مورد در ايران کمتر به چشم مي خورد، اما به هرحال بايد نسبت به آن هوشيار بود.

معیشت / آبان ۹۴نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان