با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


عیدی دادن: نقد یا غیرنقد؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۵ اسفند ۱۳۹۳
عیدی دادن: نقد یا غیرنقد؟-ماهنامه معیشت

از کودکی به یاد دارم که عید تا عید منتظر پدربزرگم و اسکناس‌های خشک لای کتاب بودم. بعدها هم که با صدای فرهاد آشنا شدم، دیدم که در آهنگ بوی عیدی به بوی این اسکناس‌های تانخورده اشاره می‌کند. سال‌ها گذشت و من ناخواسته وارد دانشکده اقتصاد دانشگاه شیراز شدم. سؤالی که حالا ذهنم را به خودش مشغول کرده این است که آیا: «پول نقد بهترین و کاراترین هدیه است؟» نظریه محض اقتصاد برای پاسخ به این پرسش به دو نکته کاملاً متضاد اشاره دارد:

۱- بله، پاسخ به پرسش فوق مثبت است زیرا در این صورت گیرنده هدیه نقد رجحان خودش را نشان خواهد داد. فرض کنید هزینه هدیه الف ۱۰۰,۰۰۰ تومان باشد. اگر شما به گیرنده هدیه ۱۰۰,۰۰۰ تومان بدهید، آیا او باز هم این پول را برای خرید همان هدیه الف خرج خواهد کرد؟ تقریباً به‌طور قع پاسخ منفی است. اما منطق اقتصادی می‌گوید که حسن اینگونه هدیه دادن این است که اجازه می‌دهد گیرنده پول نقد، می‌تواند با پول رجحان خود را بروز دهد و مطلوبیت خود را با این پول حداکثر کند. پدر بزرگم از این بخش از نظریه علم اقتصاد تبعیت و براساس آن رفتار می‌کرد.

۲- خیر، پاسخ به پرسش بالا منفی است آن هم به دلیل این‌که دادن پول نقد به عنوان هدیه باعث می‌شود رجحان‌دهنده هدیه نشان دادن نشود. فرض کنید هدیه الف ۱۰۰,۰۰۰ تومان می‌ارزد. هدیه‌دهنده می‌تواند ۱۰۰,۰۰۰ تومان پول نقد بدهد، اما ترجیح داده که هدیه‌ای به ارزش ۱۰۰,۰۰۰ تومان بدهد و رجحان خود را در خرید هدیه نشان دهد. هستند کسانی در اطرافم که همیشه به جای پول نقد یک هدیه به من می‌دهند.

اما حالا سؤال این است که کدام جنبه از نظریه علم اقتصاد در خصوص دادن هدیه را باید در نظر بگیریم و مبتنی بر آن عمل کنیم؟ مثلاً اگر کسی به همسرش برای عید نوروز پول نقد هدیه بدهد آیا ممکن نیست که همین کار باعث بروز اختلاف شود؟ اما اگر برای عید نوروز برای همکارانش کتاب بدهد باز هم ممکن است این انتقاد از او بشود که کاشکی پول نقد داده بود. من بارها این تجربه را داشته‌ام که…نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان