با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


فرصت‌های شغلی در بخش خدمات

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

بخش خدمات بسیار متنوع و گسترده است؛ از این‌رو فرصت‌های شغلی زیادی در این بخش برای دانش‌آموختگان دانشگاه وجود دارد. بخش خدمات طیف گسترده‌ای از فعالیت‌ها را شامل می‌شود؛ از آموزش، بهداشت، ورزش، گردشگری، بازرگانی و عمده‌فروشي و خرده‌فروشی گرفته تا خدمات مالی، بیمه‌ای، حقوقی، فنی و مهندسی، کامپیوتر و فناوری اطلاعات، حمل‌ونقل، تعميرات، واسطه‌گری املاک، انبارداری، بسته‌بندی، بازاریابی و… .
در کشورهای پیشرفته حدود هفتاد درصد اشتغال در بخش خدمات ایجاد شده است و در ایران این نسبت حدود ۵۰ درصد است؛ ولی کماکان این بخش پتانسیل خوبی برای ایجاد اشتغال، به‌ویژه اشتغال دانش‌آموختگان خلاق و نوآور دارد.
مزیت‌های بخش خدمات
نیاز به سرمایه و امکانات کمتر برای ایجاد اشتغال در بخش خدمات نسبت‌به بخش‌های صنعت و کشاورزی مهم‌ترین مزیت این بخش است؛ به‌طوری‌که تقریباً با صرف پنج تا ده درصد سرمایۀ موردنیاز برای ایجاد یک شغل در بخش صنعت می‌توان یک شغل در بخش خدمات ایجاد کرد.
به‌جز این مزیت، بخش خدمات مزیت‌های دیگری نیز دارد. ورود به کسب‌وکار در بخش خدمات به‌نسبت راحت‌تر از ورود به کسب‌وکار در بخش صنعت یا کشاورزی است. برای مثال انجام فعالیت خدماتی به مجوزهای کمتری نیاز دارد یا اینکه در ابتدای کار با تخصص و تجربۀ کم می‌توان وارد شد. ایجاد شغل در بخش خدمات عموماً به زمین، کارگاه، ماشین‌آلات، ابزار تولید و مواد اولیه زیادی نیاز ندارد. آنچه در ابتدای کار برای ایجاد اشتغال در بخش خدمات مهم است، وجود ایده‌ای خلاقانه متناسب با نیازهای جامعه و انتظارات مشتریان است. ازسوی‌دیگر خروج یا تغییر کسب‌وکار در بخش خدمات راحت‌تر از سایر بخش‌هاست. اگر بعد از مدتی یک کارآفرین در بخش خدمات به هر دلیلی تصمیم به خروج از کار یا تغییر آن گرفت، می‌تواند با هزینۀ کمتری از کسب‌وکار خارج شود؛ ولی یک کارآفرین در بخش صنعت یا کشاورزی که با خرید یا اجارۀ زمین، کارگاه، ماشین‌آلات، ابزار و مواد اولیه، موجودی کالای داخل انبار و طلب از مشتریان قصد خروج از کسب‌وکار را داشته باشد، به‌مراتب با فرایند سخت‌تر و ضرر بیشتری مواجه خواهد بود.
مزیت‌های بخش خدمات برای ایجاد اشتغال، ضرورت توجه ویژۀ دانش‌آموختگان….نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان