با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


فرمول گلیچر و جادوی موفقیت در سال جدید

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴
معادله‌ای جادویی برای سلامتی، ثروت و روابط موفق-ماهنامه معیشت

معمولاً در آغاز هر سال اهدافی را برای خودم تعیین می‌کردم؛ مانند این‌که «امسال هر روز صبح هزار کلمه می‌نویسم»، «روی تردمیل می‌دوم»، «روزانه بایت داشته‌هایم شکرگزاری می‌کنم» و غیره. اما همچون ۹۲ درصد دیگر از امریکایی‌ها، در پایان سال هیچ یک از این اهداف تعیین ‌شده را به‌دست نیاوردم و از این مسأله آزرده بودم.
اما روزی تصادفاً به معادله‌ای برخوردم که توسط فردی به نام دیوید گلیچر ابداع شده بود و همه چیز را تغییر داد. گلیچر این معادله را در سال ۱۹۶۰ پیشنهاد کرده بود، اما طرح او آنقدر مبهم است که حتی در ویکی‌پدیا نیز مدخلی ندارد (این معادله بعدتر توسط کتی دنی‌میلر در دهه هشتاد اصلاح شد). با این وجود، از زمان کشف این معادله توانسته‌ام بسیاری از اهداف خود را در زمینه سلامتی، ثروت و روابط محقق سازم.
پیش از آشنایی با این معادله بایستی توجه داشته باشید که تعیین برنامه‌ صرفاً شامل تعیین هدف نیست. آنچه شما واقعاً باید انجام دهید، تغییر رفتارها است. اما تغییر رفتار (ورزش بیشتر، ولخرجی کمتر، ترک سیگار و …) بسیار دشوار است.
معادله تغییر گلیچر
این معادله بیشتر در حوزه تغییر سازمانی مطرح شده است، اما در مورد تغییر رفتارها نیز به صورت جادویی عمل می‌کند. صورت ریاضی این معادله به شکل زیر است:

که در آن D میزان نارضایتی از شرایط فعلی، V چشم‌انداز مطلوب آینده وF گام‌های نخست به سوی موقعیت مطلوب آینده است. براساس معادله گلیچر، زمانی‌ که این سه متغیر در هم ضرب شوند از عامل چهارم یعنی R که همان مقاومت یا هزینه‌های تغییر است، بزرگ‌تر خواهند بود. به بیان دیگر، ترکیب میزان نارضایتی فعلی (اضافه وزن)، شفافیت هدف‌گذاری (کم کردن ۱۰ کیلو) و برنامه عمل مشخص (دویدن روزانه) از مقاومت احتمالی (مثلاً درد و خستگی ورزش) بیشتر خواهد بود:
درد و خستگی ورزش < اضافه وزن x چشم‌انداز آیندهx برنامه عمل
اما ویژگی اصلی این معادله آن است که به ما نشان می‌دهد که از دو راه امکان موفقیت وجود دارد. ما می‌توانیم با افزایش انگیزه‌ خود سمت چپ معادله را تقویت کنیم و یا آنکه از میزان مقاومت در سمت راست آن بکاهیم. با نگاهی به این معادله به خوبی آشکار می‌شود که طرف مقاومت نیز به میزان طرف دیگر نیاز به برنامه‌ریزی و توجه دارد. ..نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان