با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


فشارسنج پولی برای شناخت همسر

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۶ مهر ۱۳۹۶

زن و شوهر هر کدام در مورد پول و در رويارويي با مسائل مالي چه برخوردي دارند؟

 

پنج نکته آموزنده از مشاوران معيشت براي صحبت در مورد پول و مسائل مالي با شريک زندگيتان

۱- زمان مناسب براي گفتگو در مورد پول و مسائل مالي زماني است که هر دو شما آرام هستيد و مسأله و مشکل ديگري ذهن شما را درگير خود نکرده است.

۲- گفتگو را با بيان يک قدرداني از شريک زندگيتان آغاز کنيد، چه در مورد پول باشد يا چيز ديگري.

۳- از جملات «من …» غيرقضاوت‌مدارانه استفاده کنيد. مانند: «من از عدم پس‌انداز کافي براي زمان از کار افتادگي هر دويمان احساس ترس مي‌کنم.»، به جاي اينکه بگوييد: «من احساس مي‌کنم تو مشکل زياد خرج کردن داري.»

۴- وقتي شريک زندگيتان در حال صحبت است، صحبت وي را قطع نکنيد. آنچه را شريک زندگيتان مي‌گويد تکرار کنيد و به آنچه وي احساس مي‌کند و معتقد است، اذعان و اعتراف کنيد و وي را تصديق کنيد. هنرهاي گفتگو با اعضاي خانواده بسيار ساده ولي پرکاربرد، حياتي و تعيين‌کننده هستند.

۵- به خودتان در ازاي پيشرفت‌هاي مالي که با تلاش و همدلي همه اعضاي خانواده حاصل مي‌کنيد پاداش بدهيد، البته به روشي که اهدافتان تضعيف نشود و ولخرجي به‌دنبال نداشته باشد. با هم به موزه برويد، به دوچرخه‌سواري برويد، يا يک روز بدون تماس تلفني، وب‌گردي، شبکه اجتماعي‌گردي يا تلويزيون و رايانه را به شريک زندگيتان اختصاص دهيد تا بداند قدردان زحمات وي هستيد.

 

خانمها، مراقب افتادن در دام کليشه‌هاي نخ‌نماي قديمي باشيد. در بيشتر روابط زناشويي، مردها هنوز ناظر و مجري سرمايه‌گذاري‌هاي پس‌اندازخانواده هستند و اتخاذ مهم‌ترين تصميمات مالي با آنهاست ولي بي‌شک دلايل اصلي و کليدي براي درگير شدن زنان در مسائل مالي خانواده وجود دارد:

تاکنون به اين نکته توجه کرده‌ايد که زنان معمولاً بيشتر از مردان عمر مي‌کنند؟ طلاق نيز به طور ناگهاني براي زنان خانواده، گرايش به محوريت در مسئوليت تصميم‌گيري و مديريت مسائل مالي را به‌دنبال دارد. در کمال تأسف طلاق را نمي‌توان در شرايط حال حاضر جامعه خودمان انکار کنيم و از قلم بياندازيم.

و علاوه بر اين‌ها بدانيد و کوشا باشيد تا:

حيات سازش‌کارانه را براي زندگي مالي موفق پيشه کنيد. زوج‌ها بايد ياد بگيرند در مورد پول و اهداف ماليشان با هم صحبت و مشورت کنند. همدلي، راز موفقيت در اجرا و پيشبرد نکات آموزنده‌اي است که مشاوران مالي معيشت در اين سري نوشته‌ها براي شما به ارمغان مي‌آورند.

 

ضعف‌هاي شريک زندگيمان را خوب بشناسيم تا بتوانيم به وي بيشتر کمک کنيم.

باز هم مارس و ونوس يا همان بهرام و ناهيد خودمان:

بيشترين مواردي که مردها در آنها افراط مي‌کنند، خريد دستگاه‌هاي هوشمند، خرج کردن براي مشارکت و مشاهده رويدادهاي ورزشي و خريد تجهيزات و ابزارآلات است. در عين حال زن‌ها مايل به افراط در زمينه خريد لباس و خرج براي کودکان هستند.

 

آيا زندگي مشترک با شريک زندگي به معناي يکي کردن شرايط مالي است؟

جدا کردن امورمالي بهمعناي امورمالي پنهاني نيست.

تصميم داريد يا برنامه‌ريزي کرده‌ايد که حساب و کتابتان را با شريک زندگيتان از حيث مسائل مالي از هم جدا کنيد؟ در تحقيق به‌عمل آمده از چندين زوج توسط مشاوران مالي معيشت، کاشف به‌عمل آمده است که ۵۵درصد از زوج‌ها اموال خود را از يکديگر پنهان مي‌کنند. اين وضعيت مي‌تواند به اين صورت باشد که مثلاً يک ارث به شما برسد و از بازگو کردن وجود آن به همسرتان پرهيز کنيد يا يک حساب مخفي در بانکي باز کنيد و وجود آن را از همسرتان مخفي نگه داريد.

«اگر يک جايي يک حساب بانکي باز کرديد و يادتان رفت به همسرتان بگوييد، بعد پيدايش کرديد و برايش شفاف‌سازي نموديد، اين يک مطلب است ولي اگر دفعتاً اين اتفاق مي‌افتد، مطلبي ديگر و متفاوت است»

هرکسي بايد اندکي استقلال مالي داشته باشد. به توصيه کارشناسان معيشت، توافق بر سر داشتن حساب‌هاي بانکي جداگانه روشي است که بايد پيش بگيريد، ولي مخفي کردن اموال و دارايي‌ها توصيه نمي‌شود.

البته بديهي است که يک موضوع مهم به نام اعتماد هم وجود دارد که مي‌تواند وراي موضوع پول لحاظ شود و اين مشکل را حل نمايد. ساده و خلاصه‌اش اين‌که «بهم اعتماد کنيد و شفاف برخورد نماييد و بيشتر اوقات به هم بگوييد چقدر پول داريد»

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۴، آبان ۹۴نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان