با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


قوی‌ترین ارزهای جهان کدامند؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۳۰ بهمن ۱۳۹۷

در جهان تقریبا ۲۰۰ کشور وجود دارند اما این بدان معنا نیست که هر یک از آنها ارز خود را دارد.در حقیقت یک ارز می تواند در چند کشور و حتی به عنوان ارز اصلی استفاده شود. اکثر مردم بر این باورند که ارزهایی مانند ارز اروپایی یورو، دلار آمریکا و پوند انگلیس قدرتمندترین واحدهای پول در جهان هستند.فارن پالیسی در گزارشی، دینار کویت را به خاطر صادارت نفت این کشور به بازارهای بین المللی، قوی ترین واحد پول جهان معرفی کرد.

تارنمای فارن پالیسی در گزارشی، دینار کویت را به خاطر صادارت نفت این کشور به بازارهای بین المللی، قوی ترین واحد پول جهان معرفی کرد.

این تارنمای آمریکایی در گزارش خود عنوان کرد، در جهان تقریبا ۲۰۰ کشور وجود دارند اما این بدان معنا نیست که هر یک از آنها ارز خود را دارد.

در حقیقت یک ارز می تواند در چند کشور و حتی به عنوان ارز اصلی استفاده شود. اکثر مردم بر این باورند که ارزهایی مانند ارز اروپایی یورو، دلار آمریکا و پوند انگلیس قدرتمندترین واحدهای پول در جهان هستند.

فارن پالیسی در ادامه گزارش خود به معرفی ۱۰ ارز برتر جهان به ترتیب زیر پرداخته است.

۱دینارکویت

دینار کویت قوی ترین در جهان که به کشوری بسیار کوچک اما ثروتمند تعلق دارد. علت قوی بودن ارز این کشور صادرات بسیار مهم نفتی آن به بازارهای جهان است.

۲دینار بحرین

دینار بحرین در جایگاه دوم قرار دارد. بعد از کویت، بحرین دیگر کشور خلیج فارس با جمعیتی اندکی بیش از یک میلیون نفر قوی ترین ارز را در جهان دارد و طبیعتا مانند کویت بیشترین منفعت آن ناشی از صادرات نفت به بازارهای جهانی است.

۳ریال عمان

عمان در شبه جزیره عربی و درست در زیر عربستان و نزدیک یمن قرار دارد. با توجه به موقعیت جغرافیایی، عمان ثروتمند و واقعا کشوری با کیفیت است.

۴دینار اردن

دینار اردن در فهرست قوی ترین ارزهای جهان در رتبه چهارم قرار دارد و فارن پالیسی در گزارش خود افزوده، در رابطه با اردن و واحد پول این کشور به آسانی نمی توان توضیح داد زیرا ارز این کشور تا این اندازه قوی است چرا که اردن فاقد منابع اساسی است و همچون کشورهای همسایه خود از لحاظ اقتصادی چندان پیشرفته نیست.

۵پوند انگلیس

پوند استرلینگ انگلیسی یا به اختصار پوند انگلیس پنجمین واحد پولی و قدرتمند جهان است.

فارن پالیسی در معرفی این ارز نوشت: اغلب پوند انگلیس به عنوان قوی ترین ارز جهان اشتباه گرفته می شود اما این طور نیست. این ارز دستکم در زمره پنج ارز قوی نخست جهان قرار دارد. پوند ارز رسمی در سراسر انگلیس و بخش هایی از کشورهای مشترک المنافع بریتانیا است.

۶دلار جزاری کایمن

دلار جزایر کایمن (KYD) به دلیل حمایت مالیاتی و حمایت از بانک های مختلفی که در داخل این جزایر فعالیت می کنند در رتبه ششم قوی ترین ارزهای جهان جای گرفته است. جزایر کایمن بخشی از مستعمرات فرادریایی بریتانیا است که در دریای کارائیب واقع شده است.

۷یورو

بعد از سقوط مارک آلمان، یورو به عنوان ارز سراسر اروپا معرفی شد و بعد از سالها رشد چشمگیری داشته است.

۸فرانک سوئیس

فارن پالیسی در گزارش خود در اشاره به پول قوی سوئیس نوشت: سوئیس کشوری ثروتمند است و یکی از با ثبات ترین ارزها را در جهان دارد. این کشور احتمالا موثرترین نظام بانکی در جهان را دارد و بزرگترین محصول صادراتی آن ابزارها و وسایل فناوری با کیفیت بالا است.

۹دلار آمریکا

فارن پالیسی درباره دلار آمریکا نوشت: شاید قوی ترین ارز جهان نباشد اما نقش بسیار موثر و تعیین کننده ای دارد. برخی اقتصاددانان آن را ارز ذخایر جهانی توصیف می کنند یعنی می توانید به دلار در بیشتر کشورها، پرداخت های خود را انجام دهد.

۱۰دلار کانادا (CAD)

در گزارش فارن پالیسی در معرفی ۱۰ ارز قوی جهان دلار کانادا در رتبه آخر است. این کشور پنجمین ذخایر بزرگ ارزی جهان را به خود اختصاص داده است. به دلار کانادا «لونی» هم گفته می شود.

فارن پالیسی نوشت: ارزش بالای ارز الزاما نشان دهنده اقتصاد قوی نیست. همه می دانیم که کشورهایی که از نظر اقتصادی قوی نیستند ارزش ارز آنها رو به کاهش می رود. اما خلاف این رویه صدق نمی کند، هر چه ارز یک کشور قوی تر می شود، مثلا ژاپن، تمایل جمعیت آن برای پس انداز کردن آن افزایش می یابد و تمایلی به خرج کردن پول خود به صورت روزانه ندارد. سرمایه داران از اطلاعات ارزی برای طرح های سرمایه گذاری خود در یک کشور بهره می گیرند و طبیعی است که آنها کشوری که باثبات ترین ارز را دارد، انتخاب می کنند.

منبع: ایرنانظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان