با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


قیمت داروهای خارجی که مشابه داخل نداشته باشند، تغییر نمی کند

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۹ شهریور ۱۳۹۷

به گزارش ایسنا، وزیر بهداشت در خصوص قیمت داروهای خارجی در شرایط کنونی کشور، گفت:

قیمت داروهای خارجی که مشابه داخل نداشته باشند، تغییر نمی‌کند.

سید حسن هاشمی در حاشیه افتتاح ساختمان شماره دو دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، اظهار داشت: داروهای تولید داخلی به دلیل وابستگی به مواد اولیه و محصولات حوزه‌هایی مانند صنعت چاپ و صنایع پتروشیمی، دچار نوسان قیمت شده‌اند و دولت مصوب کرده که قیمت دارو، ۹ تا ۱۲ درصد افزایش پیدا کند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: برخی اوقات دیده‌ام که علیرغم مصاحبه‌های ما، برخی رسانه ها، قیمت یک دارو که حاشیه سود بسیار پایینی داشته و باعث نابودی یا توقف تولید داخلی آن دارو شده را نشان می‌دهند و عنوان می کنند که ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش قیمت پیدا کرده است. 

هاشمی یادآور شد: حدود ۹ هزار قلم دارو در کشور وجود دارد که ۱۴۰۰ قلم از آن، تغییر قیمت داشته و اگر کل سبد دارویی کشور را در نظر بگیریم، قیمت دارو به طور متوسط ۹ درصد افزایش پیدا کرده اما اگر منصف باشیم و بخواهیم با سایر خدمات که قیمت آنها افزایش قابل توجهی داشته، مقایسه کنیم در حوزه دارو، تولید کنندگان و وارد کنندگان دارو، عملکرد مناسبی داشته‌اند و دولت نیز با وجود سختی‌های فراوان، کمک و تلاش کرده که ارز را با همان نرخ ۴۲۰۰ تومان برای حوزه دارو، تامین کند.
وزیر بهداشت با بیان اینکه دولت در حوزه تولید و واردات دارو هیچ ورود و دخالتی ندارد، گفت: ۷۰ درصد از داروی مورد نیاز کشور برای یکسال آینده، خریداری شده و از بخش خصوصی حمایت شده و بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت و گمرکات کشور برای تسریع بخشی به خرید دارو و کاهش مشکلات مردم و نظام سلامت، کمک‌های زیادی کردند. 

هاشمی با اشاره به افتتاح ساختمان شماره دو دانشکده دندانپزشکی بیرجند، گفت: این مرکز دندانپزشکی، بسیار شیک و مجهز با اساتید جوان به مردم خدمات دندانپزشکی ارائه می دهد و خوشبختانه تعداد دانشجویان رشته دندانپزشکی این دانشگاه، دو برابر افزایش پیدا کرده و برای مردم ایران، جالب است که در یکی از استان‌های مرزی شرق کشور، در جهت ارتقای دانش و مهارت برای مردم بومی این استان، تلاش  می‌شود.

وزیر بهداشت در خصوص نگرانی تامین نیازهای مراکز بهداشتی و درمانی کشور، گفت: خوشبختانه تاکنون مشکلی برای مراکز بهداشتی و درمانی کشور ایجاد نشده و ما هستیم و تلاش می‌کنیم که مشکلی به وجود نیاید.

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان