با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


محکی بر پاسخ‌های شما

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۳ اسفند ۱۳۹۶

پول چیز عجیبی است؛ به خودی خود خنثی است و برایش تفاوتی نمی‌کند که آن را برای خوراک مستمندان به کار ببرید یا رشوه‌دادن به آزمندان، اما احساسات و رفتار ما نسبت به این وسیله خنثی که برای تهیه کالا و خدمات به کار می‌بریم، گاه تا حد شگفت‌آوری، بحرانی می‌شود.

برای بیشتر زوج ها، پول معنایی بیش از اسکناس دارد. در هر فردی، کسب درآمد، پس‌انداز و خرج کردن سرمایه، احساسات عمیقی را بیدار می‌کند. پول برای یک نفر به معنای آزادی است و برای دیگری به معنای امنیت یا قدرت. هدف این بخش آن بود که گفت‌و گو صمیمانه و صادقانه‌ای بین شما برقرار شود و برای همدیگر مشخص کنید که پول برایتان چه معنایی دارد. علاوه بر این، باید به نکات زیر پی برده باشید:

 

پس از ازدواج چه کسی مدیریت پولتان را به عهده می‌گیرد و چگونه؟

گام اول این است که تعیین کنید که هر یک از شما چه مقدار از مخارج زندگی را تأمین خواهید کرد. در گام دوم، میزان سایر مخارج و سرمایه‌گذاری‌ها را تا حدودی مشخص نمایید. اگر شما و نامزدتان قوانین و اهداف مشترکی را درباره چگونگی استفاده از درآمدتان وضع کرده‌اید احتمال آن‌که به اهداف مالی آینده خود برسید، بسیار زیاد است.

 

چه عواملی بر پس‌انداز یا خرج  کردن شما تأثیر می‌گذارند؟

در تمری «مشکلات مالی»، وقتی ناگهان منابع مالی‌تان محدود شد، چه مخارجی برای شما اولویت پیدا کردند؟ آیا از حذف لوازم لوکسی مانند تلویزیون صفحه بزرگ، به این دلیل خودداری کردید که به نظر شما آسودگی در خانه بر همه چیز مقدم است؟ یا  حاضر شوید در همه زمینه‌ها صرفه‌جویی کنید تا بتوانید مانند گذشته به پس‌انداز کردن ادامه دهید؛ زیرا رسیدن به هدف مالی‌تان برایتان مهم‌تر از همه چیز است؟ آیا با همدیگر گفت‌و گو کردید و به پاسخ مشترکی رسیدید؟

 

وابستگیِ احساسیِ هر یک از شما به پول تا چه اندازه است؟

شاید به نظر شما پول یک منبع امنیت باشد و در نتیجه در خرج کردن دقت می‌کنید، اما نامزدتان به راحتی خرج می‌کند چون این‌گونه احساس قدرت می‌کند. درک وابستگی احساسی به پول از سوی هر کس که باشد، شما را متوجه می‌کند که کاری نکنید که به حریم آسایش احساسی ـ مالی همدیگر تجاوز نمایید.

برای نمونه، برای فردی که پول به معنای امنیت است، خرج کردن همه درآمدش در ماه، ناراحت کننده است، در حالیکه برای فردی که خرج کردن به او احساس قدرت می‌دهد، محدود شدن در خرید، ناراحت کننده است.

 

آیا شما یا نامزدتان درباره وضعیت مالی‌تان واقع‌بین هستید؟

انباشته شدن بدهی‌ها و وام‌های پیاپی، متکی بودن به خویشاوندان برای تأمین مخارج و کشیدن چک‌های بی‌محل، همگی نشانه واقع‌بین نبودن درباره وضعیت مالی است. این‌ها رفتار افرادی است که به این توهم دچارند که می‌توانند کالاهایی را بخرند و کارهایی را انجام دهند که خارج از امکانات مالی‌شان است. پس‌انداز نکردن برای آینده و تأمین نکردن مخارج فرزند نیز از همین نوع رفتارها به حساب می‌آید. این‌ها مشخصه‌های فردی است که حاضرنیست تا مسئولیت‌های مالی‌اش را بپذیرد و بار مخارجش را بر شانه دیگران می‌گذارد.

 

شما دو نفر چه برنامه‌ای برای تأمین درآمد دارید و آیا به این نتیجه رسیده‌اید که واقعاً می‌توانید مخارج زندگی دلخواهتان را تأمین کنید؟

همه ما درباره جشن عروسی، خریدن خانه‌ای زیبا، داشتن لباس‌های شیک و رفتن به سفرهای خارج رویاپردازی می‌کنیم. اما شما دو نفر چگونه این مخارج را تأمین می‌کنید؟ اولین برنامه‌ریزی مالی به شما کمک می‌کند تا تشخیص دهید که آیا می‌توانید در حد امکاناتتان زندگی کنید یا نه. آنهایی که به «سلیقه شاهانه داشتن» معترفند باید بدانند که باید تصمیمی بگیرند. که یا درآمد شاهانه داشته باشند و یا سلیقه‌شان را به درآمدشان محدود کنند.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۹و۲۰، اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۵

 

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان