با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


مخارج کودکان‌مان را کاهش دهیم

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۸ بهمن ۱۳۹۶

هزینه‌های اقتصادی بزرگ کردن بچه

ورود کودکی جدید به خانواده دنیایی تازه برای والدین آن‌ها ایجاد خواهد کرد. این دنیای شیرین می‌تواند به تغییرات مثبت بسیاری منجر شود و فضای خانه را طراوت دوباره بخشد. با این حال، این فرآیند لذت‌بخش چندان ارزان نیست! مطابق آمارها، کودکان هزینه‌های بسیاری را با خود به همراه می‌آورند که گاهی از هزینه‌های افراد بزرگ‌سال نیز پیشی می‌گیرد. به همین جهت آگاهی قبلی از این هزینه‌ها و یافتن راه‌کارهایی برای کنترل بار مالی ناشی از فرزند جدید از جمله اقدامات اساسی والدین است. در غیر این صورت نه تنها لذت کودک نوپا به بحران خانوادگی منجر خواهد شد بلکه دشواری‌های ناشی از کنترل آن، شیرینی این لذت را کمرنگ خواهد نمود. در زیر هزینه‌های کودکان نورسیده را به همراه روش‌های کنترل این هزینه‌ها مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

۱- شیر

خرید شیرخشک برای کودک از جمله مهم‌ترین موارد هزینه‌زا برای والدین است. کودک در سنین ابتدایی به‌صورت دائمی نیاز به تغذیه دارد و هزینه تأمین خوراک او سر به فلک می‌کشد! اگر با وضعیت مشابهی مواجه هستید، بهتر است تغذیه کودک با شیر مادر را در اولویت قرار دهید. شیر مادر علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها روی سلامت کودک نیز تأثیر بسزایی دارد. مطابق بررسی‌های پزشکی، کودکانی که در سنین پایین بیشتر از تغذیه طبیعی استفاده کرده باشند، پس از رسیدن به سنین بالاتر سلامت بهتری دارند. در صورتی که به هر دلیل امکان استفاده از شیر مادر وجود ندارد، خرید به‌صورت عمده یا تأمین مایحتاج کودک از مراکز خاص از جمله راه‌حل‌های کنترل هزینه‌ها است.

 

۲- پوشک

شاید به نظر عجیب برسد ولی تأمین پوشک مناسب برای کودک نیز از جمله هزینه‌های عمده است. این نکته شاید پیش از ورود فرزند جدید چندان جلب توجه نکند، اما پدر و مادران به خوبی از اهمیت این مسأله آگاه هستند. برای کنترل چنین هزینه‌هایی استفاده از روش‌های قدیمی‌تر و پوشش قابل شستشو می‌تواند راه‌حل کارآمدی برای کنترل این نوع هزینه‌های کودکان به شمار رود.

 

۳- پرستار و مهد کودک

امروزه اغلب والدین به کار مشغول هستند و به همین دلیل نگهداری از کودکان در ساعات کاری به دغدغه اصلی آن‌ها تبدیل شده است. این مسأله مستلزم صرف هزینه قابل توجهی است که بر بودجه ماهانه خانواده فشار خواهد آورد. برای کنترل این نوع هزینه‌ها می‌توانید از کمک دوستان و اعضای خانواده برای نگهداری از کودکان استفاده کنید. البته اگر یکی از شما امکان پاره‌وقت کار کردن را دارد، گزینه مناسب‌تر این است که از این امکان استفاده کرده و ساعات بیشتری را با کودک خود صرف کنید. حمایت والدین در سنین ابتدایی بر سلامت کودک در بزرگ‌سالی تأثیرگذار است.

 

۴- لباس

بر خلاف آنچه به نظر می‌رسد، لباس کودکان بسیار گران است. این لباس‌ها بر خلاف ظاهرشان و مقدار پارچه اندکی که در آن‌ها استفاده می‌شود، به دلایل اقتصادی بسیار گران هستند. والدین ناچارند برای تأمین لباس مناسب بخش قابل توجهی از بودجه ماهانه را صرف کنند. این مسأله به ویژه زمانی پررنگ‌تر می‌شود که بدانیم کودک با سرعت عجیبی رشد می‌کند و به همین جهت دوره پوشیدن یک لباس خاص توسط او بسیار کوتاه است. این امر نیاز دائمی به تأمین لباس جدید را در پی دارد. برای کنترل چنین هزینه‌هایی می‌توانید در زمان خرید لباس را اندکی بزرگ‌تر تهیه کنید تا کودک دوره بیشتری از آن استفاده نماید. به علاوه خرید از مراکز ارزان‌تر را در دستور کار قرار دهید. نوع لباس و برند آن تأثیر چندانی بر کودک شما نخواهد داشت و سادگی و بهداشتی بودن پوشش مسأله اصلی است.

 

۵- سایر موارد خوراکی

از سن خاصی به بعد کودک آرام آرام از سایر مواد غذایی و مکمل‌های دارویی نیز استفاده می‌کند. این موارد نیز به نوبه خود بار هزینه‌ای به همراه خواهد داشت. برای کنترل این هزینه‌ها بهتر است با پزشک کودک برای تعیین دقیق مواد مورد نیاز مشورت کنید. افراط و زیاده‌روی در خوراندن مواد مختلف به کودک ممکن است در کنار هدردادن منابع، به سلامت او نیز آسیب بزند.

 

۶- اسباب‌بازی

کودکان عاشق بازی‌کردن هستند و پدران و مادران دوست دارند امکانات این بازی‌ها را برای آن‌ها فراهم سازند. اما تأمین این موارد نیز به مانند سایر موارد مستلزم صرف هزینه است. اسباب‌بازی‌های گوناگونی که در بازار به فروش می‌رسد، گزینه مورد توجه والدین هستند و بخش قابل توجهی از درآمد والدین را به خود اختصاص می‌دهند. اما در مورد این مسأله نیز نباید گرفتار افراط و احساسات شوید. پیش از هر چیز نسبت به سلامت و بهداشتی بودن اسباب‌بازی اطمینان حاصل کنید. پس از این کار، می‌توانید از ساده‌ترین وسایل برای بازی کودکتان استفاده کنید. برای کودک شما میان وسیله‌ای چند صد هزار تومانی و اسباب‌بازی ساده و دستی تفاوت چندانی وجود ندارد و آن‌ها از بازی‌کردن با هر دوی این وسائل به یک میزان لذت می‌برند. از این‌رو گرفتار چشم و هم چشمی نشوید و پول­های موجود را برای آینده فرزندان‌تان پس‌انداز کنید.

 

۷- هزینه‌های بهداشتی و درمانی

کودکان نیازمند مراقبت دائم پزشکی و مصرف داروها و مکمل‌های خاصی هستند. این نیاز باعث می‌شود به‌صورت دوره‌ای ناچار به پرداخت هزینه‌هایی چون ویزیت پزشک، آزمایش، واکسن و دارو شوید. این موارد را نیز می‌توانید با تهیه بیمه مناسب پیش از ورود کودک جدید کنترل کنید. پس‌انداز ضروری برای تولد فرزندتان نیز می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند. البته در استفاده از خدمات پزشکی حد اعتدال را نگاه دارید و دچار وسواس نشوید.

 

ماهنامه معیشت، شماره۲۱، تیر ۱۳۹۵

 برچسب‌ها : , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان