با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


مدیریت همسرانه پول!

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۷ بهمن ۱۳۹۶

نامزدی و ازدواج بهترین دوران زندگی هر فرد است. رؤیاهای بلند و برنامه‌های شیرین برای آینده، ذهن هر کسی را به خود مشغول می‌کند. زن و مرد دوست دارند بهترین تجربۀ ممکن را در زندگی مشترک خود به دست آورند؛ اما پس از گذشتن ماه عسل و خوشی روزهای نخست، جنبه‌‌های جدی‌تر زندگی آرام‌آرام خود را نشان می‌دهد. این دوران جدید نیازمند بررسی و برنامه‌ریزی دقیق‌تری است. باید تصمیمات اساسی برای زندگی گرفته شود و همه چیز از حساسیت بالایی برخوردار است. از جمله مهم‌ترین مواردی که باید در زندگی مشترک مورد توجه قرار گیرد، مدیریت بهینۀ مالی و کنترل دقیق پول است.

برای مدیریت مشترک منابع مالی پیشنهادهای گوناگونی قابل طرح است. پیشنهادهایی که نسبت به شرایط ویژۀ زندگی هر فرد تغییر می‌کند و باید در زمان پذیرش آن‌ها اوضاع مالی، درآمدی و هزینه‌ای را به‌دقت مورد توجه قرار داد. راهکارهایی برای مهار عوامل تأثیرگذار بر زندگی مالی مشترک همسران وجود دارد که در تمام خانواده‌های جوان قابل استفاده است. اصول محوری مشتمل بر سه دسته راهکار است که کاربرد آن‌ها می‌تواند فرایند درآمیختن زندگی مالی زوج جوان را تسهیل و آینده را با مدیریت درست پول تضمین کند.

 

۱- حساب‌های مالی جداگانه

در ابتدای زندگی تلفیق کامل گردش مالی زن و مرد نه ممکن است و نه مطلوب. گاهی همسران سال‌ها به تنهایی پول خود را مدیریت کرده‌‌اند؛ به‌همین دلیل نمی‌توان انتظار داشت که به سرعت با شرایط جدید تطبیق یابند. از این رو شاید بهتر باشد تا مدتی گردش مالی زن و مرد به‌صورت مجزا اداره شود. با این شیوه همسران جوان فرصت خواهند یافت با شناسایی تفاوت‌های موجود در نگاه و مدیریت پولی شرایط را برای گام بعدی مهیا سازند.

البته حفظ حساب‌های جداگانه در زندگی مشترک با وجود مزایایی که دارد چندان هم آسان نیست. هزینه‌ها و درآمدهای خانواده به نحوی است که نمی‌توان کاملاً منفک از هم آن‌ها را سامان داد و مدیریت چنین تفکیکی بسیار دشوار است. با این حال بهتر است در ماه‌های ابتدایی زندگی مشترک این دشواری را به جان بخرید و سپس به سوی اشتراک در زندگی مالی گام بردارید. سعی کنید در عین حفظ حساب‌های جداگانه، همه چیز را با همسر خود در میان بگذارید. میزان گفتگو و تبادل نظر در ماه‌های نخست ازدواج باید بسیار باشد تا از سوءتفاهم پیش‌گیری شده و شناخت بهتر حاصل شود.

 

۲- حساب‌های مالی مشترک

پس از ایجاد شناخت متقابل نسبت به اهداف و برنامه‌های هر یک از همسران، می‌توان برای درآمیختن زندگی مالی اقدام کرد. در این مرحله زوج‌ها می‌توانند منابع درآمدی خود را یکپارچه کرده و هزینه‌ها را مشترکاً متقبل شوند. البته چنان‌که اشاره شد، این گام در زندگی مشترک نیازمند اشتراک قابل توجه در دیدگاه‌های مالی، ریسک‌پذیری، عادات هزینه‌ای و موارد مشابه است. اگر همسران به‌طور کامل با یکدیگر هم‌نظر نیستند، دست‌کم نسبت به رویکرد طرف مقابل شناخت کافی داشته باشند.

به این ترتیب، زندگی مالی همسران نیز مانند سایر وجوه با یکدیگر تلفیق می‌شود و هم‌افزایی مورد نظر در ازدواج به‌دست می‌آید. با این وجود، همچنان ممکن است رویکردهای متفاوت باعث اختلاف نظر شود. از این رو همسرانی که حساب‌های مالی خود را یکپارچه کرده‌اند، باید گفتگوهای منظمی دربارۀ پول صورت دهند و مداوم از نظرات همسرشان آگاهی یابند.

 

۳- استفادۀ همزمان از حساب‌های مالی مشترک و جداگانه

اما شاید بهترین روش در زندگی مالی همسران استفاده همزمان از دو پیشنهاد بالا باشد. به این ترتیب که بخش قابل توجهی از درآمد و گردش مالی خود را یکپارچه کنند و تصمیم‌گیری دربارۀ آن را مشترکاً انجام دهند؛ با این حال بخشی از درآمدشان نیز به صورت جداگانه و تحت مدیریت انفرادی باشد. از این راه، ضمن احترام به خواسته‌های هر یک از دو طرف، ریسک‌های موجود برای خانواده نیز کاهش می‌یابد و در زمان دشواری، زوجین می‌توانند از حساب‌های اختصاصی خود کمبودها را پوشش دهند.

البته توجه کنید که حفظ بلندمدت بخشی از حساب مالی برای هر یک از همسران نیازمند تفاهم قابل توجه میان آنهاست. در غیر این صورت ممکن است سوءتفاهم جدی به‌وجود آید و دشواری‌ها گریبان خانوادۀ جوان را بگیرند. بهتر است با گفتگو، درجۀ تفاهم مالی و پولی را در خانواده افزایش دهید و در خصوص همه چیز آشکار و صادقانه سخن بگویید. مطمئن باشید که گفتگو راهکاری بسیار مؤثر در پیشگیری از سوءتفاهم مالی خواهد بود. راهکاری که نه تنها زندگی مالی شما را تسهیل خواهد کرد، بلکه بر سایر جنبه‌ها نیز تأثیر خواهد گذاشت.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۲۳، شهریور ۱۳۹۵برچسب‌ها : , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان