با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


معنای زندگی خود را پیدا کنید

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۱ آذر ۱۳۹۵

در بخشی دیگر از همین شماره پرسش‌نامه‌ای ساده را به‌ شما معرفی کردیم که با استفاده  از‌آن می‌توانید میزان علاقه به حرفه فعلی خودرا شناسایی کنید. اما در کنار علاقه، معنای این شغل و جایگاهش در زندگی شما نیز اهمیت بسیاری دارد. در واقع پاسخ به پرسش‌های مرتبط با رضایتمندی شغلی، تنها از دیدگاه کلان‌تر قابل پاسخ‌ داده می‌شود. دیدگاهی که در آن هدف و معنای زندگی، برداشت شما از موفقیت و موارد مشابه مورد توجه قرار گرفته باشد. پس اجازه دهید موضوع  را با پرسشی ساده آغاز کنیم: حضور در چه شغلی موفقیت محسوب می‌شود؟ یا به بیان بهتر، اساساً موفقیت چیست؟
پاسخ  به‌این سوال نیازمند بررسی دقیق‌تر مفهوم موفقیت است. پیش از  هرچیز باید معیارهای بیرونی مبتنی‌بر جایگاه سازمانی یا نظر افراد بالادستی را دربااره موفقیت کنار بگذارید؛ زیرا با این روش، برداشت شما از موفقیت به بیراهه خواهد رفت. از خود بپرسید که صرف‌نظر از نیاز مالی و گذران زندگی، برای چه کار می‌کنید؟ اگر تمام تلاش شما بالا رفتن از نردبان سازمانی است و ارزش  خودرا در پست خود می‌بینید، برداشت‌تان از موضوع به‌ کلی نادرست است. به‌ علاوه نباید حرفه کنونی را به‌ عنوان نوعی مسابقه با دیگران نگاه کنید؛ زیرا،  در نهایت موفقیت هر فرد به ملاک‌ها و برداشت درونی خود او بستگی دارد. پس بهتر است پیش از تلاش برای تعیین ماهیت یک شغل مطلوب، به روشی درستی سوال را مطرح کنیم.
انیشتین این نکته را  به‌صورت تأاثیرگذاری مطرح کرده است. او می‌گوید: «اگر برای حل مهمترین امسعله ای که با آن مواجه هستم، تنها یک ساعت وقت داشته باشم، ازاین مدت، ۵۵ دقیقه را صرف یافتن پرسش مناسب می‌کنم. زیرا اگر روش درست پرسیدن را بدانم، پاسخ به‌ سرعت و ظرف ۵ دقیقۀ باقیمانده پیدا خواهد شد.». ما نیز به‌ جای استفاده از پرسش‌های کلیشه‌ای درباره شغل مطلوب، باید بار دیگر روی پرسش‌های اصلی تأمل کنیم و معنا و مفهوم شغل خودرا در عرصه‌ای وسیع‌تر به‌ درستی بشناسیم.
در ادامه چند پرسش ضروری دربارۀه زندگی، موفقیت و ماهیت آن به شما پیشنهاد شده است. این پرسش‌ها را می‌توان در بیان‌های مختلف طرح نمود. پس …

معیشت / آذر ۹۵نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان