معیشت”دی ماه” منتشر شد  آنچه در این شماره خواهید خواند

زمان مطالعه: 2 دقیقه
  تاریخ انتشار مطلب : ۱۳ دی ۱۳۹۵

اگر بنا به ضرورتی نیاز یک تخته پرچم ایران پیدا کنید، برای خرید آن به  کجا میروید؟ آیا به جز مغازه های نظامی فروش، درجای دیگری هم پرچم ایران فروخته می شود؟ اساساً آیا پرچم در سبد خرید خانوارهای ایرانی جایی دارد؟ چند درصد از ما، یک پرچم هرچند کوچک ایران در خانه یا محل کار شخصیمان داریم؟
اگر به فیلم های خبری که بعد از وقوع وقایع طبیعی در کشور آمریکا گرفته شده است نگاهی بیاندازید، به نکته قابل توجهی برخورد می کنید: اولین چیزیکه توسط حادثه دیدگان، درمحل نصب می شود، پرچم آمریکاست. در یکی ازاین فیلم ها که از درون هلیکوپتر امداد گرفته شده است، فردی که برای گریز از چنگال سیلاب ناشی از طوفان کاترینا، با زحمت و تلاش فراوان، درحال سعود به روی بام شیروانی خانه اش است، وقتی به نوک شیروانی می رسد، درحالیکه به زحمت می تواند تعادل خود را حفظ کند، پرچم آمریکا را بر روی دودکش خانه اش که تقریباً به طور کامل زیر آب قرارگرفته است نصب می کند.
صرفنظر از کشور آمریکا، که مردمانش، از سَردَر خانه و کلیسا گرفته تا روی لباس های بی اهمیتشان، از پرچم کشورشان استفاده می کنند، این فرهنگ در کشورهای به  شدت فقیر که درگیر انواع مشکلات و مصائب داخلی و خارجی هستند هم رونق دارد. یکی از کم درآمدترین مشاغل در هندوستان، رانندگی ریکشا یا همان موتور سه چرخه خودمان است. درآمد این افراد در یک روز پرکار، چیزی حدود بیست هزار تومان است. در اغلب این ریکشاها، پرچم هندوستان در ابعاد و اشکال مختلف به چشم می خورد، و البته که در اکثر تاکسی ها، اتوبوس ها، سَردَر رستوران ها و معابد و حتی در عزاداری روز عاشورا، پرچم هندوستان در ابعاد و اشکال مختلف به چشم میخورد.
اما در کشور ما، به استثناء ایام نیمه شعبان که بعضی از مردم برای تزئین معابر، به سراغ خرید پرچم می روند، اینکار، یعنی خرید پرچم به هزینۀ شخصی، چندان متداول نیست. البته باتوجه به اینکه، در ایران، صرفنظر از اماکن نظامی، دولتی، میادین بزرگ و بزرگراه ها پرچم ایران درجای دیگری کاربرد ندارد، این امر چندان دور از انتظار هم نیست.
رواج این فرهنگ در کشورمان، هماکنون بیش از هر زمان دیگری ضروری است. سال ۲۰۱۷ همین روزها از راه می رسد و باتوجه به شرایطی که بر جهان حکمفرماست، سال جدید، برای همۀ جهانیان بسیار پر ماجرا خواهد بود. تغییر بنیادی هیأت حاکمه آمریکا، و انجام انتخابات ریاست جمهوری در ایران، به عنوان قدرتمندترین و تنها کشور باثبات منطقه، سال پُرهیجانی را به ایرانیان نوید می دهد. تبدیل پرچم جمهوریاسلامی ایران به یکی از لوازم و ضروریات زندگی، به ما یادآوری خواهد کرد، که صرفنظر از تمام مشکلات، سوء استفاده ها و اختلاس ها، بی مهری ها و تبعیضات، آنچه درنهایت همه را به هم پیوند میدهد، عشق به وطن و مرزوبوم ایران است.


  اشتراک ماهنامه


شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان