با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


معیشت آبان ۹۴ منتشر شد

زمان مطالعه: 1 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۴ آبان ۱۳۹۴

با موضوع انشای «علم بهتر است یا ثروت» همه ما آشنا هستیم. البته این دست موضوعات را زمانی انشاء کرده‌ایم که هنوز مسئولیت یک زندگی واقعی را نپذیرفته بودیم و شاید از محدودیت‌ها، مسئولیت‌ها، تکالیف و حقوق خود در یک زندگی مشترک، تصور صائب و کاملی نداشتیم. پس بیایید یک‌بار دیگر با کمک همدیگر تمرین کنیم انتخاب بین علم و ثروت را، آن‌هم به‌عنوان شاخصی برای انتخاب همسر و شریک زندگی!

پیش از شروع بحث لازم است تعاریفی کاربردی از این دو شاخص داشته باشیم. اجازه دهید به جهت سادگی علم را معادل فرزانگی، پایبندی به اخلاقیات و هر گونه کرامت و شایستگی غیرمادی و البته مورد نیاز برای یک زندگی مشترک بدانیم و ثروت را معادل تمکن مالی، دولت، توانایی کسب رفاه و در یک کلام معیشت رضایتمندانه.

به یقین اغلب ما می‌پذیریم که افراط در وزن دادن بیش از اندازه به هر یک از این دو شاخص، به بیان بهتر بی‌توجهی به هر یک از این دو، آثار زیان‌باری خواهد داشت. این‌که با تأکید صرف بر شاخص اول، آرمان‌گرایانه و رؤیاپردازانه در توهم زندگی بر روی ابرها، چهلچراغی از جنس ستارگان و سیارات و این دست مسائل باشیم و یا تصور کنیم هر گونه رزیله اخلاقی و رفتاری شریک زندگیمان تنها به مدد شاخص دوم یعنی ثروت قابل رتق و فتق یا چشم‌پوشی است، هر دو به یک میزان نامطمئن و ناپایدار بوده و پشیمانی به دنبال…نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان