با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


معیشت آذر ۹۴ منتشر شد

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۱ آذر ۱۳۹۴
راهای گفتگو با جوانان درباره مسائل مالی

آموزش هاي مالي به فرزند از سنين پايين(چهار تا پنج سالگي) و در قالب بازي با اسكناس و سكه(البته با رعايت مسائل بهداشتي!) و معرفي پول به عنوان ابزار داد و ستد بازيهاي كودكانه آغاز مي شود و آرام آرام به مفاهيم دنياي واقعي(همچون تفاوت ارزش يك اسكناس صدتوماني با يك اسكناس هزار توماني) تسري مي يابد.در سنين بالاتر امكان انتقال مفاهيم بودجه بندي و محدوديت منابع پولي خانواده(اينكه لازم است كودك از بين خواسته هاي بيشمارش در يك فروشگاه اسباب بازي تنها يكي را انتخاب كند) و همچنين كامروايي معوق(اينكه كودك متوجه شود كه در صورت به تعويق انداختن خريدهاي هفتگي خود، قادر خواهد بود در پايان ماه، درخواست خريد بزرگتري را داشته باشد)، مفهوم تخصيص منابع(اينكه كودك از بين بيشمار بازي جذاب يك شهربازي تنها پنج يا شش بازي را انتخاب كند) انتقال مفهوم پايداري بيشتر لذت استفاده از كالاي با دوام در مقايسه با كالاهاي مصرفي يا كم دوام(همچون خريد يك دوچرخه در مقايسه با يك هواپيماي كنترلي) همه و همه از مفاهيم مالي و اقتصادي قابل آموزش و انتقال است.
در سنين نوجواني مهمترين مفهوم قابل آموزش، مديريت پول در عمل است. اينكه فرزند ما در عمل با مديريت پول توجيبي خود طي بازه هاي زماني، درگير محدوديت ها و مشكلات احتمالي(حتي تجربه ي ارزشمند گم كردن وجوه نقد خود يا مسائلي از اين دست) مواجه شود و كم كم مسئوليت هاي كم مخاطره ي خانواده را نيز در عمل تجربه كند.
پس از آن برنامه ريزي مالي از جمله مفاهيم جذاب براي سنين آغازين جواني است. اينكه به عنوان مثال مسئوليت خريد بخشي از مايحتاج خانه(البته با پشتيباني پدر يا مادر)، پرداخت قبوض، شارژ ساختمان و مسائلي از اين جنس، به فرزند انتقال داده شود به نوعي امكان شبيه سازي واقعي آينده ي مالي را براي جوان فراهم نموده است.
آشنا كردن يك جوان با مفهوم ريسك و بازدهي و در ادامه ي آن مفهوم سرمايه گذاري از جمله آموزش هاي حياتي، ارزشمند و كاربردي براي فرزند ماست شايد يكي از جذاب ترين افته كاوي(كيس ها يا موارد عملي) ارائه ي اين آموزش بازي دادن(در جريان گذاشتن، همراه كردن و مشاركت دادن) جوانان از تصميمات سرمايه گذاري و يا حتي مديريت پول خود ماها(بعنوان والدين) است. اينكه صفر تا صد فرآيند پيدا كردن خانه اي براي  اجاره را به همراه فرزند جوان خود انجام دهيم يا انتخاب از بين طرح هاي مختلف سپرده ي بانكي و حتي سهام مختلف را با مشاركت و گرفتن نظرات وي انجام دهيم…

معیشت / آذر ۹۴نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان