معیشت ” تیر 96″ منتشر شد


تعداد بازدید : 253

photo_2017-07-04_14-11-42

خودت را بشناس و تمرین کن
تحصـــیل کـــرده هـــای رشتــــه هــایی نظیر حسابداری، اقتصاد، مدیریت و متخصصان مجموعه علوم و فنونی که به موضوع معیشت و کسب درآمد مربوط است، معمولا با پرسشهایی از این دست مواجهند که درآمد شما چقدر است و الان چقدر دارایی دارید؟ برخی وقتی می بینند نویسنده مقاله ای در مورد مدیریت دارایی های شخصی ثروتی کمتر از یک تاجر کم سواد دارد به آنچه او گفته است نیز با دیده تردید می نگرند. در برابــر این دســت پرسش ها و ابهـام ها چه می توان گفت؟
به نظر می آید کامیابی مالی ناشی از ترکیب ویژگی های مادرزادی هر فردی با خصوصیات اکتسابی است و مهم است که ما بدانیم ورزش ذهنی و جسمی خود برای توفیق مالی را در کدام یک از ساحت های موفقیت فردی پیگیری کنیم.
استعداد یابهای ورزشی در سنین پایین قابلیت های هر کودکی را شناسایی می کنند و با توجه به قد و وزن و ویژگی های روحـی، ورزشی را پیشنهاد می کنند و پس از آن نوبت مربیان تخصصی است که از او قهرمان بسازند.کسی که به دلایل مختلف عادت به رفتارهای پر ریسک مالی ندارد و ترجیح می دهد با جریان ثابت درآمدی، زندگی خود را تامین کند با کسی که دلبسته ماجراجویی و چشیدن طعم شکست و پیروزی های بزگ است، هر یک نیازمند دریافت راهنمایی و انجام تمرین های متفاوتی هستند.
زمانی که قابلیت های فردی هر کسی شناسایی شد متناسب با آن باید فرصت های پیش رو معرفی شوند و آموزش ها و تمرین های لازم برای موفقیت انجام پذیرد. با چنین رویکردی هر کسی رقیب خودش هست نه دیگری و رضایت فرد سالم نیز باید بر اساس میزان تحقق اهداف فردی و شکوفا شدن استعدادهای او سنجیده شود نه در عرصه رقابت با دیگرانی که هر یک از نقطه شروع متفاوتی آغاز کرده و به شیوه خاص خود حرکت کرده اند.
در زمینه بهبود معیشت نیز هر خانواری باید سرگرم انجام بازی خود به شیوه ای باشد که در آن استعداد دارد و مهارت های آن را آموخته است و نمی توان رفتار خانواده دو نفره را با خانواده چهار نفره مقایسه کرد و بر اساس میزان دارایی ها به آنها نمره داد. حتی دو خانواده دو نفره نیز با توجه به خلقیات و مهارت های اعضا باید هریک شیوه عمل متفاوتی داشته باشند.
در یک بیان تمثیلی و برای تقریب ذهن، قهرمانان مالی نیز مانند قهرمانان ورزشی هستند که هر یک در رشته ای متفاوت مشغول فعالیت هستند، ابتدا باید بر اساس خلقیات ارثی و میراث ژنتیکی و استخوان بندی هر کودک، رشته ورزشی مناسب او انتخاب شود و متناسب با آن الگوی تغذیه، سبک زندگی و مهارت های فردی و دانش فنی آن ورزش به او آموخته شود و بر اجرای آن تمرکز کافی صورت پذیرد. حتی برای آنانکه به صورت آماتوری و تفننی می خواهند در ورزشی فعالیت کنند، این موضوع صادق است.
با این رویکرد اگر گاهی حس کردیم بخشی از آنچه می خوانیم و می بینیم و می شنویم را دوست نداریم یا نمی توانیم انجام دهیم باید بفهمیم که این ناشی از خلقیات ماست یا ناشی از عدم آمادگی ذهنی. اگر تشخیص داده شد که مساله به آمادگی ذهنی و کمبود دانش مربوط است باید آموخت و تمرین کرد و تجربه اندوخت.
قرار نیست که همه به یک شیوه عمل کنند اما آن الگویی که امکان کشف خطاها در آن وجود نداشته باشد و نتوان آن را به دیگری آموخت، قابل اطمینان نیست و تنها در محدوده تجربه شخصی می گنجد.
از تکرار این تجارب و انباشت دانش و گردآوری داده ها، الگوهایی کشف می شوند که به کار بستن آنها می تواند افراد و خانوارها را به نتایج بهتری در بازی موفقیت مالی برساند. کسانی بیشتر در این بازی موفق می شوند که بازی موفقیت مالی در نگاه شان، شبیه مسابقه هایی است که موفقیت آن در نبردهای دو به دو و نتایج برد و باخت، تعیین نمی شود بلکه آنکه رکورد بالاتری می زند برنده است و در این مسابقات ممکن است آنکه دوم شده است نسبت به دوره پیش مسابقات موفق تر عمل کند و رکود بهتری کسب کرده باشد.
در انیمیشن «پاندای کونگ فو کار» سکانسی است که استاد شیفو به نزد لاک پشت عقل کل کوهستان « اوگ وی » می رود. شیفو از اینکه اوگ وی در آخرین لحظه، پاندا را که از سر اتفاق در صحنه حضور داشته است به عنوان جنگجوی اژدها برگزیده است، متعجب و ناراحت است و با او گفتگو می کند.
پاندا در چشم شیفو تجسم همه آن چیزهایی است که هر یک به تنهایی برای شکست خوردن، کافی هستند و حالا پاندایی که مجمع النقایص است قرار است با تانیانگ گریخته از زندان، مبارزه کند. بحث دو استاد در باب ویژگی های ذاتی و آموزش بالا می گیرد و شیفو از درخت هلوی افسانه ای میوه ای چیده می گوید«من این دانه درخت را می کارم و آبیاری می کنم و مراقبت می کنـم تا به درخت تبدیل شود» و اوگ وی می گوید « بله ولی نمی توانی آن را تبدیل کنی به زرد آلو و همون هلو هست.»
پایان ماجرا نشان می دهد که حق با لاک پشت پیر بوده است»

برچسب ها :