با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


معیشت شماره ۴ منتشر شد

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۳ دی ۱۳۹۳
معیشت شماره 4 منتشر شد

دوستی می گفت مگر آینده قابل پیش بینی است که برای آسایش و رفاه زندگی برنامه ریزی کنیم؟ مگر شما می دانی که تورم سال آینده چقدر است؟ قیمت کدام دارایی بالا می رود و کدام یک پایین می آید؟ برنامه ریزی برای خانواده من  حداقل دو بُعد هزینه و درآمد دارد و در واقع نوسانات هر دو بخش خارج از کنترل من و امسال من است، اینطور نیست؟ اصلاً فرض کن من امکان سرمایه گذاری و یا پس انداز دارم، وقتی نمی توان بهترین فرصت سرمایه گذاری را  کشف کرد، بررسی من چه فایده ای دارد؟ خود شما، سردبیر محترم معیشت و سایر نویسندگان مجله، می دانید سال آینده چه بلایی به سر ارز، املاک و مستغلات، طلا، بورس اوراق بهادار و سایر حوزه ها می آید؟ علاوه بر اینکه اگر با توسل به کراماتی از آینده هم خبر داشته باشید، چرا باید آن را در اختیار دیگران قرار دهید؟ آن هم به این راحتی!


نمی دانم، ولی حدس می زنم سؤالاتی از جنس سؤالات پیش گفته ذهن شما را هم مشغول کرده باشد و عموماً هر جهت گیری غیرتصادفی و برنامه ریزی شده و ساختارمند را بعید و یا غیر ممکن بشمارید. لذا فرصت را غنیمت شمردم تا پاسخی که بدان باور عملی دارم و به این دوست بزرگوار هم دادم را با شما شریک شوم. ولی قبل از آن خالی از لطف نمی بینم چند مفهومی را برای شما خواننده عزیز، بازتعریف کنم. در ابتدا آنچه باعث می شود منافع مورد انتظار آینده ما با نوسان مواجه شود (و به تعبیری گوشت تنمان بلرزد) را ریسک می نامیم. بگذارید قدری کاربردی تر به این واژه نگاه کنیم. فرض کنید ده میلیون تومان وجه مازادی دارید که به دنبال فرصت سرمایه گذاری برای آن می گردید، طبیعتاً هر فرصتی جذاب تر بوده و منفعت آتی بیشتری را نوید بدهد، امتیاز بیشتری در پس زمینه ذهن ما خواهد گرفت، از طرف دیگر گاهی به اشتباه تصور می کنیم منافع بیشتر همواره با نوسان یا ریسک بیشتر همراه است و به تعبیری هر کسی که منافع بیشتر می خواهد لازم است برای لرزیدن بیشتر آماده شود!
گفتم به اشتباه تصور می کنیم، چون واقعیت این است که تمامی نوسانی که منافع آتی حاصل از یک سرمایه گذاری انتخاب شده توسط ما دارد، خارج از کنترل ما نیست و به تورم و مذاکرات ژنو و خلاصه سایر متغیرهای کلان غیر قابل پیش بینی توسط ما وابسته نیست! بلکه همان گونه که در ادبیات سرمایه گذاری هم تقسیم بندی شده است، ما همواره با دو نوع ریسک روبرو هستیم؛ ریسک همراه با پاداش و ریسک بدون پاداش. جالب اینجاست که آن بخش از ریسکی که با بررسی بیشتر هر شخص قابل شناسایی و حذف کردن است را ریسک بدون پاداش می نامیم و بخش خارج از کنترل که به متغیرهای کلان وابسته است، ریسک همراه با پاداش تلقی می شود.
فرض کنید با ده میلیونی که قصد سرمای گذاری آن را داشتید، تصمیم گرفته اید با مشارکت یکی از دوستانتان یک فلافل فروشی بزنید! این که فروش شما چقدر باشد و نخود، روغن و سایر مواد اولیه مورد نیاز شما چقدر گران شود، به طور قطع از کنترل شما خارج است (و نباید بابت نوسان خارج از کنترل آن خود را سرزنش کنید)، اما اینکه در فاصله صدمتری یک ساندویچی خوشنام، در حاشیه یک بزرگراه کم تردد توسط افراد، نزدیک ماه مبارک رمضان و یا بدون کسب مجوزهای لازم، کار خود را آغاز کرد، در ابتدای راه پیش بینی هایتان محقق نشده است، به قضا و قدر و تصادف و متغیرهای کلان وابسته نیست! چرا که با قدری مطالعه و بررسی بیشتر می توانستید این تیپ نوسانات در منافع خود را حذف کنید. در اصل این ریسک هایی که با قدری تلاش امکان حذفش را داشتیم، همان ریسک های بدون پاداش هستند که حتماً بابت پذیرفتن آن باید خود را سرزنش کنیم تا دیگر تکرار نشوند. حوزه تمرکز ما هم در معیشت کمک و توانمندسازی خوانندگان در همین حوزه است.

 

به جای مقدمه‌ معیشت ۴

به قلم دکتر بهروز خدارحمینظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان