معیشت شماره ۴۷ «بهمن ماه۹۷» منتشر شد  آنچه در این شماره خواهید خواند

زمان مطالعه: 3 دقیقه
  تاریخ انتشار مطلب : ۰۸ بهمن ۱۳۹۷

نخست وظیفه خود می‌دانیم از جانب ماهنامه معیشت دلیل وقفه افتادن در چاپ و انتشار مجله در سه ماهه گذشته را برای شما عزیزان توضیح دهم. همانطور که شاید برخی از شما عزیزان اطلاع داشته باشید در پاییز ۹۷ مشکلات زیادی در حوزه بازار کاغذ به وجود آمده و حتی در مواردی کاغذ مورد نیاز به قیمت مناسب در بازار موجود نبود و عملا چاپ نشریات و کتاب با مشکلات جدی مواجه شد. با وجود همه این مشکلات به یاری خداوند، معیشت هم‌اکنون چهل‌وهفتمین گام خود را برای انتشار مباحث حوزه اقتصاد خانواده بر می‌دارد. اما لازم است تا به استحضار شما مخاطبین عزیز معیشت برسانیم در این مدت که همه‌ی رسانه‌های کاغذی با مشکل نشر روبه‌رو شدند گروه معیشت فعالیت خود را در فضای مجازی (سایت،کانال تلگرام و اینستاگرام) به صورت دقیق و منسجم‌تر نسبت به گذشته گسترش داده است. همچنین خبر بسیار خوب این است که گروه معیشت کارگاه‌های آموزش مفاهیم مالی و اقتصادی کاملا کاربردی برای عموم علاقه‌مندان آغاز کرده وبا قدرت این مسیر را ادامه خواهد داد. این دوره‌ها در حوزه‌هایی مانند راه‌اندازی کسب‌وکار، حسابداری شخصی، ساخت برند شخصی، بازار طلا و … هستند که علاقه‌مندان می‌توانند آخرین اطلاعات و اخبار این دوره‌ها را از طریق کانال تلگرام (اینجا) و یا اینستاگرام مجله(اینجا) پیگیری وجهت شرکت در آن دوره‌ها ثبت‌نام کنند. همچنین فایل صوتی این کارگاه‌های آموزشی با مقداری تاخیر پس از جلسات در کانال تلگرام و سایت معیشت قرار می‌گیرند.
و اما در این شماره ماهنامه معیشت علاوه بر ارائه مطالب در سرفصل‌های همیشگی در بخش داستان جلد به موضوع اجاره‌نشینی یا مالکیت خانه می‌پردازد.
مالک یا مستاجر؟
پرسش‌هایی در حوزه اقتصاد و معیشت خانواده همیشه مطرح می‌شوند که پاسخ دادن به آن‌ها سهل و ممتنع می‌نماید: هدیه به دیگران نقد باشد یا غیر نقد؟ اگر به فردی که دوستش دارید هدیه غیر نقد بدهید، به او این علامت را داده‌‌اید که وقت و حوصله برای شناخت علایق او نداشته‌اید بنابراین آسان‌ترین راه یعنی هدیه پرداخت هدیه نقدی را انتخاب کرده‌اید. ولیکن پرسش در اینجا بسیار دشوارتر است. مالک بودن بهتر است یا مستاجر؟ پاسخ به این سوال متغییرهای زیادی را شامل می‌شود. اینکه فرد به کدام طبقه درآمدی و اجتماعی متعلق است و یا اینکه هزینه‌ی اجاره مسکن و مالکیت خانه در چه حدودی است؟ موضوع آنجایی جالب می‌شود که در بعضی موارد رفتارهایی متناقض را می‌بینیم که افراد با درآمد بالا تمایلی به مالکیت خانه نداشته و افراد با با سطح درآمدی متوسط همواره برای اینکه به آرامش روانی دست یابند در پی صاحب‌خانه شدن هستند.
این مشاهدات به ما یادآور می‌شوند که اجاره‌نشینی همیشه هم از سر ناتوانی مالی نبوده و گاهی خوش‌نشینی است. شاید بتوان گفت عاملی که اجاره‌نشینی را به لذت یا سختی تبدیل می‌کند آرامش روانی حاصل از پشتوانه مالی برای داشتن خانه‌ای با ملاک‌های منطبق با سلیقه فرد می‌باشد.
حکایت بی‌خانمانی اما جداست متاسفانه در این حکایت فرد یا خانوار توان مستاجری ندارند دیگر چه رسد به اینکه به موجری فکر کنند.
بایستی میان خانه به عنوان مکانی برای آرامش گرفتن در کنار افراد خانواده و خانه به عنوان جای‌خواب، شب‌ها تفاوت اساسی قائل شویم. در خانه بایستی حریم خصوصی ما حفظ شده و احساس امنیت و آرامش در کنار خانواده را کاملا حس کنیم اما این احساس لزوما در مکانی که جای‌خواب است، حس نخواهیم کرد. در شرایط کنونی عده‌ی کثیری از افراد در شروع زندگی مستقل فردی اجاره‌نشینی را تجربه می‌‌کنند ولیکن در بلند مدت انگیزه و تصمیم برای اجاره‌نشینی یا مالکیت خانه اهمیت زیادی پیدا می‌کند. برای مالکیت مسکن امروزه باید پول هنگفتی را صرف کرد و اگر مصرف نسبی و جایگاه اجتماعی و چشم‌وهم‌چشمی نباشد‌، شاید مالک مسکن بودن از دیدگاه عقلایی موضوعی آنچنان هم با اهمیت محسوب نشود. بی‌شک مسکن یکی از مصادیق بارز توان مالی فرد و خانوار به شمار می‌رود و در بلندمدت صاحبخانه بودن بخش عظیمی از هزینه‌ها را می‌کاهد.
اگر مستاجر حتی هر دو سال هم مجبور به جابه‌جایی شود باید هزینه قابل‌توجهی را بپردازد و وقت و انرژی زیادی را صرف این کار کند. گاه به همین دلایل افراد ترجیح می‌دهند تا مالک مسکن معمولی و کوچک خود باشند نه مستاجر خانه‌ای بهتر. قیمت مسکن، درآمد خانوار، طبقه اجتماعی، و میل به آرامش از عوامل موقر بر انتخاب مالک یا مستاجر بودن هستند که تصمیمات فرد و خانوار را در بلندمدت جهت می‌دهند.


  اشتراک ماهنامه


نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان