“معیشت” مهر ماه منتشر شد  آنچه در این شماره خواهید خواند

زمان مطالعه: 4 دقیقه
  تاریخ انتشار مطلب : ۱۱ مهر ۱۳۹۵

مقارنه سالگرد آغاز جنگ تحمیلی، ماه محرم و شروع سال تحصیلی را بهانه میکنیم تا تمام قد برخیزیم به احترام فرهنگ زیبای ایرانی که این روزها حال خوشی ندارد. از ظهور محمد جهان آرا تا بروز محمود رضا خاوری کمتر از سه دهه فاصله است. تغییری چنین شگرف در فرهنگی چنین کهن، تنها در مدت سه دهه برای هر مورخ و جامعه شناسی اعجاب آور است. نسلی که زندگیاش در گرو سهمیه قند و شکر و روغن بود و تحصیلش بسته به سهمیه دفتر و مداد، امروز انگار قصد جبران مافات دارد و با چنان شتاب و جدیتی مشغول مصرف و اسراف و تخریب است که دیگر فرصتی برای نگاه به پیرامون پیدا نمیکند.
اگرچه در المپیک توفیق چندانی نیافته ایم، در عوض مقام اول مصرف برق، آب، نان، دارو و تقریباً همه چیز را سالهاست ازآن خود کرده ایم و تخریب به بارزترین جنبه رفتار ملیمان تبدیل شده است: از تخریب آب های زیرزمینی و روزمینی، هوا و منابع طبیعی گرفته تا تخریب شخصیت و اعصاب دیگران.
معیشت ضمن پوزش از تلخگویی و سیاهنگاری این سطور، همه را به یک مراقبه اقتصادی، در طول روزهای سوگواری سالار شهیدان فرا میخواند. البته این فراخوان، دعوت به سهل انگاری و آب ریختن به آسیاب بازیگردانان تئاترهای فقر و فلاکت در پیاده روها و چهار راه های شهرمان نیست، بلکه دعوتی است به گردگیری از روی زیبای فرهنگ ایرانی. بدیهی است آنچه مراسم سوگواری شهدای کربلا را در طول بیش از یک هزاره، به نماد فرهنگی و ملی ما بدل کرده است، پَرطاووس روی علامت یا پلوی زعفرانی و گوشت شیشک غذای ظهر عاشورا نیست. راز این جاودانگی، بازگو شدن داستان انسانی است که با لب تشنه، مشک آب را به قیمت جان خود برای یاران میبرد.
در حال حاضر تقریباً ۹۱هزار هیئت مذهبی دارای مجوز و ۶۰هزار مسجد شیعیان، دائر هستند. حدود هزار مکان متبرکه هم در کشور وجود دارد. به این عدد ۱۵۲,۰۰۰، ده ها هزار هیئت فاقد مجوز و خانگی را بیافزایید. حال اگر تنها در دهه اول محرم، تنها روزی ده هزار تومان از هزینه های غیرضروری این مکان های مقدس کاسته شود، در مجموع چیزی حدود ۲۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان اندوخته میشود که اگر چه در میان اعدادی که این روزها میشنویم، چندان هم چشمگیر نیست ولی با همین مبلغ هم میتوان گره از کار صدها دانش آموز باز نمود که هر ساله به دلیل فقر ترک تحصیل میکنند، یا به درد سوء تغذیه هزاران دانش آموز رسیدگی نمود که نرسیدن حداقل مواد غذایی به آنان، بزرگترین مانع در مسیر یادگیری و پیشرفت تحصیلیشان است. اگر در محاسبات خود، نذریدهندگان شخصی را هم وارد کنیم و به ازای هریک به طور متوسط ۵۰هزار تومان کنار بگذاریم، ممکن است در پایان دهه عاشورا، بتوانیم حتی تعدادی از دانش آموزانی را که به دلیل صدور حکم تخلیه، آواره کوچه و خیابان شده اند را مجدداً سر کلاس درس بنشانیم. این به معنای خارج شدن از مسابقه مصرف و کوچکتر زیستن است. اطمینان میدهیم که عزاداری با دهل های کوچکتر، ولوم پایینتر و کمتر لامپ های گازی و قلمی چیزی از شور و عظمت این مراسم کم نمیکند، چنانکه در سال های نه چندان دور، دسته های عظیم و باشکوهی مانند دسته مرحوم طیب حاج رضایی، نه به مدد تجهیزات صوتی و غرش طبل ها، بلکه به یاری نفس گرم مداحان و عزاداران بود که بینندگان غیرشیعه و غیرمسلمان را هم به همراهی و تحسین وامیداشت.
مراقبه به معنی مواظبت کردن و نگاهبانی کردن است (فرهنگ معین). این لفظ را به جای صرفه جویی یا مدیریت برگزیدیم، چون به نظر میرسد اولین نیاز امروز ما، توجه و تفکر است. از طرفی، مراقبه در تمام مکاتب، دارای مراتب و مناسکی است که فرد را به سرمنزل مقصود رهنمون میگردد. پله اول در مراقبه اقتصادی «توجه» است. عادت به کم توجهی، موریانه ای است که در بنای رفیع فرهنگ ایرانی لانه کرده و متأسفانه دارد آن را به سرعت از بین میبرد. توجه به افراد خانواده، توجه به همسایگان، توجه به شهروندان و توجه به محیط زیست تنها راه نجات ماست. شاید اگر چنین مراقبه ای چند سالی زودتر همه گیر میشد، زیبایی و چشم نوازی تکیه دولت، به سردی و خشونت آهنپارهه ای زنگار بسته میدان امام حسین (ع) ختم نمیشد.

به رفتگران و کارگران خدمات شهری توجه کنیم: به نظر ما، به جای ماندن رد زباله و ظروف یکبار مصرف از دسته عزاداری، نه تنها در شأن هموطنان مان نیست، بلکه نشانی است از عدم توجه به پیام عاشورا. از طرفی، با تمهید راه حل های ساده و ارزانی مانند به همراه داشتن لیوان و ظرف شخصی، هم امکان صرفه جویی برای بانیان عزاداری ها را فراهم آوریم و هم با محیط زندگیمان مهربان باشیم.

به آرامش دیگران توجه کنیم: قبل از برنامه ریزی برای خرید وسایل صوتی و جدول زمانی راهپیمایی دسته عزاداری، فقط فکر کنید که اگر پنجره اطاق کودک یا بیماری، به یکی از خیابان های بزرگ شهر باز شود و چندصد هزار وات صداهای مختلف و نامفهوم، همراه با ضرب های مختلف طبل و دهل به درون اطاق هجوم بیاورد، چه اتفاقی میافتد. ضمن آنکه خرید وسایل صوتی و موسیقیایی بزرگتر و قویتر، مستلزم صرف هزینه های سرسامآوری است که میتوان به مصارف عاشوراییتری رساند.

به غذا توجه کنیم: هنوز خاطره کودکانی که در نزدیکی تهران، قوتشان نانخشک و آب بود فراموش نکرده ایم و اینکه مسئولین اعلام کردند در همان شهرستان کوچک، چهارهزار دانش آموز دارای سوءتغذیه مزمن شناسایی شده اند. پس خواهش میکنیم هیئت ها و نذری دهندگان با هماهنگی و همکاری یکدیگر و برنامه ریزی دقیق، از دور ریز فاجعه بار غذای آماده پیشگیری کنند. البته به دلیل اینکه بخشی از حجم عظیم دور ریز، در روزها و هفته های آتی و در خانهه ا و یخچال ها مردم اتفاق میافتد، بایستی اینکار با توجه و همکاری همگانی انجام شود.
سخن آخر اینکه ما را از دعای خیر فراموش نکنید


  اشتراک ماهنامه


شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان