با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


معیشت کارمندی

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

دانش‌آموختۀ کارشناسی ارشد یکی از رشته‌های علوم انسانی با دوازده سال سابقۀ کارمندی در یکی از ارگان‌های اداری شهرمان هستم. شهر کوچکی که مرکز یک استان کویری است و جمعیت آن به نیم میلیون نفر نمی‌رسد.
در طول مدت خدمتم به‌جز کار اداری، به تدریس، پژوهش و همکاری با شرکت‌های مطالعاتی، تحقیقاتی و ارائۀ خدمات مشاوره نیز مشغول بوده و هستم.
در حوزۀ کارمندی به‌دلیل انگیزۀ فراوان و پرکاری همواره از تشویق و پاداش‌های مالی متعارف مدیران بالادستی برخوردار بوده‌ام و مجموع دریافتی من در سیستم اداری، از متوسط همکارانم، بیشتر بوده است. در چند سال گذشته نیز به‌دلیل ویژگی‌های فوق توانسته‌ام به سمت مدیر میانی سازمان متبوع خود ارتقا یابم.
این ها را در ابتدا گفتم تا افرادی که شرایطی مشابه شرایط من دارند یا خواهند داشت و می‌خواهند وارد سیستم اداری شوند، بتوانند از اطلاعات مالی زندگی من پیش‌بینی منطقی و برداشت واقع‌نگرانه از وضعیت مالی آتی خود به‌دست آورند.
شرایطی که به‌صورت خلاصه این‌گونه است:
یک کارمندِ باانگیزه و پرکار که توانسته به ردۀ مدیریت میانی سازمان متبوع خود ارتقا پیدا کند، دارای شغل دوم در زمینه‌های آموزشی و پژوهشی (مشاغل دانش‌محوری که نیازی به سرمایه‌گذاری و ریسک ندارند، اما سطح درآمد متوسطی دارند)، متاهل و دارای دو فرزند.
استراتژی من در زندگی شخصی تلاش برای افزایش درآمدها به‌جای کنترل و سخت‌گیری در هزینه‌ها بوده است. در دهۀ گذشته همواره به‌دنبال مهارت‌آموزی و توانمندسازی خود در حوزه‌های مرتبط با رشته‌ام بوده‌ام تا بتوانم از راه‌های گوناگون درآمد کسب کنم. اکنون عضو چندین انجمن و گروه تخصصی هستم و مدرک و گواهینامۀ تخصصی برای فعالیت حرفه‌ای در چندین حوزۀ مرتبط با رشتۀ خود را دارم. هرچند به‌دلیل اشتغال تمام‌وقت در سیستم دولتی، امکان بهره‌برداری مناسب و کاملی از ظرفیت‌های ایجاد شده وجود ندارد و صرفاً توانسته‌ام بخش کوچکی از توانمندی شغلی حرفه‌ای و تخصصی خود را فعال کنم. البته این موضوع سبب شده است در تخصیص انرژی و وقت غیراداری خود برای درآمدزایی، به‌دنبال مشاغل با درآمد بیشتر باشم و چند سالی است که برخی فعالیت‌ها، مانند تدریس در دانشگاه را از برنامۀ کاری خود حذف کرده‌ام.
در مخارج نیز همواره سعی کرده‌ام رفاه نسبی را برای خود و خانواده‌ام فراهم کنم. خرید پوشاک مناسب ولی غیرمارک، خرید خودرو ایرانی استاندارد و متوسط از نظر کیفیت و هزینه، مسافرت‌های کم‌هزینه با استفاده از مهمانسراهای اداری، و… استراتژی من در تأمین معیشت و رفاه بوده است که ….نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان