با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


مهارت های گشت و گذار کم خرج

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

نوبهار است در آن کوش که خوش‌دل باشی
با فرارسیدن ایام نوروز و فوران احساس شور و نشاط بهاری در بین همۀ موجودات زنده، آدمی ناخودآگاه یک حس بی‌قراری عجیبی پیدا می‌کند و این حس نوشدن و دوباره متولدشدن، خود‌به‌خود سبب می‌شود که انسان دل را به جاده زده و با پویایی طبیعت همراه شود. بله، بهترین کار در ایام تعطیلات، آن هم تعطیلاتی از جنس بهاری، همسفر جاده‌ها شدن و پیوستن به دامن طبیعت زیبای خدادادی است. اما چه کنیم که عیش و خوشی شب عید،نمکی بر زخم کهنۀ خرج سال و ماهمان نباشد و مجبور نباشیم از ترس مخارج، شش ماه قبل از آن را اضافه‌کاری کنیم و شش ماه بعد نیز قسط بپردازیم. نکاتی چند در این مجال متذکر حضورتان می‌‌گردد. به امید آنکه شادیِ این روزهای شما را افزون کند.
عمده مخارج ایام نوروز به ترتیب عبارت از خرج سفر و گردش، خرید پوشاک، هزینۀ پذیرایی از مهمانان و عیدی و احیاناً مخارج نوسازی و بهسازی اثاث و دکوراسیون منزل است. یک توصیۀ کلی در مورد همۀ این هزینه‌ها این است که با توجه به التهاب بازار در شب عید و حاکم‌بودن جو هیجانی بر تمام بازارها، تا می‌توانید نیازهای خود را در بازه‌های زمانی خارج از این ایام تأمین کنید و صرفاً درحد‌ضرورت در چنین ایامی خرید کنید. در شرایط هیجانی نه‌فقط فروشندگان کالا و عرضه‌کنندگان خدمات دچار برخی سوء‌‌رفتارهایی ازقبیل گران‌فروشی، کم‌فروشی و ارائۀ خدمات بی‌کیفیت‌تر می‌شوند، بلکه حتی خود شما نیز به‌دلیل نداشتن تمرکز کافی و درگیری با هیجانات خاص این ایام، دچار رفتارهای اقتصادی اشتباه خواهید شد. برای مثال ممکن است فرصت کافی برای کنترل قیمت‌ها را نداشته باشید و یا مرتکب ولخرجی‌های نامعقول شده، به‌اصطلاح جوگیر شوید و خریدهای غیرضروری انجام دهید. همان‌گونه که تحقیقات نشان داده، بازدهی افراد در روزهای تعطیل یا زمان‌هایی که فراغت بیشتری دارند، به‌شدت کاهش می‌یابد. این مسئله می‌تواند در رابطه با مخارج بیهوده در تعطیلات نیز مصداق داشته باشد. قدری به این موضوع بیندیشید و گذشتۀ خود را مرور کنید؛ چقدر تا کنون در تعطیلات حساب‌وکتاب مخارج از دستتان بیرون رفته و بعد از آنکه به خود آمده‌اید متوجه شده‌اید که بسیاری از مخارج انجام شده اضافی و نابجا بوده است!
بنابراین درخصوص مخارج خرید شب عید به‌طورخلاصه باید گفت چنانچه تاکنون خریدهای خود را انجام نداده‌اید و قصد دارید در….برچسب‌ها : , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان