با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


مهم ترین نکاتی که یک تازه کار در بورس باید بداند

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۵ اسفند ۱۳۹۴

قبل از شروع بد نیست مقایسه ای بر اساس واقعیت های موجود داشته باشیم:
کدام را ترجیح می دهید؟ ۵ میلیون تومان یا ۷۰۰میلیون تومان اگر سرمایه تان برای پس انداز در حال حاضر ۵ میلیون تومان باشد و بر فرض مثال ماهی ۳۰۰ هزار تومان طی ۳۰ سال به آن اضافه کنید، پس از ۳۰ سال این رقم برابر ۱۰۸ میلیون تومان خواهد بود. حالا تصور کنید با احتساب رقم تورم و رشد نرخ ارز و طلا پس از ۳۰ سال ارزش این پول چقدر خواهد بود! (کافی است به روند ارزش پول در ۳۰ سال گذشته نگاهی بیندازید.) حال میزان این پس انداز را با نرخ بهرهه ای متفاوت محاسبه می کنیم:
۱٫ ۲درصد: ۱۵۰ میلیون تومان
۲٫ ۵درصد: ۲۶۰ میلیون تومان
۳٫ ۱۴درصد: ۷۰۰ میلیون تومان
با این اوصاف یکی از بهترین گزینه ها برای داشتن سرمایه ای برای امنیت دوران بازنشستگی آن هم در شرایط فعلی کشور ، داشتن یک حساب پس انداز با بهره حداقل ۱۴درصد و با حداقل موجودی ۵ میلیون تومان و پسانداز سالانه ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان (ماهی ۳۰۰ هزار تومان) در آن می باشد.
اما حالا به مثال زیر توجه کنید:
حتماً نام «وارن بافت» را شنیده اید. وی جزو ثروتمندترین مردان جهان می باشد که بخش قابل توجهی از این سرمایه را از راه بورس به دست آورده است. اگر این پول را در سال ۱۹۶۴ یعنی حدود ۴۰ سال پیش به وی داده بودید (فرض کنید معادل ۱۰ هزار دلار آمریکا ارزش پول میبود)، وی می توانست هر کدام از روش های فوق را امتحان کند. اما او با سرمایه گذاری در سهام شرکت Berkshire Hathaway این مبلغ را تا پایان سال ۲۰۰۹ تبدیل به ۸۰ میلیون دلار کرده بود!
قطعاً به دست آوردن چنین سودی مستلزم پذیرفتن ریسک بالایی است، اما همانطور که در شماره های گذشته اشاره کردیم، کافی است تنها یک پنجم پول پس انداز خود را برای سرمایه گذاری در بورس کنار بگذارید و با برنامه ریزی و استفاده از اوقات فراغت و مطالعه خود به راحتی خود را در جهت افزایش سود مالی و استفاده بهینه از بازار سرمایه سوق دهید.
بنابراین یادگیری خرید و فروش در بازار سهام مهم است و صد البته به اندازه آپولو هوا کردن سخت نیست. کافی است این قوانین ساده را دنبال کنید:
قانون اول:
فقط سرمایه گذاری بلندمدت
اگر بازار سهام در طول زمان بیشتر از گزینههای دیگر سرمایه گذاری سود نداشت و یا گزینه پرریسکی تلقی میشد، الان دیگر وجود نداشت. بنابراین قطعاً سودآور است، ولی قسمت کلیدی جمله «در طول زمان» است. هنگام خرید و فروش سهام هرچه افق سرمایه گذاریتان بلندتر باشد…..نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان