با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


موفقیت به زبان ساده

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۹ اسفند ۱۳۹۶

مالیا میسون یکی از افرادی است که تمام دوران زندگی خود را در حال دویدن بوده است. او فاصله میان تمام ایالت‌ها را در آمریکا دویده، در دوهای ماراتن شرکت‌ کرده و از هر چالشی در این زمینه استقبال کرده است. اما در کنار سلامت جسمانی و روانی، میسون فرآیند دویدن را به عنوان منبعی برای آموزش نگریسته است. در این‌جا او از نکاتی می‌گوید که دویدن درباره مدیریت و رهبری گروه به او آموخته است.

 

باید دوستش داشته باشید

دویدن آسان نیست. گاهی فشار بدنی چنان زیاد است که نمی‌توانید از آن لذت ببرید. آماده شدن برای دو ماراتن یا دیگر مسابقات منجر به چنان فشاری می‌شود که شاید شما را در میانه راه پشیمان کند. این ویژگی مشابهت عجیبی با اهداف بزرگ و جاه‌طلبانه دارد. تلاش برای تحقق این اهداف نیز مانند دویدن در مسافت‌های طولانی سخت و در برخی مواقع آزاردهنده است. رهبری یک گروه و هدایت آن در جهت این اهداف نیز بسیار دشوار است. این فرآیند هم‌چون دویدن به مهارت، استقامت، رویایی بزرگ و توانایی غلبه بر مشکلات نیاز دارد. اما این ویژگی‌ها به‌دست نخواهد آمد مگر این‌که صرف‌نظر از نتایج تلاش‌ها، خود آن نیز برای شما جذاب باشد. باید دوستش داشته باشید، وگرنه موفق نخواهید بود.

 

اما این علاقه ممکن است یک سویه باشد

اغلب افراد تصور می‌کنند که تمرین، تغذیه و خواب کافی و تقویت بدن از آن‌ها دونده‌ای موفق خواهد ساخت. اما واقعیت جز این است. ممکن است در یکی از مسابقات مصدوم شوید و دوران طولانی از میدان دور بمانید. حوداث و وقایع پیش‌بینی نشده دیگر نیز همواره در کمین هستند تا تلاش‌های شما را بر باد دهند. مدیریت و رهبری یک گروه نیز به همین صورت عمل می‌کند. گاه شما همه مسائل را در نظر می‌گیرد، به دقت برنامه‌ریزی می‌کنید و فعالیت را به پیش می‌برید. اما ناگهان تحولی در شرایط سیاسی- اقتصادی روی می‌دهد و پروژه‌ها با شکست مواجه می‌شود. در چنین شرایطی باید آمادگی تصمیمات سخت را داشته باشید. بسیاری از امور خارج از کنترل شما هستند و اگر هرگز شکست را تجربه نکرده‌اید، احتمالاً به میزان کافی ریسک نمی‌کنید.

 

دشواریها ابدی نیستند

دویدن به ما می‌آموزد که صبر داشته باشیم. در لحظاتی که انرژی جسمانی تحلیل رفته است، مقاومت در برابر شرایط به نظر غیرممکن می‌رسد. در چنین لحظاتی است که فرد پیروز از افراد شکست خورده متمایز می‌شود. اگر بتوانید بر خودتان مسلط باشید، در نهایت به خط پایان رسیده و برنده خواهید شد. مدیریت گروه در شرایط سخت نیز همین‌طور است. رهبران تحت فشار تصور می‌کنند که هرگز از این طوفان جان سالم به در نخواهند برد؛ در حالی که موفقیت درست جایی پس از ابرهای تیره ایستاده است. او تنها در حال آزمودن آمادگی شما برای پیروزی است!

 

چالشها باعث رشد میشوند

فشار جسمانی ناشی از تمرینات گاه غیرقابل تحمل است. شما مجبور هستید کم غذا بخورید و ساعات طولانی بدن‌تان را تحت فشار قرار دهید. اما بدون این فشارها هرگز دونده‌ای موفق متولد نخواهد شد. دویدن نیازمند توانایی پذیرش و گذراندن چالش‌ها است. چراکه رشد از طریق همین دشواری‌ها محقق می‌شود. درست به مانند رهبری گروه که در آن، تنها زمانی موفقیت در دسترس قرار می‌گیرد که شما از گلوگاه‌های گوناگون گذشته و مهارت‌های لازم برای هدایت را کسب کرده باشید.

 

موفقیت را دسترسپذیر بدانید

پیروزی در ورزش و زندگی حرفه‌ای هرگز نصیب افراد کوته‌نظر نخواهد شد. باید به کسب و کار خود از زاویه‌ای وسیع‌تر نگاه کنید و تحت تاثیر محدودیت‌های ظاهری قرار نگیرید. این‌که بخواهید بی‌توجه به شرایط تنها از یک مسیر تلاش کنید، در نهایت موجب شکست شما خواهد شد. سعی کنید تسلیم شرایط نشوید و چشم‌انداز والای خود را در تمام شرایط حفظ نمایید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا راه‌های جدید برای حرکت بیابید و امید خود را از دست ندهید.

 

گاهی اوقات دشوارترین بخش از کار شروع آن است

زندگی حرفه‌ای نیز به مانند دویدن از مراحل سه گانه آغاز، مسیر و پایان تشکیل می‌شود. برای بسیاری از ما برداشتن گام‌های اولیه دشوارترین بخش از کار محسوب می‌شود. هر زمان که فکری تازه یا چالشی جدید پیش روی ما قرار می‌گیرد، صدایی در ذهن ما را از پذیرفتن آن باز می‌دارد. ممکن است خطرات را گوشزد کند و یا آن را به زمان دیگری موکول نماید. اما می‌توانیم ساکت کردن این صدای نامطلوب را بیاموزیم. تنها راه موفقیت این است که بی‌تفاوت به صداهای ناخوشایند درونی، لباس بپوشیم و برای دویدن از خانه خارج شویم. در بسیاری موارد، پیشرفت به سرعت محقق خواهد شد.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۲۱، تیر ۱۳۹۵نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان