با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


مکمل ها

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۵ بهمن ۱۳۹۵

بنا به گزارش ایسنا، متوسط رشد سالانۀ بازار مکملها در کشور از سال ۸۵ تاکنون ۲۰درصد است که این میزان سه برابر متوسط بازار مکمل ها در کشورهای پیشرفته است. به طوریکه در سال ۲۰۱۱ این بازار با ۲۰درصد رشد در ارزش فروش به حدود ۱٫۷۰۰ میلیارد ریال رسید و با ادامۀ این روند که سالانه به طورمتوسط ۹درصد رشد دارد، در سال ۲۰۱۶ میلادی بازار ۲٫۶۰۰ میلیارد ریالی را رقم می زند.
البته گزارش بالا تنها به مکمل های مجاز پرداخته است که از مبادی قانونی وارد کشور می شوند. بنابراین اگر ارزش واردات قاچاق این محصولات و تولیدات غیرمجاز آن ها را هم به حساب بیاوریم، قطعاً این اعداد به میزان قابل ملاحظه ای افزایش خواهند یافت. همچنین اغراق نخواهد بود اگر ادعا کنیم که حمایت مالی این کسبوکار، منبع اصلی درآمد ۹۰درصد از شبکه های ماهوارهای فارسی زبان است.
مصرف جهانی این فراوردهها نیز پیوسته درحالرشد است. گردش مالی صنعت مکمل های غذایی و ویتامین ها در سال ۲۰۱۵ معادل ۱۲۲ میلیارد دلار بوده است که با پیش بینی رشد ۶درصدی، این رقم در سال ۲۰۲۴ به ۲۴۲ میلیارد دلار خواهد رسید.
اما آیا مصرف این مواد، نتایجی را که فروشندگان و تولیدکنندگان آنها ادعا می کنند، بهبار می آورد؟ برای پاسخ به این سؤال نظر جناب آقای دکتر خاکپور را جویا شدیم.
***
ویتامين ها تركيباتي آلی اند كه نقش مهمي را به عنوان مغذيه اي ضروري در فعل و انفعالات بدن ايفا مي كنند. اين ريزمغذي ها كه بیشتر با مصرف موادغذايي جذب بدن مي شوند، هم در متابوليسم طبيعي بدن و هم به عنوان عامل همراه (Co-factor) در محيط بيولوژيك بدن عمل مي كنند. ویتامین ها گاهي نيز عملکردی مانند هورمون دارند و در روندهاي متابوليسم مواد معدني، همانند تنظيمكننده مداخله مي كنند. اگرچه ممكن است ويتامين ها در روند توليد انرژي به كمك كربوهيدرات ها و مغذيه اي انرژيزا در مراحلي از متابوليسم بدن وارد عمل شوند و در تكميل و روند طبيعي آن شركت كنند، نباید آنها را با مغذيه اي ضروريِ انرژيزا مثل اسيدهاي آمينه و اسيدهاي چرب اشتباه گرفت. ويتامين ها به خوديخود انرژيزا نيستند و فقط در روند توليد انرژي دخالت مي كنند. بسياري از فعل و انفعالات حياتي بدن و تشكيل بافت هاي حياتي در دورۀ جنيني وابسته به وجود ويتامينهاست و فقدان يا كمبود آنها مي تواند نقايص مهمي در سيستم اعصاب مركزي، استخوان ها و بافت هاي محافظ بدن مثل پوست و سيستم خونسازي و ايمني بدن پديد آورد.
بخش اعظم ويتامين هاي مورد نياز بدن از موادغذايي تأمين مي شود. در کنار آن ارگانيسم هايي كه در رودۀ انسان وجود دارند (در پزشکی به آنها فلور طبيعي گفته می شود.) و همينطور …..برچسب‌ها : , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان