با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


میان کار و زندگی خود توازن برقرار نکنید؛آن‌ها را یکپارچه سازید

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۱ آذر ۱۳۹۵

کار و زندگی گاهی در تعارض با یکدیگر قرار می‌گیرند. بدین معنا که فرد برای کار کردن و پیشرفت حرفه‌ای، نیازمند زمان و انرژی بیشتری است و این امر به توانایی‌های او در زندگی شخصی آسیب می‌زند. برای مواجهه با این موقعیت‌ها، متخصصان مالی توصیه می‌کنند که میان کار و زندگی، نوعی توازن به‌ وجود آورید. هرگز کارخود‌را با خود به خانه نبرید و زمان کافی را برای اموری چون انجام وظایف به‌ عنوان همسر، پدر و مادر صرف کنید. با این ‌حال، تلاش برای ایجاد موازنه تنها بخشی از ماجرا است و شاید مشکل را به‌ طور کامل برطرف نکند.
پیش‌از هر چیز، جداسازی میان امور شخصی و مدیریت خانه با وظایف شغلی ممکن است فشار و استرس را بیشتر کند. زیرا در نهایت، زمان و انرژی هر یک از ما محدود است و حتی جداسازی و موازنه میان این دو نیز قادر نیست زمان و توان کافی‌را فراهم سازد. به‌ همین‌ جهت، متخصصان توصیه می‌کنند که پس‌از موازنه اولیه باید تلاش کنید تا امور حرفه‌ای و زندگی شخصی‌را با هم یکپارچه سازید. آن‌ها یکپارچگی را رمز اصلی موازنه مناسب می‌دانند. فراآیندی که در آن فرد از یک عامل دو -وضعیتی (در کار و زندگی) به انسانی یکپارچه و متمرکز بدل می‌شود.
بر اساس تحقیقاتی که در مجلات معتبر منتشر شده‌ است، کارمندانی که در یکپارچه‌سازی امور خانه و محل کار موفق بوده‌اند، سطح پایین‌تری از استرس‌را تجربه کرده‌اند. یافته‌های این تحقیقات، پژوهشگران را بر آن داشته است تا پیشنهادات یکپارچه‌سازی را جایگزین پیشنهادهای قدیمی برای توازن و جداسازی  کنند. به‌باور این متخصصان، فرد از این طریق می‌تواند همزمان با بهبود عملکرد شغلی، مسائل شخصی و زندگی روزمره خود را نیز به‌ صورت بهینه مدیریت کند.
در حقیقت، تغییر وضعیت میان نقش شغلی و نقش همسری (یا پدر و مادری) فراآیندی است که به‌خودی خود نیازمند صرف انرژی است. از ازاین‌رو اگر بتوان یک نقش پیوسته را در ذهن فرد ایجاد کرد، انرژی صرف شده برای تغییر نقش‌ها در سایر زمینه‌ها قابل استفاده‌ خواهد بود. این تغییر…..

معیشت / آذر ۹۵برچسب‌ها : , , , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان