با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


ناخشنودی شغلی شما را بیمار می‌کند

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۱ آذر ۱۳۹۵

شاید در خصوص ادامه شغل فعلی مردد باشید و از درون خود ندایی برای تغییر شغل بشنوید. با این ‌حال نتوانید دلایل کافی برای این تغییر  در خود پیدا کنید. اگر در این شرایط قرار دارید، توجه به وضعیت سلامتی و پیشگیری از مشکلات آینده تصمیم‌گیری را آسان‌تر خواهد کرد. زیرا بر اساس پژوهش‌ها، تنفر از شغل و ناخشنودی حرفه‌ای یکی از عوامل اصلی بیماری است. این پژوهش‌ها نشان داده‌اند که اگر فرد درطول‌مدت زمان کاری خود همواره احساس ناامیدی، ناراحتی، شکست و فشار داشته باشد، رفته‌رفته قوای جسمانی‌اش تحلیل رفته و بیمار خواهد شد.
این در حالی‌‌ که است بر اساس آمارهای ارائه‌شده، کسانی که خشنودی بیشتری از کار‌کردن در حرفه‌ای خاص داشته‌اند، به‌ طور متوسط کمتر از دیگران دچار بیماری شده‌ اند. مطابق این پژوهش‌ها حدود ۱۵ درصد از افراد کار خود را با خشنودی آغاز می‌کنند و با شادمانی ادامه می‌دهند. ۱۷ درصد از آن‌ها در آغاز چندان خشنود نیستند، اما اوضاع به‌ تدریج بهتر می‌شود. ۲۳ درصد با شادمانی، شغل خود را آغاز می‌کنند اما با گذشت زمان از رضایت‌شان کاسته می‌شود؛ جالب توجه است که  ۴۵ درصد از افراد شرکت‌کننده، از ابتدا با ناخشنودی شغل را می‌پذیرند و در ادامه نیز ناراضی می‌مانند.
این ارقام که در ایالات متحده به‌ دست آمده است، بسیار فاجعه‌بار است و می‌توان وضعیت مشابه و حتی بدتری را در کشور ایران انتظار داشت. اهمیت این مسئاله زمانی دوچندان خواهد شد که بدانیم، در خصوص نارضایتی شغلی نوعی دور باطل وجود دارد. بدین معنا که کیفیت کاری فرد در اثر فشارهای روانی کمتر و کمتر می‌شود و این کاهش کیفی، به‌ صورت مستقیم و غیرمستقیم به فشار و نارضایتی بیشتر می‌انجامد. به‌ نحوی که احتمالاً پس‌ از چند سال، شرایط برای فرد مورد نظر قابل تحمل‌پذیر نخواهد بود.
افرادی که از شغل خود ناخشنودند، به‌ طور معمول دچار انواع مشکلات جسمی و روانی می‌شوند. کیفیت خواب آن‌ها کاهش می‌یابد و در طول روز مدام احساس خستگی می‌کنند. افسردگی و فشارهای عاطفی ناشی از شکست و ناامیدی نیز روحیه این افراد را تخریب می‌کند.

معیشت / آذر ۹۵نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان