با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


هزینه‌های اصلی شما در سال جدید؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۹ اسفند ۱۳۹۶

برنامه‌ریزی برای ورود به سال جدید و کسب موفقیت مالی در آن، پیش از هر چیز نیازمند برآورد دقیق هزینه‌های پیش‌رو است. با کسب اطلاع از این هزینه‌ها امکان محاسبه درآمد ضروری برای تأمین نیازهای خانواده، برنامه‌ریزی برای پس‌انداز و انجام سرمایه‌گذاری فراهم خواهد شد. به همین دلیل، یکی از نخستین گام‌ها برای بودجه‌بندی سال جدید و قرار گرفتن در مسیر موفقیت شناسایی دقیق هزینه‌ها است. برای این کار می‌توانید با نگاهی به سال گذشته و مرور هزینه‌های آن، چشم‌انداز قابل قبولی را برای محاسبه پیش‌روی خود قرار دهید. برای تسهیل این فرآیند، تعدادی از پرهزینه‌ترین موارد را در سال آینده به شما معرفی کرده‌ایم تا با نظر به آنها بودجه جدید خود را طراحی کنید:

 

۱- اجاره خانه

اگر در خانه اجاره‌ای زندگی می‌کنید، به مانند سال‌های پیش، اصلی‌ترین هزینه شما تأمین پول مورد نیاز برای تهیه مسکن خواهد بود. به‌طور معمول، نرخ تورم و افزایش سالانه بر اجاره بها اعمال خواهد شد و به همین دلیل، هزینه بیشتری را در این زمینه متحمل خواهید شد. این مسأله به‌ویژه اگر زمان قرارداد شما در نیمه ابتدایی سال به پایان برسد، شدت بیشتری خواهد داشت. چراکه در این زمان، به سبب بالا بودن تقاضا، مالکان اجاره بهای بیشتری را طلب می‌کنند.

 

۲- بازپرداخت وام‌ها

در معیشت بارها و بارها شما را به بازپرداخت سریع‌تر بدهی‌ها توصیه کرده‌ایم. چراکه باقی ماندن میزان به نسبت کوچکی از یک وام بانکی نیز می‌تواند آرام‌آرام به مشکلی بزرگ بدل شود. البته با توجه به نرخ تورم سالانه در ایران، میزان پرداختی شما به ازای هر قسط، سالانه ارزش کمتری پیدا می‌کند. با این حال، بدهی‌های معوقه و فشار مالی ناشی از جرائم دیرکرد می‌تواند باعث هدر رفتن منابع مالی شما در سال جدید شود.

 

۳- آموزش

هزینه‌های مرتبط با آموزش نیز بخش قابل توجهی از هزینه‌های سالانه را در برمی‌گیرد. اگر فرزند دبیرستانی یا دانشگاهی دارید، این مسأله را با شدت بیشتری تجربه خواهید کرد. هزینه‌های متنوع آموزشی از ثبت‌نام در مدارس و مراکز دانشگاهی گرفته تا تأمین اقلام آموزشی، هزینه اسکان در دیگر شهرها و یا ایاب و ذهاب کودکان میزان قابل توجهی از منابع درآمدی شما را صرف خود می‌کند. از این‌رو بهتر است در همین ابتدای سال برای مسیر آینده خود نقشه راهی طراحی کنید و منابع تأمین هزینه‌های آموزشی را مشخص نمایید.

 

۴- سلامت

در حوزه سلامت نیز علی‌رغم گسترش خدمات بیمه عمومی و تلاش دولت برای کنترل هزینه‌ها، همچنان دشواری‌هایی در کار خواهد بود. انواع و اقسام کالاهای پزشکی، دارویی و خدمات بیمارستانی وجود دارند که در صورت مواجهه با مشکلات سلامتی به تأمین آنها نیازمند خواهید شد. البته برای تک‌تک ایرانیان آرزو می‌کنیم که در سال جدید با سلامت کامل به زندگی ادامه دهند، اما به هرحال باید خود را برای هزینه‌های احتمالی ناشی از آسیب‌های جسمی آماده سازید.

 

۵- خرید یا نگهداری خودرو

دارا بودن خودرو شخصی یا برنامه‌ریزی برای خرید وسیله نقلیه نیز از جمله گزینه‌های هزینه‌زای پیش‌روی شما خواهد بود. قیمت این کالا به‌طور کلی بالا است و با ورود احتمالی محصولات جدید در سال آینده، احتمال افزایش بیشتر قیمت‌ها نیز وجود دارد. در کنار هزینه‌ خرید خودرو، استفاده و نگهداری از این وسیله نیز نیازمند منابع جداگانه است. به‌طور مثال، خرید بنزین و قیمت بالای این کالا، تعویض روغن و دیگر خدمات دوره‌ای خودرو، در کنار آسیب‌های ناشی از خرابی یا تصادف می‌تواند شما را به پرداخت هزینه‌های زیاد وادار سازند.

 

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان