با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


هزینه های واقعی یک فرزند جدید بیش از تخمین شماست

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۳ شهریور ۱۳۹۶

یکی از دغدغه‌های اصلی والدین جوان که در بسیاری موارد، مانع فرزندآوری آنها می‌شود هزینه‌های مرتبط با تولد و رشد کودکان است. بر اساس مطالعات صورت گرفته، حدود ۷۰ درصدِ مادران از نگرانی جدی خود در ارتباط با پول مورد نیاز برای تولد فرزندی جدید خبر داده‌اند. این نگرانی به فشار مالی شدید و احتمالی در اثر ورود عضوی جدید به خانواده باز می‌گرددکه در نتیجه آن، هزینه‌های بالا به کابوسی برای مادران تبدیل می‌شود. در همین مطالعات، ۴۰ درصد از مادران تخمین زده‌اند که هزینه نگهداری از کودک بیش از تصور اولیه خواهد بود و بسیاری از آینده‌ای مبهم سخن گفته‌اند. این مساله حتی با آمادگی قبلی در خصوص هزینه‌ها نیز جبران نشده است و خانواده‌هایی که از پیش برای این زمان برنامه‌ریزی داشته‌اند نیز بحرانی مشابه را تجربه کرده‌اند. در حقیقت مساله نگرانی از آینده مالی در این گونه موارد صرفاً به شرایط عینی و واقعی خانواده مرتبط نیست، بلکه برآمده از نوعی بی‌اطلاعی و ابهام است که آینده را تیره و تار می‌کند.

 

اما خبر خوب آن است که بخش‌های زیادی از این تصویر ترسناک واقعیت ندارند و می‌توان با برنامه‌ریزی مناسب مانع بروز مشکلات شد. در حقیقت ناآگاهی نسبت به آینده و هراس از هزینه‌های ناخواسته عامل اصلی در بروز اضطراب مادران است و می‌توان با پیش‌بینی دقیق از فشار روانی آنها کاست. فشارهایی که نه تنها لذت دوران زیبای مادری را از میان می‌برد، بلکه بر سلامت جسمی و روانی مادر و کودک نیز تاثیر گذار خواهد بود. در ادامه بخشی از هزینه‌ها و دشواری‌های پیش‌بینی‌نشده را مطرح خواهیم کرد تا والدین ضمن آگاهی از آنها برای شرایط آینده آمادگی بیشتری پیدا کنند.

 

در این راستا، ملزومات مورد نیاز کودک نخستین مساله است. درست است که فرزندِ چند روزه شما تنها چند کیلو وزن دارد، اما خرید مایحتاج مورد نیاز او چندین برابر یک انسان بالغ هزینه‌بر خواهد بود! بنابر این در محاسبه هزینه‌های مرتبط با اقلام مصرفی کودک باید این نکته مدنظر قرار داشته باشد. در غیر این صورت پس از تولد کودک والدین تازه به اشتباه خود پی خواهد برد که البته برای جبران اندکی دیر است.

 

نکته دیگر هزینه‌های خوراکی و درمانی کودک است. اگر فرزند شما به هر دلیل نتواند از شیر مادر خود تغذیه کند، خرید مقادیر قابل توجهی شیر خشک ضروری خواهد بود. امری که در صورت پیش‌بینی‌نشده بودن می‌تواند فشار مالی زیادی را به خانواده وارد سازد. به علاوه هزینه‌های دارو و درمان نیز برای کودکان گران است و بسیاری از آنها در سال‌های نخست زندگی نیاز به مراقبت پزشکی دائمی دارند. از این رو پیش‌بینی‌های مرتبط با بیمه سلامت و تکمیلی گامی ضروری در کنترل هزینه‌ها به شمار می‌رود.

 

مساله مهم دیگری که اغلب از چشم والدین دور می‌ماند، کاهش درآمدهای آنها است. مادران از ماه‌های میانی بارداری دیگر قادر به کار کردن نیستند و تا چند ماه پس از تولد کودک نیز روال کاری آنها به وضعیت سابق باز نخواهد گشت. این مساله در مورد پدران نیز صادق است، چراکه زمان کاری آنها در اثر نیاز مادر و کودک به نگهداری محدود می‌شود و از این رو درآمد نیز، به ویژه در برخی مشاغل، کاهش می‌یابد. والدین باید این مساله را نیز پیش از تولد کودک در ذهن داشته باشند و از طریق بیمه‌های مناسب یا پس‌انداز کافی اقدامات لازم را برای کنترل فشار ناشی از کاهش درآمدها انجام دهند.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۲، شهریور ۹۴برچسب‌ها : , , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان