با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


هفت روش برای سفر کم هزینه خانوادگی

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۵ مهر ۱۳۹۶

سفر کنید. این توصیه‌ای عمومی است که در شرایط متفاوت از سوی مشاوران شنیده می‌شود. اگر فردی افسرده شود، دچار خستگی شدید شده باشد، ذهنی آشفته داشته باشد و نتواند کنترل شرایط را در اختیار بگیرد، عموما به او توصیه می‌کنند که برای تمدد اعصاب و استراحت به سفر برود. به علاوه کار و تلاش‌ برای تامین پول کافی، باید معطوف به زندگی و خوشحالی بیشتر باشد. امری که سفر یکی از مهمترین بخش‌های آن محسوب می‌شود. با این حال، سفرهای خانوادگی گاهی بسیار پرهزینه هستند و به همین جهت تصمیم برای حرکت بسیار دشوار است. با استفاده از توصیه‌های زیر می‌توانید از هزینه سفرها کاسته و بیشتر لذت ببرید:

 

۱- برنامهریزی کنید

هیچ چیز بیش از سفرهای ناگهانی بودجه شما را تحت فشار قرار نمی‌دهد. به طور مثال، خرید بلیط هواپیما یا اجاره هتل در آخرین لحظات باعث پرداخت مبالغ بیشتری می‌شود و بخش قابل توجهی از پیش‌بینی‌های شما را تغییر می‌دهد. از این رو تلاش کنید برنامه‌ریزی سفر را دست کم دو ماه پیش از زمان حرکت انجام دهید. حتی اگر قادر نیستید این برنامه را به طور کامل و با تمام جزئیات مشخص کنید، حتما مسائل اصلی را مورد توجه قرار دهید. با این کار از هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌شود. به علاوه برنامه‌‌ریزی قبلی به شما امکان می‌دهد تا برای یافتن گزینه‌های کم‌هزینه‌تر جستجو کنید و بهترین شرایط را با حداقل هزینه ایجاد نمایید.

به طور مثال، می‌توانید زمان سفرهای تابستانی خود را از پیش معین کنید و بازه‌ای خاص را برای این سفرها در نظر بگیرید. با این کار می‌توانید در طول سال برای زمان مورد نظر برنامه‌ریزی کنید، مکان های مناسب را شناسایی نمایید و بودجه مورد نیاز را تخصیص دهید.

 

۲- انعطافپذیر باشید

هرچند برنامه‌ریزی قبلی همیشه بهترین گزینه است، اما گاهی اوقات امکان آن وجود ندارد. در چنین شرایطی باید انعطاف‌پذیری بیشتری از خود نشان دهید. بر تصورات و ایده‌های خود سماجت نکنید و برای یافتن شرایط مناسب جستجو کنید. به طور مثال برای انتخاب مقصد از مکان‌های پرهزینه‌تر اجتناب کرده و به شهرهای ارزان‌تر سفر کنید. به یاد داشته باشید که لذت اصلی سفر در کنار هم بودن و طی مسیر است و مقصد اهمیت چندانی ندارد.

در خصوص شرایط اقامت خود نیز انعطاف‌پذیر باشید. بسیاری از مراکز اقامتیِ ارزان شرایط بسیار مناسبی دارند و صرف هزینه برای مکان‌های گران در بسیاری موارد کاملا بیهوده است. انعطاف‌پذیری یکی از رموز اصلی صرفه‌جویی است. آن را در سفر کردن خود نیز به کار بگیرید.

 

۳- از اطلاعرسانی مجازی استفاده کنید

پیش از آغاز سفر از وب‌سایت‌ها و دیگر خدمات مجازی برای افزایش اطلاعات خود استفاده کنید. با این کار نکات زیادی را درباره مکان‌های جذاب، مراکز ارائه خدمات مسافرتی، هزینه‌های سفر و دیگر موارد ضروری به دست خواهید آورد. این اطلاعات برنامه‌ریزی را تسهیل و بودجه شما را در برابر هزینه‌های سفر حفظ می‌کند.

 

۴- زمان سفر را به درستی انتخاب کنید

اگر می‌خواهید سفری کم‌هزینه داشته باشید، انتخاب زمان بسیار حیاتی است. برخی از فصول سال بسیار شلوغ هستند و اغلب خانواده‌ها در آنها به سفر می‌پردازند. به طور مثال، فصل تابستان به دلیل گرم و مناسب بودن هوا و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها مورد توجه بیشتری است. از این رو اگر زمان سفر خود را به پاییز یا فصول دیگر منتقل کنید، صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای را در هزینه‌ها تجربه خواهید کرد.

 

۵- تخفیف بگیرید

این توصیه برای اغلب مردم ایران غیرضروری است، چراکه بیشتر ما ایرانیان تخفیف گرفتن را به عنوان بخشی از فرآیند خرید مدنظر قرار می‌دهیم. در تمامی شرایط، فروشگاه‌ها، هتل‌ها و دیگر مراکز تجاری وجود دارند که به دلایل مختلف اقدام به ارائه تخفیفات ویژه به مشتریان خود می‌کنند. پیش از آغاز سفر برای یافتن این تخفیف‌ها جستجو کنید و در محل اقامت خود نیز همچنان برای پیدا کردن تخفیف فروش هوشیار باشید. البته سعی کنید در دام تخفیف فروشندگان نیفتید.

 

۶- از مسیر لذت ببرید

بسیاری از افراد برای رسیدن به مقصد عجله دارند. به همین دلیل هزینه قابل توجهی را صرف خرید بلیط گران قیمت هواپیما یا قطار می‌کنند. این در حالی است که مسیر بخش اصلی هر سفر است و بیشتر خاطرات خانواده از سفرها به مسیر طی شده مرتبط است. اگر خودروی شخصی مناسبی دارید، حتما گزینه مسافرت زمینی را بررسی کنید و اوقات خوشی را در راه با خانواده خود سپری نمایید.

 

۷- مکانهای دیدنی نزدیک را فراموش نکنید

برخی تصور می‌کنند که سفر به معنای طی کردن مسافتی طولانی است. به همین دلیل مناظر و مکان‌های دیدنی و نزدیک را از یاد می‌برند. حتما در اطراف محل زندگی هر یک از ما مکان¬های طبیعی، تفریحی، تاریخی و گردشگری بسیاری وجود دارد که می‌توانیم با کمترین هزینه از آنها لذت ببریم. از این رو برای کاهش هزینه‌ها، پیش از هر چیز محیط پیرامون‌تان را جستجو کنید و آنگاه برنامه سفر به مراکز دوردست را در دستور کار قرار دهید.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۳، مهر ۹۴

 برچسب‌ها : , , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان