با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


هفت قدمی که باید برای آموزش اقتصادی بچه ها بردارید

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۵ مهر ۱۳۹۴

بچه های امروز، قدر پول را نمی دانند. یعنی پول برایشان بی ارزش است. از این دست می گیرند و از آن طرف همه را بر باد می دهند، این تجربه مشترک پدران و مادران امروزی است. آنها که زیاد کار می کنند، به سختی پول در می آورند، هزینه های بالایی دارند، زندگیشان را پای بچه هایشان می ریزند تا کم و کسری احساس نکند، آخرش هم ناله می کنند که بچه ها قدر پول را نمیدانند، کمی عقب تر، پدر و مادرهای نسل یک هم همین افسوس ها را می خوردند، اصلا این یک ارث است که هر نسل با آن نسل قبلی را حرص می دهد. فقط هر نسل یادشان می رود به بعدی یاد بدهند که پول علف خرس نیست و هیچ درختی آن قدر توانمند نیست که اسکناس بار دهد. برای همین نه تنها پول برای نسل های پشت سر هم بیارزش است، مسایل مالی را آن قدر نمی دانند تا شرایط ایجاب کند یا فرصتی برای یادگیری داشته باشند. آن هم اگر دری به تخته بخورد یا شرایط حکم کند.
یاد دادن مسایل مالی به بچه ها آن قدر کار سختی نیست و تنها هفت گام دارد. این گام ها را خودتان هم می توانید بردارید. گام هایی که می تواند آینده بچه ها را از این رو به آن رو کند و حساب بانکی پر و پیمانی داشته باشند.

۱٫ ساده توضیح دهید پول از کجا می آید
اعداد و ارقام برای بچه ها خیلی معنا ندارد. یعنی چندان ارزشمند نیست. خیلی ساده از هزار تومان و ۱۰ هزار تومان حرف می زنند و انگار در نظرشان ارزش هر دو یکی است و تقریبا صفر است. برای آنها کار کردن و پول درآوردن پدر و مادرها مانند یک تفریح است. تصوری از دنیای بیرون ندارند. انگار آنها در ازای بازی و خوش گذرانی در جایی که اسمش محل کار است، پول دریافت می کنند، برای همین خیلی ساده پول خرج می کنند. شما، الان خوب می دانید هیچ دستگاه پول سازی در کار نیست و از هیچ درختی پول نمی چینید، پس خیلی دقیق برایش توضیح دهید. فقط نگویید خسته اید، بلکه توضیح دهید چه پروسه طولانی طی می شود تا چند ریالی پول به کف آید. در ضمن با آن ها صادق باشید. فکر نکنید حالا که مشکل مالی دارید، حالا که باید بیشتر هوای خرج و مخارج را داشته باشید و محتاطانه تر رفتار کنید، باید…برچسب‌ها : , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان