با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


وجه تمایز شب یلدای امسال با سال های گذشته

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۴ آذر ۱۳۹۷

شب یلدا، شبی نام آشنا در فرهنگ ایرانیان محسوب می شود، شبی که به واسطه طولانی تر بودن آن به نسبت دیگر ایام سال، به محفلی برای دورهمی خانوارهای ایرانی و جمع شدن های خودمانی با دوست ، فامیل و آشنایان معروف است.

به گزارش معیشت، شب یلدا و روزهای منتهی به آن  همه ساله عموما با گرانی خشکبار به عنوان اصلی ترین محصول زینت بخش سفره این شب همراه است.در این میان، همچنان شاهد تکرار یک تجربه تلخ هستیم و آن گرانی و افزایش قیمت اقلام و محصولاتی خاص در آستانه ورود به ایام مناسبتی است که هزینه های مرتبط با آن هیچگونه سنخیت و قرابتی با جیب اقشار ضعیف و بعضا متوسط جامعه ندارد.

 

شب یلدای امسال وجه تمایزی جدی با شب یلدای سال ها و حتی دهه های گذشته دارد ، سخن از گرانی و افزایش قیمتی است که در ماه های اخیر، بصورتی افسار گسیخته بر بازار این محصول  تحمیل شده است،بطوریکه در آستانه این شب ( یلدا ) ، مجددا شاهد بالارفتن قیمت ها در این حوزه هستیم.

 

پسته، بادام، کشمش، توت، نخودچی، تخمه ژاپنی، فندق و حتی تخمه آفتابگردان نیز مشمول گرانی شده اند، بی پرده باید گفت وقتی به میزان حقوق دریافتی بسیاری از کارگران و کارمندان این مرز و بوم می نگریم، جز خجالت سرپرست های خانوار در برابر همسر و فرزندانشان ، نتیجه دیگری نمی بینیم.

 

تردیدی وجود ندارد امکان خرید پسته حداقل ۲۰۰ هزار تومانی در هر کیلو، بادام و گردوی ۱۲۰ هزار تومانی، تخمه ژاپنی ۳۰ تا ۴۰ هزار تومانی و … برای بسیاری از خانوارها وجود ندارد.

 

اگر از کلمه بهانه استفاده نکنیم، به هر ترتیب همواره دلیلی برای گرانی محصولات وجود دارد، در طول سالیان گذشته آنقدر از این دلایل و عوامل به گوش رسیده که گوش ها نیز به شنیدن آن عادت کرده اند.

 

اما به راستی، چه بر سر بازار خشکبار آمده که پسته مرغوب ۷۰ هزار تومانی در هر کیلو (در سال گذشته) حالا با قیمت حداقل ۲۰۰ هزار تومان ، نرخ گذاری می شود.

 

آنچنان که آمارهای موجود در رسانه ها نشان می دهد، در هفت ماه نخست امسال،حدود ۳۳ هزار تن پسته با ارزشی بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار به کشورهای هدف صادر شده، به واقع این میزان، از حیث وزنی ۱۳ درصد و از حیث ارزش ریالی ۲۰ درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل کاهش داشته است.

 

گزارش های  موجود حاکی از این واقعیت تلخ است که تنها در مهر و آبان گذشته، ۸ هزار تن پسته به خارج از کشور صادر شده، در شرایطی که این عدد و رقم برای مهر و آبان سال گذشته ۵۰ هزار تن ثبت شده است.

محمود ابطحی، رئیس انجمن پسته، در گفت و گویی با رسانه ها در ارتباط با افزایش قیمت پسته عنوان کرده بودند که تغییرات آب و هوایی و دمایی و سرمازدگی باعث از بین رفتن بخش قابل توجهی از سردرختی های پسته در ماه های گذشته شده و با توجه به اینکه در سال آینده قریب به ۲۰۰ هزار تن پسته برداشت خواهد شد از دست دادن بازار صادراتی، معیشت بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از فعالان این عرصه را به خطر می اندازد. وی همچنین توصیه کردند که مردم این وضعیت را تحمل کنند تا از این برهه سخت عبور کنیم.

 

اما حقیقت مشکل اینجاست که گرانی آجیل شب یلدا صرفا به پسته خلاصه نمی شود، زیرا می توان با مد نظر قرار دادن شرایط خاص فعلی و یا به زعم رئیس انجمن پسته، ملاحضات صادراتی، یکسال سفره آجیل این شب خاص را بدون پسته پهن کرد، اما متاسفانه گرانی ها، دیگر اقلام تشکیل دهنده آجیل را نیز در بر گرفته است.

بادام هندی کیلویی ۱۷۰ تا ۲۰۰ هزار تومان، بادام منقا شور۱۰۰ هزار تومان، بادام ایرانی با پوست ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان، نخود چی،گردو، فندق،کشمش، توت و… همگی مشمول گرانی های عجیب و غریب شده اند، شرایطی که انگشت حیرت را بر دهان طبقه متوسط و ضعیف جامعه نگه داشته است.

 

چندی پیش، مصطفی احمدی، رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار نیز در گفت و گویی با رسانه ها اظهار کرد:۱۰ درصد از آجیل ایران در بازار داخلی عرضه می شود و ۹۰ درصد باقیمانده به خارج از کشور صادر می شود.

 

آنچنان که گزارش های موجود در رسانه ها نشان می دهد در حال حاضر یک کیلو پسته صادراتی هشت تا ۱۵ دلار قیمت دارد و تخمه معمولی نیز کیلویی ۳ دلار صادر می شود.

 

در سال گذشته از محل صادرات ۱۲۶ هزار تن پسته و مغز پسته، ۱ میلیارد و ۱۴۷ میلیون دلار ارز برای کشور حاصل شده، از محل صادرات ۴ هزار و ۸۰۰ تن بادام نیز قریب به ۴۳ میلیون دلار درآمد برای کشور به دست آمده، در ارتباط با صادارت گردو نیز با فروش ۲ هزار و ۷۰۰ تن گردو، ۲۱  میلیون دلار درآمد کسب شده است.

این اعداد و ارقام نشان می دهد، بعضا فروش این محصولات به دلار به مراتب سودآورتر از عرضه آن به ریال در بازارهای داخلی است.

 

به هر ترتیب نباید این واقعیت را از نظر دور داشت که کاذب یا حبابی بودن و یا اصطلاحات اینچنینی که بعضا در ایام گرانی به اقلام و محصولات گران شده اطلاق می شود دردی از آلام مردم کم نمی کند، مهم، نتیجه این قیمت هاست که مشتریان و مردم ناچارند برای تهیه آن پرداخت نمایند، به واقع در زمان شمردن پول نه حبابی بودن آن و نه کاذب بودن آن به کمک مردم نخواهد آمد، می باید فکری منطقی و عاجل شود تا با تدبیر و درایت سفره مردم بیش از این،کوچک تر نشود.

پایان پیام/نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان