با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


ورشکستگی

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۱ آذر ۱۳۹۵

بسیار دیده و شنیده‌ ایم که بخت ناگهان به‌ کسی ‌رو می‌ کند و او را  از فرش به عرش می‌ رساند. در این مواقع، معمولاًً خلقیاتی بروز و ظهور پیدا می‌ کنند که عموم مردم آن‌ها را از علائم «تازه  به‌ دوران رسیدگی» می‌ دانند. تازه  به‌دوران رسیدگی، محدود به زمان ‌و ‌ مکان ، سطح تحصیلات و منبع درآمد نیست و این پدیده یا نشانگان را می‌ توانیم در دوره‌ های مختلف تاریخ و در تمام ملیت‌ها و نژادها مشاهده کنیم.
آسیب‌ شناسی تازه  به‌دوران رسیدگی
باور نادرستی در میان مردم وجود دارد و آن این است که پول ابزاری بسیار ساده است واستفاده از آن نیاز به آموزش و شناخت علمی ندارد. این تصور غلط باعث می‌ شود پس از آشنایی با پول در سنین دو یا سه سالگی، اطلاعات و دانش بیشتری دراین زمینه به آگاهی فرد اضافه نشود. اما چگونه ممکن است برای استفاده از ابزاری مانند مسواک، نظام دقیقی تدوین شده باشد و همواره بخشی از محتوای رسانه‌ های به نکات آموزشی مسواک‌ زدن صحیح اختصاص یابد، ولی برای پول که مهم‌ترین ابزار بشر است و تمامی جنگ‌ها و قتل‌ عام‌های تاریخ به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم به‌دلیل  به‌ دست آوردن آن رخ داده است، کسی نیاز به آموزش نداشته باشد؟
ناگفته نماند که عدم نشناختن پول ، بیشتر گریبان‌ گیر دهک‌های میانی درآمدی یا به‌ اصطلاح «قشر متوسط » است. اغلب افراد این طبقه به‌ دلیل اینکه در شغل خود تماس مستقیمی با تحصیل پول ندارند، به‌ تدریج آن ‌را به ‌صورت یک مقولۀ انتزاعی نگاه می‌ کنند. برای مثال، کارمند یا کارگر ساده یا عالی‌ رتبۀ یک شرکت (یا سازمان دولتی) هر روز مشغول انجام بخشی از کارهای آن مجموعه است. این شخص معمولاً دید کاملی از گردش مالی شرکت، وضعیت بازار، بودجه‌ بندی و سایر دغدغه‌ های مالی آن  کسب‌و‌کار ندارد. تنها….

معیشت / آذر ۹۵نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان