“معیشت” اردیبهشت و خرداد منتشر شد  آنچه در این شماره خواهید خواند

زمان مطالعه: 3 دقیقه
  تاریخ انتشار مطلب : ۲۴ اسفند ۱۳۹۴

معیشت نامه
همه ما اغلب با درخواسته ایی مواجه شده ایم که تصمیمگیری در همان لحظه و یافتن پاسخ مناسب برایمان دشوار بوده است. به عنوان نمونه تصور کنید یکی از دوستان صمیمیتان طی یک تماس تلفنی و حتی در مواردی به صورت پیامکی، به دلیل بروز ناگهانی یک مشکل مالی و احساس صمیمیتی که نسبت به شما دارد، از شما درخواست میکند مبلغی پول به او قرض بدهید تا مشکلش برطرف شود.
گزینه های پیش روی ما از دو حالت خارج نیست؛ یا با درخواست دوست صمیمی خود مخالفت خواهیم کرد و یا موافقت. بدیهی است مخالفت با این درخواست، گرچه ممکن است مشکل باشد ولی تبعات کمتری نسبت به موافقت با آن دارد! چرا که تجربه ثابت کرده است موافقت با اینگونه درخواست ها بهرغم آغاز خوبی که دارد، اغلب به سرانجام نافرجامی در روابط دوستانه منجر خواهد شد!
صرفنظر از اینکه استراتژی موافقت یا مخالفت را برگزینیم، لازم است نکاتی را رعایت کنیم تا موضع گیری ما در مقابل چنین درخواسته ایی با کمترین تبعات ممکن همراه باشد. در این نوشتار به طور خلاصه به چند مورد اشاره خواهد شد:
قبل از هرگونه تصمیمگیری لازم است با محاسباتی سرانگشتی بررسی کنیم که میزان وجه درخواستی طرف مقابل چه نقشی در زندگی ما ایفا میکند؟ این مبلغ را قرار است از پس انداز خود بپردازیم؟ مقدار آن در مقابل سایر مخارج جاری به اندازهای ناچیز است که میتوانیم آن را نادیده بگیریم؟ و یا به اندازه ای معنادار است که در صورت تاخیر در عودت این مبلغ، در تأمین بخش عمده ای از هزینه های جاری زندگی دچار مشکل اساسی خواهیم شد؟ در صورت پاسخ مثبت به سؤال آخر بهتر است با تمسک به انواع و اقسام استدلال ها که به تخریب رابطه دوستانه نیانجامد، این موضوع را خاتمه داد. در غیر اینصورت با مشکل بزرگتری روبرو خواهیم شد و آن هم تکدر خاطر هنگام پیگیری وصول پولی است که قرض دادهایم! ضربالمثل معروف «اومدیم ثواب کنیم، کباب شدیم!» در چنین شرایطی کاملاً محسوس است. چرا که در اکثر موارد، موفق به وصول مبلغ قرض داده شده در زمان مقرر نخواهیم شد.
راهکارهای مختلفی را میتوان برای جلوگیری از ضرر و زیان مادی و معنوی اینگونه رویدادهای مهم اتخاذ کرد، یکی از این راهکارها تعیین زمان دقیق برگشت پول هنگام صحبت اولیه (قبل از قول مساعد دادن) است. قول و قرارهای مبهم شرایط را بدتر خواهند کرد. چنانچه قرض گیرنده حساسیت خاص شما را در خصوص زمان (روز و حتی ساعت) بازپرداخت قرض خود درک کند، اهمیت بیشتری به بازه زمانی مورد توافق خواهد داد. حتی میتوانید قبل از واریز هرگونه وجهی، مدتزمان بیشتری نسبت به زمان پیشنهادی دوستتان برای پس گرفتن پول خود پیشنهاد دهید ولی حتماً واریز بهموقع و طبق قرار فیمابین را گوشزد نمایید. به این نکته توجه داشته باشید که معمولاً افراد هنگام درخواست پول، نسبت به زمان بازپرداخت بسیار ساده انگاری میکنند تا به هدف خود (دریافت پول از شما) دست یابند. پس به هیچ عنوان به زمانی که یکبار و آن هم گذرا اعلام میکنند اعتماد نکنید! مثلاً چنانچه دوست شما میگوید تنها تا آخر ماه به وجه مورد اشاره نیاز دارد، اطمینان داشته باشید که عملاً دیرتر خواهد شد. لذا شما یک ماه و یا بیشتر (بسته به توان مالی که دارید) به او مهلت دهید ولی قاطعانه این وعده را گوشزد نمایید. حتماً در خلال گفتگوی تلفنی، تقویم خود را مرور کنید به گونه ای که طرف مقابل عزم راسخ شما را در تعیین زمان دقیق بازپرداخت متوجه شود. شاید یکی از بهترین راهکارها برای تضمین بازگشت پول در زمان مقرر، اخذ یک فقره چک از طرف مقابل است که البته با توجه به روحیات طرفین و نوع رابطه باید امکانسنجی شود!
تمام شرایطی که برای نحوه بازپرداخت، زمان بازپرداخت و … مد نظرتان است، قبل از واریز پول و حتی قبل از اینکه موافقت خود را اعلام کنید، مطرح کرده و به توافق برسید. تعیین شرایط بازپرداخت، بعد از واریز وجه؛ نوشداروست بعد از مرگ سهراب! و به تیرگی روابط دامن زده و بر باد رفتن همزمان مزد و منت را منجر خوهد شد


  اشتراک ماهنامه


شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان