با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


پول زیر آب است!

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۰ تیر ۱۳۹۷

شنا در استخر یا دریا یکی از تفریحات مردم است و برخی افراد سعی می‌کنند هر از گاهی به این مکان‌ها برای یافتن انرژی دوباره بروند.

شنا کردن همواره لذت‌بخش است اما احتمال دارد برخی افرادی که وارد استخر یا دریا در مراکز تعیین شده می‌شوند از مهارت شنا کردن برخوردار نباشند و باید غواصان برای نجات جان این افراد اقدام کنند. در استخر و فضاهای تعیین شده دریا برای شنا همیشه غواصانی هستند که مراقب جان افراد بوده و نمی‌گذارند جان کسی به خطر بیفتد و در صورت بروز مشکل سریعاً وارد عمل خواهند شد.

به گزارش معیشت به نقل از فرصت امروز، فن شنا در زیر آب با داشتن وسایل تنفس مصنوعی (اسکوبا) یا بدون آن را غواصی می‌گویند. غواصی جزو خطرناک‌ترین و سخت‌ترین مشاغل به حساب می‌آید، ولی در کنار آن جذابیت‌ها و لذت‌های زیادی را به همراه دارد. کار غواص در زیر دریا، رودخانه، دریاچه‌ها و سدهاست. قدمت غواصی در ایران به قرن‌ها قبل از میلاد بر می‌گردد.

در قدیم از غواصی برای بیرون آوردن طلا و جواهرات کشتی‌های غرق شده استفاده می‌کردند. غواصی کاربردهای مختلف ورزشی، تفریحی، تحقیقاتی، صنعتی و نظامی دارد، ولی به‌طور کلی غواصی را می‌توان به دو بخش تفریحی و صنعتی تقسیم کرد که هر کدام دوره‌های آموزشی خاص خود را دارد. اگر شناگر حرفه‌ای هستید و می‌توانید با شرایط مختلف خود را تطبیق دهید، این شغل برای شما مناسب است و پیشنهاد می‌کنیم که گزارش زیر را بخوانید.

 

مهارت‌های غواصی

شما به‌عنوان یک غواص باید دارای مهارت‌های خاصی باشید. یکی از این مهارت‌ها برداشت فشار است که باید تنظیم فشار درونی و بیرونی شیپور استاش گوش به هنگام غواصی و قرار گرفتن در محیط‌های پر فشار را انجام دهید.

یکی دیگر از این مهارت‌ها تنفس زیر آب است. شما باید بدانید که چگونه در زیر آب تنفس کنید در غیر ‌این‌صورت با مشکل مواجه خواهید شد. هم‌چنین پاکسازی ماسک که شامل تخلیه آب ماسک در زیر آب است باید توسط غواص انجام شود. در این میان ممکن است شما برای لحظاتی منبع هوای خود را به اشتراک بگذارید که این روش نیز دارای مهارت خاصی است. صعود اضطراری و چگونگی بازگشت به سطح به شکلی ایمن بدون آسیب زدن به خود در صورت قطع هوای تنفسی از دیگر اقداماتی است که باید توسط غواص انجام شود.

شنا و شناوری، رانش و حرکت زیر آب با تجهیزات غواصی و تنظیم شناوری با استفاده از هوای موجود در ریه‌ها (هوا در ریه‌ها باعث شناوری بیشتر شده) درحالی‌که تخلیه هوای ریه‌ها باعث شناوری کمتر شود و یادگیری علامت‌های غواصی که هدف از آن‌ها برقراری ارتباط با غواصان دیگر در زیر آب است از دیگر مهارت‌های غواصی است.

 

پیش‌شرط‌های درآمدزایی از شغلی خطرناک

میزان زمانی‌که شما در زیرآب خواهید بود، کاملاً کنترل شده است، ولی در مجموع ساعت کاری‌تان طولانی و فشرده است. در بسیاری از موارد غواصان به دلیل موقعیت شغلی خود، باید به همراه خانواده در شهرهای نزدیک دریا زندگی کنند. شرایط زیر آب معمولاً سرد، تاریک و کثیف است. این شغل جزو مشاغل خطرناک است و هنگام کار، غواص باید لباس‌های محافظ و دستگاه‌های تنفسی مناسب داشته باشد.

مهارت عالی در شنا کردن، توان فیزیکی مناسب و داشتن استقامت، حفظ آرامش تحت شرایط سخت، تمرکز بالا، رعایت دقیق مسائل ایمنی، توانایی انجام کارهای حرفه‌ای در زیر آب مانند جوشکاری، کارهای تحقیقاتی، توانایی کار فردی و تیمی از جمله مهارت‌های فردی یک غواص است که شما باید همه این موارد را دارا باشید.

شما به‌عنوان یک غواص باید توان فیزیکی خوب، تمرکز بالا و توان حفظ آرامش تحت شرایط سخت را داشته باشید. علاقه‌مندان قبل از آموزش دیدن غواصی، باید یک سری آزمایشات پزشکی دقیق انجام دهند.

برای آموزش غواصی دوره‌های معتبری در کشور یا خارج از کشور وجود دارد که علاقه‌مندان می‌توانند آن‌ها را بگذرانند. وسایلی که معمولاً غواص استفاده می‌کند عبارتند از: فین یا همان پای غواص که باعث حرکت فرد غوص زننده می‌شود، جوراب غواصی، وت سوت و درای سوت که همان لباس غواصی است، دستکش غواصی، کارد غواصی، ماسک غواصی، اشنوکر، BCD یا جلیقه غواصی، سیلندر، رگلاتور و اسلحه غواصی.

 

در کجا مشغول به کار شوید

برای شما به‌عنوان یک غواص ماهر مکان‌های زیادی برای فعالیت است. شما می‌توانید رزومه خود را به چندین استخر معتبر ارسال و برای هر ساعت تدریس یا مراقب از افراد شناگر پول دریافت کنید. هم‌چنین می‌توانید برای گسترش کار خود و دریافت درآمد بیشتر از ایده‌های خود در کار غواصی بهره ببرید.

به‌عنوان مثال شما می‌توانید در بخش‌های نفت و گاز برای اکتشاف و نقشه‌برداری یا ساخت و نگهداری از خطوط لوله، حوزه مهندسی عمران برای تخریب، ساخت و تعمیرات لازم زیر آب، نیروی دریایی برای بازرسی و تعمیر کشتی‌ها و قایق‌ها، بخش پرورش ماهی، رسانه برای فیلمبرداری زیرآب، تحقیقات علمی زیر آب که در زمینه‌های زیست‌شناسی دریایی، زمین‌شناسی، اقیانوس‌شناسی فعالیت دارد، پلیس برای جست ‌و جو و یافتن افراد و شواهد گم شده در زیر آب، نظامی برای نفوذ به پشت خطوط دشمن از راه دریا، قراردادن مین‌های دریایی و … حوزه آموزش برای آموزش مهارت‌های غواصی به دیگران فعالیت مفیدی داشته باشید.

 

کلاس‌های غواصی

هر روز به تعداد افراد علاقه‌مند به غواصی افزوده می‌شود و شما می‌توانید از این موضوع نهایت بهره را ببرید. برگزاری کلاس‌های آموزشی می‌تواند بخشی از کار شما در طول هفته باشد و باید برای این بخش کار خود برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید. کلاس باید با حداکثر ظرفیت برگزار شود تا صرفه مالی آن برای شما تثبیت شود. حتی می‌توانید با تأسیس یک مدرسه غواصی کار خود را پیش ببرید و درآمد زیادی از این راه کسب کنید.

برای انجام این کار باید به جزیره‌هایی مانند کیش یا قشم برای زندگی مهاجرت کنید اما نتیجه این کار برای‌تان مطلوب خواهد بود. به این دلیل که برای هر مسافر جذابیت دارد که بتواند غواصی را در کوتاه‌ترین زمان فرا‌گیرد. هم‌چنین برای کسب درآمد بیشتر باید محل‌هایی را برای غواصی در مناطق آبی در نظر بگیرید و افراد را با تیم غواصی زیر دریا ببرید تا از دنیای زیر آب با خبر شوند.

این کار شما درآمد بسیار خوبی خواهد داشت و از آنجا که برای همه، دنیای زیر آب جذاب است افراد حاضرند مبالغ خوبی برای مشاهده آن بپردازند. حتی برای قایق‌های تفریحی نیز غواص باید در قایق حاضر باشد و شما با آموزش‌های مختلف در این زمینه می‌توانید به تربیت افراد گوناگون در این زمینه بپردازید و از آن درآمد خوبی کسب کنید.

 

کار شما تبلیغ شماست

از سوی دیگر نیز می‌توانید با برگزاری تورهای مختلف تفریحی – آموزشی افراد زیادی را به مکان‌های آبی ببرید. این کار هم برای شما درآمد خوبی خواهد داشت و افراد می‌دانند که علاوه بر تفریح می‌توانند آموزش ببینند.

آموزشی که به افراد می‌دهید باید به‌گونه‌ای باشد که آن‌ها شما را به افراد دیگر برای آموزش معرفی کنند. برای اینکه کار خود را در این زمینه‌ها گسترش دهید باید از تبلیغات گسترده بهره ببرید و برای هر مناسبت تخفیف‌های گوناگون در نظر بگیرید که مشتری‌های قبلی نیز از آن بهره‌مند شوند. هم‌چنین می‌توانید با آژانس‌های مسافرتی که تور برگزار می‌کنند قراردادی امضا کنید و مسئولیت سفر را بر عهده بگیرید و بخشی از سود آن را تقسیم کنید.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۲۱ تیر ۱۳۹۵

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان