با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


چرا حقوق شما افزایش پیدا نمی کند؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۲ مهر ۱۳۹۶

در بهترین شرایط اقتصادی و در حالتی که نرخ بی‌کاری در وضعیت متعادلی قرار داشته باشد، بازهم ممکن است کارکنان سازمان و شرکت‌ها از موقعیت خود ناراضی باشند. به طور طبیعی چنین موقعیتی در شرایط بحران اقتصادی و بی‌کاری بالا شدیدتر است. مهمترین نگرانی و عدم رضایت کارمندان نیز معمولا به شرایط درآمدی آنها مرتبط است. انتظارات مرتبط با حقوق و دستمزد اصلی‌ترین بخش از انگیزه کاری افراد را تشکیل می‌دهد و ناکامی در دستیابی به اهداف، باعث افت کیفیت کاری خواهد شد. لذا یافتن دلایل عدم ارتقای شغلی و افزایش دستمزد برای بسیاری افراد مساله بسیار مهمی است. موارد زیر مهمترین عوامل عدم افزایش دستمزد را به اختصار مورد اشاره قرار می‌دهد:

 

رشد اقتصادی پایین

این عامل به طور طبیعی در سطح کلان عمل می‌کند و کلی‌ترین علت عدم افزایش حقوق کارکنان به شمار می‌رود. در شرایط کاهش رشد اقتصادی و رکود، شرکت‌ها قادر نیستند به خوبی ایجاد سود کنند، فروشندگان وضعیت خوبی ندارند و خریداران نیز الگوی مصرف خود را تتغییر می‌دهند. در چنین شرایطی، بنگاه‌ها توانایی افزایش دستمزد نیروهای خود را نخواهند داشت. تشدید شرایط حتی ممکن است به کاهش دستمزدها و تعدیل نیرو نیز بینجامد.

 

رکود بازار کار

این عامل که در پیوستگی کامل با شرایط کلان اقتصادی عمل می‌کند، باعث افت تقاضا در بازار کار می‌شود. این رکود سبب می‌شود که نیروی کار مازاد در بازار شکل بگیرد و بر اساس منحنی عرضه و تقاضا، قیمت کار پایین بیاید. در این وضعیت اگر کارمندی درخواست افزایش حقوق خود را به کارفرما ارائه کند، بدون شک تقاضای او پذیرفته نخواهد شد؛ چراکه در بازار نیروهای دیگری وجود دارند که با همان شرایط و حتی با حقوق پایین‌تر حاضر به همکاری هستند.

 

تغییر ماهیت مشاغل

گاهی اوقات تغییرات تکنولوژیکی و صنعتی باعث تغییر در ماهیت مشاغل می‌شود. این امر به نوبه خود موقعیت کارکنان را تضعیف نموده و دستمزد آنها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از سوی دیگر تغییرات کلان در بازار نیروی کار که در اثر چرخش‌های تکنولوژیک روی می‌دهد، نیاز به برخی مهارت‌ها را کاهش داده و بی‌کاری را در آن بخش ایجاد می‌نماید. این شرایط مانع افزایش حقوق کارکنان در این بخش‌ها شده و ممکن است به تعدیل آنها منتهی شود.

 

خساست کارفرما

اما اگر هیچ یک از این شرایط وجود نداشته باشد و سازمان در شرایط مناسبی مشغول به فعالیت باشد، عدم موافقت با درخواست معقول برای افزایش حقوق به گرایشات فردی کارفرما مرتبط است. برخی افراد به طور کلی با افزایش حقوق کارکنان خود مساله دارند. آنها بر اساس الگویی مبتنی بر بهره‌کشی به کارگران خود نگاه می‌کنند و به همین دلیل مایلند شرایط پرداختی آنها را تا حد امکان پایین نگاه دارند. البته این وضعیت در نهایت به زیان چنین مدیرانی تمام خواهد شد. نیروهای با توان‌مندی بالا مجموعه را ترک خواهند کرد و این امر به کاهش کیفیت محصولات و خدمات می‌انجامد.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۳، مهر ۹۴

 برچسب‌ها : , ,

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان