با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


چشم‌انداز مالی خود را در سال آینده بهبود دهید

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۱ فروردین ۱۳۹۸
چشم انداز مالی

 

سال جدید از راه رسیده و تک‌تک ما میل به بهتر شدن را در خود احساس می‌کنیم. به همین دلیل قرارهایی را با خودمان می‌گذاریم، نکاتی را یادداشت می‌کنیم و با همه توان در تلاش هستیم تا سال جدید کاملاً متفاوت باشد. به‌طور مثال، برای کاستن از هزینه‌ها با خود عهد می‌کنیم که از ولخرجی پرهیز کنیم و مبالغی را به صورت ماهانه پس‌انداز نماییم. این کار نیازمند ردیابی دقیق سمت و سوی هزینه‌هاست تا جلوگیری از موارد بیهوده میسر شود. موارد مشابه دیگری نیز در زمینه مسائلی چون مسکن، بیمه، افزایش درآمد و غیره پیش روی ما قرار دارند که می‌توانیم از طریق بهبود آنها در مسیر موفقیت قرار گیریم.

اما فراتر از این نمونه‌های جزئی، تصویر کلانی که از سال آینده در ذهن خود مـی‌ســــازیم، سرنوشت روزها و ماه‌های آتی را رقم خواهد زد. توصیه‌های زیر به اصلاح این تصویر کلی و بهبود هر چه بیشتر شرایط شما در سال جدید یاری خواهند رساند:

۱- برای بیمه مناسب برنامه‌ریزی کنید

یکی از بخش‌های اصلی در برنامه‌ریزی مالی توجه جدی به آینده است. این امر برخورداری از بیمه مناسب را ضروری می‌سازد. اگر تاکنون درباره بیمه خود (اعم از سلامت یا بازنشستگی) سهل‌انگاری کرده‌اید، در اولین فرصت برای تهیه آن برنامه‌ریزی کنید. سعی کنید خدمات متفاوت را در نظر گرفته و مورد مناسب را انتخاب نمایید. اگر کار ثابتی ندارید، شرکت‌های بیمه خدمات متفاوتی از جمله بیمه عمر و یا بیمه‌های خویش‌فرما را به شما ارائه می‌کنند.

۲- شرایط مسکن خود را بازبینی کنید

اجاره خانه، وام مسکن و دیگر موارد مرتبط با اسکان خانواده از جمله مهم‌ترین هزینه‌های زندگی است که بخش قابل توجهی از منابع مالی خانوارها را به خود اختصاص می‌دهد. به همین دلیل، داشتن برنامه‌ای دقیق برای آینده مسکن، بررسی گزینه‌های خرید، اخذ وام و یا شیوه پرداخت اجاره بها می‌تواند بر موفقیت مالی و بهبود شرایط پولی شما تأثیرگذار باشد. اگر پس‌انداز مناسبی دارید و به دنبال خرید خانه هستید، بهتر است در انتخاب گزینه مناسب عجله نکنید. وام‌های مسکن را نیز بدون محاسبه دقیق پذیرا نشوید، چراکه بازپرداخت بدهی‌های بانکی ممکن است توازن مالی را برهم بزند. در خصوص اجاره کردن واحد مسکونی نیز تلاش کنید گزینه‌ای متناسب را انتخاب نمایید. به یاد داشته باشید که خانه‌ای گران‌قیمت لزوماً به معنای ارتقای شأن اجتماعی شما نیست و اگر بدون منابع کافی چنین خانه‌ای را اجاره کرده یا بخرید، با دردسر جدی مواجه خواهید شد.

۳- بیشتر پس‌انداز کنید

درباره اهمیت پس‌انداز بارها و بارها سخن گفته‌ایم. تأثیر شگفت‌آور پس‌انداز بر زندگی خانوادگی و مالی چنان است که برای بسیاری قابل باور به نظر نمی‌رسد. پیش از هر چیز، پس‌انداز کردن شیوه خرج کردن پول را تغییر می‌دهد. چراکه برای باقی‌ماندن پول ناچار هستید با صرفه‌جویی بیشتری هزینه کنید. به‌علاوه مبالغ جمع‌آوری شده را می‌توان از طریق سرمایه‌گذاری‌های متنوع و کم‌ریسک افزایش داد و آینده مالی را تضمین نمود. در کنار این موارد، ایجاد روحیه پس‌انداز و توانایی برنامه‌ریزی برای آن از جمله کلیدهای اصلی موفقیت است. کلیدی که توسط بسیاری از چهره‌های موفق جهانی به‌کار گرفته شده و نتیجه بخش بوده است. برای تسهیل فرآیند پس‌انداز، می‌توانید از امکان پس‌انداز خودکار که توسط بانک‌ها ارائه می‌شود استفاده کنید. با این کار، بانک در ابتدای هر ماه مبلغی را از حساب شما کم کرده و کنار می‌گذارد. با این‌کار، پیش از آن‌که فرصت خرج کردن پول را داشته باشید، پس‌انداز انجام خواهد شد و امکان تطبیق با عادت پس‌انداز برای شما ایجاد می‌شود.

 

۴- بودجه و ترازنامه داشته باشید

برنامه‌ریزی مالی و نظارت بر انجام کارها نیازمند اسناد مالی است. اسنادی که بودجه ماهانه (و سالانه) و ترازنامه از جمله مهم‌ترین آنها است. برخی تصور می‌کنند که این‌گونه اسناد صرفاً برای مراکز تجاری و اقتصادی کارایی دارند. اما اگر به فلسفه این اسناد توجه کنید، در خواهید یافت که کاربرد آنها کاملاً عمومی است و مسأله صرفاً به میزان پیچدگی باز می‌گردد. در بودجه‌بندی شما میزان هزینه‌ها را بر اساس الگوهای قبلی مشخص می‌کنید و آنگاه سعی می‌کنید به این برنامه وفادار بمانید. ترازنامه سالیانه نیز بیلان درآمدها، هزینه‌ها، پس‌انداز و موارد مشابه دیگر را پیش روی شما قرار می‌دهد.

 

۵- تخفیف بگیرید

این مورد در فرهنگ ایرانی مرسوم است و انجام دادن آن برای ما چندان دشوار نیست. چانه زدن بر سر قیمت می‌تواند به کنترل هزینه‌ها و خرید ارزان‌تر بیانجامد. اغلب فروشندگان و ارائه‌دهندگان خدمات نیز این عامل را در قیمت‌گذاری خود در نظر می‌گیرند و به همین دلیل، در اغلب موارد امکان چانه‌زنی وجود خواهد داشت.

 

۶- بدهی‌ها را باز گردانید

بازپرداخت بدهی‌ها شاید به نظر دشوار برسد. به‌ویژه آن‌که تصمیم گرفته باشید تمام بدهی‌های خود را در طول سال آینده باز گردانید. اما این‌کار با برنامه‌ریزی به آسانی ممکن است. در نخستین گام، سعی کنید خریدهای خود را به صورت نقدی انجام دهید و تا حد امکان از افزودن بر حجم بدهی‌های خود جلوگیری کنید. در گام بعد، می‌توانید آرام‌آرام پول‌هایی را کنار گذاشته وبدهی‌های  بر اساس اولویت بازگردانید.

 

۷- کمک کنید

از هر دست بدهی، از همان دست خواهی گرفت. این ضرب‌المثل زیبای فارسی همچون آن بیت معروف سعدی (که طلاکوب در وسط فرش اهدایی ایران به سازمان ملل نقش بسته)، بیانگر  بیانگر تمام حقیقت درباره زندگی مالی است. کمک کردن به دیگران در کنار ایجاد احساس خوشایند، انرژی روانی شما را نیز افزایش می‌دهد و می‌توانید با کمک این انرژی موفق‌تر عمل کنید. جهان در انتظار عملکرد شما است و هر گام‌تان را با گامی مشابه پاسخ می‌دهد. این حقیقت را در سال جدید از یاد نبرید

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان