با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


چطور با همین درآمد پس انداز بیشتر داشته باشیم؟

زمان مطالعه: 9 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
پس انداز بیشتر

برای بدست آوردن پس انداز بیشتر ابتدا باید انواع پس انداز را شناخت. پس‌انداز را می‌توان به دو گروه پولی و غیرپولی تقسیم کرد. پس‌انداز غیرپولی شامل مجموعۀ وسایل و لوازم و موجودی‌هایی است که هر فرد و خانواده از آن برخوردار است. این موجودی در دو گروه اقتصادی و اجتماعی جای می‌گیرند؛ یعنی موجودی‌هایی که با پرداخت پول به‌دست آمده‌اند و می‌توان آن‌ها را دوباره به پول تبدیل کرد و موجودی‌هایی که با روابط اجتماعی به‌دست می‌آیند و به پول تبدیل نمی‌شوند؛ اگر‌چه ممکن است مبنای دریافت پول نیز باشند. این گروه آخر به نام سرمایۀ اجتماعی شناخته می‌شود، مانند اعتماد اجتماعی.

همچنین در این گروه نگهداری مناسب از دارایی‌ها به‌نحوی که بیشترین سود را برای خانواده به‌همراه داشته باشد، اصل مهمی است. این گروه را می‌توان به‌نحوی سرمایه‌های افراد و خانواده‌ها نیز دانست؛ اما چگونگی مراقبت از آن‌ها را می‌توان پس‌انداز نامید؛ زیرا افزایش عمر هر وسیله، ازبین‌نرفتن آن و استهلاک آن در زمان طولانی‌تر در گروه اقتصادی موجب می‌شود که خانواده دیرتر برای خرید وسیلۀ جایگزین اقدام کند.

به‌عبارت‌دیگر، خانواده، با فاصلۀ زمانی بیشتری برای خرید وسیلۀ جایگزین، پول می‌پردازد. اگر از وسایل زندگی و وسایل شخصی به‌خوبی مراقبت شود، با افزایش طول عمر آن، هزینه‌های ثابت خانواده کاهش می‌یابد. با کاهش هزینه‌ها، از‌سویی امکان پس انداز بیشتر پول افزایش می‌یابد و از‌سوی‌دیگر امکان برآوردن نیازهای دیگر فراهم می‌شود.

ازاین‌رو، پس‌انداز تنها در قالب پس‌انداز پولی قرار نمی‌گیرد. در گروه اجتماعی نیز حفظ و تقویت سرمایه‌های اجتماعی مانند اعتماد موجب می‌شود خانواده با مشکلات کمتری مواجه شود.

پس انداز بیشتر یکی از راه‌های سهیم‌کردن نسل آینده در دارایی‌هایی است که امروز در اختیار ماست. خانواده در طول حیات خود به دارایی‌هایی دست می‌یابد که خواسته‌و‌ناخواسته بخش چشمگیری از آن در آینده به اعضای جوان آن می‌رسد.

همچنین، این اعضا در طول رشد خود از این دارایی‌ها بهره می‌برند؛ اما حفظ و حراست از این دارایی‌ها و تلاش برای افزودن بر آن از‌سویی موجب می‌شود تا زندگی جاری با سهولت بیشتری پیش رود و ازسوی‌دیگر آیندگان پشتوانه‌های قوی‌تری داشته باشند.
پس‌انداز اقتصادی یا اجتماعی سبب امنیت خاطر اعضای خانواده می‌شود. امنیت خاطر نیز سبب کاهش اضطراب و فشارهای روانی می‌شود.
ازآنجاکه خانواده در فرایند حیات خود به شکل‌های گوناگون با مسائل و مشکلات متعددی مواجه می‌شود، پس‌انداز‌کردن یکی از راه‌‌حل‌های این مشکلات خواهد بود؛ ازاین‌رو، خانواده‌هایی که پس انداز بیشتر دارند، امنیت خاطر بیشتری دارند و در زندگی احساس ثبات و پایداری بیشتری می‌کنند.

پس‌انداز تنها با فعالیت سرپرست خانواده حاصل نمی‌شود، بلکه همۀ اعضای خانواده در آن سهیم‌اند. مدیریت داخلی خانه همچون: مدیریت صحیح هزینه‌ها و فرزندان با صرفه‌جویی، یعنی استفادۀ بهینه از وسایل منزل و وسایلی که در اختیار دارند، به پس انداز بیشتر خانواده کمک می‌کند؛ ازاین‌رو، پس‌انداز امری مشارکتی است.

مشارکت نه به این معنا که دیگران را مجبور به انجام فعالیتی کنیم که به پس انداز بیشتر منتهی شود، بلکه به این معنا که دیگران خود با شناخت و آگاهی از لزوم و ضرورت و بنابر میل و ارادۀ خود به آن بپردازند؛ ازاین‌رو، گفت‌وگو در خانواده دربارۀ ‌راه‌های پس‌انداز و رابطۀ صرفه‌جویی با آن و تأثیر پس‌انداز در زندگی آینده و نقش آن در ایجاد اطمینان خاطر و کاهش فشارهای روانی، به مشارکت درست و فعال اعضای خانواده می‌انجامد.

جوامع کمتر توسعه‌یافته، پس‌انداز کمتری دارند. این اصل را می‌توان به خانواده‌ها نیز تعمیم داد. به این معنا که خانواده‌های مرفه پس‌ انداز بیشتری دارند و هرچه وضعیت اقتصادی خانواده ضعیف‌تر باشد، پس‌انداز کمتری نیز دارد.

هرچه کالاها گران‌تر شوند و هزینه‌ها و مخارج سریع‌تر افزایش یابند، خانواده‌هایی که می‌توانستند بخشی از حقوق و درآمدشان را پس‌انداز کنند، دیگر چنان امکانی را نخواهند داشت. پس‌اندازکردن راه‌های بسیاری دارد که اگر برخی روش‌ها به‌کار نیاید، احتمالاً بعضی دیگر کارساز و راهگشا خواهد بود.

برای صرفه‌جویی و پس انداز بیشتر پول راه‌های مختلفی وجود دارد. بعضی راه‌ها آن‌قدر ساده است که شاید به ذهن نرسد.

اگر می‌خواهید صرفه‌جویی کنید و دغدغه‌های مالی کمتری داشته باشید، حتماً به نکات زیر توجه کنید:

توصیه هایی برای داشتن پس انداز بیشتر

فهرستی از مخارج خود تهیه کنید

به‌جای اینکه همۀ حساب‌و‌کتاب‌ها را در ذهنتان انجام دهید و مرتب از خودتان بپرسید چقدر خرج کرده‌ام و حالا چقدر پول دارم و… فهرستی تهیه کنید و همۀ هزینه‌ها را یادداشت کنید. بدین ترتیب هم بر مخارج ماهانه کنترل بیشتری خواهید داشت و هم انگیزه‌ای برای صرفه‌جویی و خودداری از مخارج غیرضروری پیدا خواهید کرد.

وقتی احساساتی یا گرسنه‌اید به خرید نروید

وقتی احساساتی هستید، مثلاً دلتان گرفته یا از چیزی خوشحالید، به خرید نروید چون احتمال اینکه ولخرجی کنید و چیزهایی بخرید که به آن‌ها نیاز ندارید زیاد است. خیلی اوقات برای اینکه از احساسات منفی فرار کنیم و ذهنمان را از چیزهای ناراحت‌کننده منحرف کنیم، چیزهایی را می‌خریم که برای لحظاتی شادمان می‌کنند. برای نمونه ممکن است فقط به‌منظور خرید یک پیراهن به فروشگاه رفته باشیم ولی با یک شلوار، یک کت و چند جفت جوراب و چیزهای دیگر به خانه برگردیم. اگرچه خرید چنین چیزهایی برای لحظاتی ما را شاد می‌کنند، اما این شادی به‌زودی از‌بین می‌رود و آن وقت ما می‌مانیم و چند وسیلۀ غیرضروری و یک حساب خالی!

همین مطلب در مورد مواقعی که بسیار گرسنه‌اید و به فروشگاه می‌روید صادق است. ممکن است گرسنگی به شما فشار بیاورد و به‌محضِ دیدن هریک از محصولات داخل مغازه فکر خریدنش به سرتان بزند!

خودتان را سرگرم کنید

به‌جای اینکه بعداز یک روز خسته‌کننده و پرکار، به رستوران یا فست‌فودی بروید‌، به فعالیت‎هایی مانند نقاشی یا باغبانی بپردازید که هم مشغولتان می‌کند و هم از انجام آن خوشحال می‌شوید.

بعضی گمان می‌کنند چون درآمدشان زیاد نیست نمی‌توانند پس‌انداز کنند، ولی این مثل آن است که بگوییم چون همۀ روز بیکار نیستیم نباید یک ساعت را به ورزش اختصاص دهیم. کارشناسان معتقدند که بهترین راه برای تقویت حساب بانکی این است که کم‌کم پس‌انداز کنیم، ولی این کار را همیشه ادامه بدهیم. به‌جای اینکه ناگهان قسمت بزرگی از حقوق ماهانه‌تان را به حساب پس‌اندازتان واریز کنید و مبلغ کمی را برای روزهای باقی‌ماندۀ ماه نگه دارید، هر بار مبلغ کوچکی را پس‌انداز کنید. خواهید دید بدون اینکه خودتان متوجه شوید، پس‌اندازتان هر ماه بیشتر خواهد شد.

مبلغی را به تفریح و سرگرمی اختصاص دهید

بهتر است گه‌گاه هزینه‌ای را به فعالیت‌های تفریحی اختصاص دهید. اگر تفریح کافی نداشته باشید ممکن است ناگهان از شرایط خسته و دچار افراط شوید و کل پس‌اندازتان را یک‌شبه خرج کنید. دوست دارید تلویزیون جدیدی برای اتاق نشیمن بخرید؟ دوست دارید به مسافرت بروید؟ پس از همین الآن شروع کنید و پولتان را پس‌انداز کنید.

از دیگران کمک بخواهید

اگر واقعاً احساس می‌کنید که تحت فشار هستید، خیلی راحت و بدون خجالت از دیگران کمک بخواهید. به کارشناس امور مالی مراجعه کنید و شرایطتان را با او در میان بگذارید. این افراد تجربۀ رویارویی با مشکلی شبیه به مشکل شما را دارند و با ارائۀ برنامه‌ای واقع‌بینانه به حل مشکل مالی شما کمک خواهند کرد.

اجناس ارزان در بلندمدت دیگر ارزان نیست

آیا شما از آن دست افراد هستید که مرتب درحینِ رفتن به بیرون و سرکار برای خود خوراکی خریده یا یک آب‌نبات‌چوبی با خود به اداره می‌برید؟ شاید تعجب کنید که چرا به شما پیشنهاد می‌دهیم دیگر پول خود را صرف خرید چیزهای ارزان، حتی آب‌نبات‌چوبی، نکنید! ولی دلیل آن ساده است. حتی مقدار کمی پول که شما برای همان آب‌نبات خرج می‌کنید در ماه چشمگیر و در سال مبلغ هنگفتی می‌شود.

در سوپرمارکت‌ها گردش نکنید و پرسه نزنید. لیستی از وسایل مورد نیاز را داشته و به همان پایبند باشید.

یکی از اشتباه‌های متداول بیشتر مشتریان این است که بعداز بازدید از فروشگاه تصمیم می‌گیرند که چه‌چیزی می‌خواهند. کلید این مشکل آن است که پیش‌از رفتن به فروشگاه فهرستی از وسایل مورد نیاز خود را در دست داشته باشید.

تحت تأثیر سالن‌های آرایش قرار نگیرید

ممکن است در آرایشگاه‌ها تحت تأثیر خدمات جانبی زیبایی قرار گرفته و علاوه‌بر کار معمول خود بخواهید انواع خدمات مختلف زیبایی را که در آنجا به مشتری‌ها پیشنهاد می‌دهند نیز امتحان کنید. به گزارش پرشین وی در این مواقع ساده‌ترین راه برای این وسوسه آن است که برنامۀ خود را در سالن زیبایی از قبل مشخص کنید. اگر برای کوتاهی مو و مانیکور می‌روید به همان بسنده کنید.

همیشه لازم نیست از هرچیزی بهترین را بخرید

برای مثال اگر دوستدار نوشابه هستید، لازم نیست همیشه نوعی را بخرید که به‌خاطر بطری شیک‌تر گران‌تر است. پیشنهاد می‌کنیم که تنها در مواقع و مناسبت‌های خاص خود سعی کنید از نوع گران‌تر استفاده کرده و به‌صورت معمول لازم نیست همیشه گران‌ترین را انتخاب کنید.

مخارج خود را یادداشت کنید

هرگز نگویید:«این کار بی‌فایده است». با این کار می‌توانید ببینید که بیشتر پولتان صرف چه چیزی می‌شود. این کار نه‌تنها باعث می‌شود مخارج خود را تحلیل کنید، بلکه می‌توانید فرصت‌های دیگر پس‌انداز را نیز پیدا کنید.

واقعیت را بررسی کنید

قبل از خرید هرچیزِ گران‌قیمت و بزرگ، اطمینان پیدا کنید که این خرید را از روی احساس انجام نمی‌دهید. مردم عادت دارند که خریدهایی غیرضروری را فقط از روی هوس انجام دهند و نه از روی نیاز. توصیۀ ما این است که قبل از هر خرید، خوب موقعیت خود را بررسی کنید و واقع‌بین باشید.

قیمت‌ها را مقایسه کنید

قبل‌از هر خرید، ما توصیه می‌کنیم که همه‌جا را ببینید. اگر با دیدن چیزی در فروشگاه به‌سرعت دست به خرید آن بزنید ممکن است سرتان را کلاه بگذارند. سؤال کردن از فروشگاه‌های دیگر و پرس‌و‌جوی قیمت چندان هم زحمت ندارد.
اگر وقت کافی برای پرس‌وجوی قیمت ندارید، توصیه می‌کنیم که همۀ جزئیات را از یک فروشنده سؤال کنید و بعد با فروشگاه‌های دیگر برای چک‌کردن و مقایسۀ قیمت‌ها تماس بگیرید. وقتی ارزان‌ترین فروشگاه را پیدا کردید، خرید کنید.

چانه بزنید

بعضی مردم خجالت می‌کشند یا بیش از این مغرور هستند که بخواهند سر قیمت چیزی با فروشنده چانه بزنند. اما جالب است بدانید که پولدارترین مردم همیشه بیش از سایرین هنگام خرید چانه می‌زنند. به همین دلیل ثروتمندند. آن‌ها ارزش پولی که به زحمت به‌دست آورده‌اند می‌دانند و هیچ‌وقت آن را بیهوده دور نمی‌اندازند.

همۀ حقوقتان را خرج نکنید

کار را با نگهداشتن مقدارِ حتی خیلی کمی از حقوقتان شروع کنید. سعی کنید هر ماه ۱۰ تا ۲۰ درصد از حقوق دریافتی‌تان را کنار بگذارید؛ اما اگر نتوانستید آن‌قدر هم پس‌انداز کنید باز نگران نباشید. مهم این است که پیوسته مقداری هرچند کم را پس‌انداز کنید.

تعداد برداشت از حساب خود را کمتر کنید

هر وقت که با استفاده از دفترچه حسابتان، پولی برداشت می‌کنید، یک نرخ اضافی هزینه می‌کنید. به‌ویژه اگر برداشت را در بانک خودتان هم انجام ندهید، این هزینه بیشتر خواهد شد.
پس به‌جای برداشت‌های مختلف، هزینۀ یک هفتۀ خود را برآورد کرده و همان میزان پول از حساب برداشت کنید و هر مقدار را که آخر هفته از آن پول باقی ماند، به پس‌انداز خود اضافه کنید.

حواستان به پولتان باشد

به‌خوبی مراقب دخل و خرجتان باشید. ببینید پولتان را کجا خرج می‌کنید. آن دسته از افرادی که می‌دانند پولشان را بابت چه خرج می‌کنند، معمولاً کمتر خرج کرده و بیشتر پس‌انداز می‌کنند. با یادداشت همۀ خرج و مخارجتان، هیچ‌وقت بیش از بودجه‌تان خرج نخواهید کرد.

کمتر سراغ وام‌های کوتاه‌مدت برید

پولی که صرف سود وام می‌شود، پولی است که می‌تواند پس‌انداز شود. تاآنجاکه می‌توانید سعی کنید کمتر سراغ وام گرفتن بروید. به‌ویژه وام‌های کوتاه‌مدت مثل وام دانشجویی، وام ماشین و امثال این‌ها.

برنامه‌ریزی منظم پس‌انداز داشته باشید

به‌ندرت پیش می‌آید که کسی پس‌انداز را جزء برنامۀ منظم زندگی خود قرار دهد. اما توصیۀ ما به شما این است که سعی کنید هر ماه، هرچقدر که می‌توانید، حتی ۲۰ هزار تومان، به طور مداوم و منظم پس‌انداز کنید.

تمام مخارجتان را ثبت کنید

گام اول در پس‌انداز پول این است که بدانید چقدر پول خرج می‌کنید. برای یک ماه تمام خرج‌هایتان را ثبت کنید. بدین شکل که بهای هرچیزی حتی هر لیوان چای، هر نخ سیگار، روزنامه و هر هله‌هوله‌ای که عصرها می‌خورید برای کل یک ماه ثبت کنید. براساس آنچه ثبت کرده‌اید ارقام مخارجتان را طبقه‌بندی‌ و سازماندهی کنید: بنزین، خواروبار، حمل‌ونقل و در آخر هزینۀ کل هر یک از آن‌ها را ثبت کنید.

بودجه‌بندی کنید

حال که تصویر واضحی از مخارجتان در یک ماه دارید، می‌توانید بودجه‌بندی کنید. خرج‌هایتان را محدود کنید و مطمئن شوید که پول برای روز مبادا کنار گذاشته‌اید. باید بودجه‌بندی‌تان شامل تمام مخارج‌تان شود، ازجمله مخارجی که معمولاً پیش می‌آید ولی نه هر ماه، مانند هزینۀ تعمیر و نگهداری ماشین.

هدف‌هایتان را مشخص کنید

تعیین هدف‌های پس‌انداز شروع آن را بسیار راحت‌تر می‌کند. با این نکتۀ تعیین‌کننده شروع کنید که چقدر طول می‌کشد تا به هدفتان برسید. بعضی از اهداف کوتاه‌مدت‌اند (که معمولاً بین یک تا سه سال طول می‌کشند).

گاه پس‌انداز برای مخارج فوق‌العاده است که شامل مخارج شش ماه تا یک سال شما می‌شود، مانند پس‌انداز برای بیکاری و وقایع ضروری دیگر، خرید ماشین و سفر در تعطیلات.

سرمایه‌گذاری بلند‌مدت می‌تواند شامل چندین سال یا حتی چندین دهه شود، مانند پس‌انداز برای بازنشستگی، پس‌انداز برای خرج تحصیل و دانشگاه فرزندان و پس‌انداز برای خرید خانه یا بازسازی خانۀ فعلی.

اولویت‌هایتان را مشخص کنید

موقعی که وقت پس‌انداز می‌شود، افراد مختلف اولویت‌های مختلفی دارند. پس عاقلانه است که تصمیم بگیرید که کدام‌یک از هدف‌های پس‌انداز بیشترین اهمیت را دارد. بخشی از این پروسه تعیین زمانی است که می‌توانید برای رسیدن به هدفتان صبر کنید و اینکه کنارگذاشتن ماهانه چه مقدار پول، برای دستیابی به هدفتان کمک می‌کند. چنان‌که این کار را برای اهدافتان انجام می‌دهید، آن‌ها را براساس اولویتشان مرتب کنید و برمبنای بودجۀ ماهانه‌تان مبلغ آن را کنار بگذارید. به‌خاطر داشته باشید که رتبه‌بندی اولویت‌ها بدین معناست که شما انتخاب کرده‌اید. اگر می‌خواهید بر پس‌انداز دوران بازنشستگی تمرکز کنید، اهداف دیگرتان در حاشیه قرار خواهد گرفت، درحالی‌که مطمئن هستید به مهم‌ترین هدف‌هایتان خواهید رسید.

پس‌اندازهای متفاوت و راهبردهای سرمایه‌گذاری برای هدف‌های متفاوت

اگر برای اهداف کوتاه‌مدت سرمایه‌گذاری می‌کنید این روش‌های مطمئن را امتحان کنید:

– افتتاح حساب کوتاه مدت عادی؛
– افتتاح حساب بلندمدت که نرخ بهرۀ بیشتری از حساب‌های عادی دارد.

برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت:

– خرید بیمه‌های عمر و سرمایه‌گذاری؛
– خرید سهام و اوراق مشارکت.

بر رشد پس‌اندازتان نظارت کنید

هر ماه رشد پس‌اندزتان را بررسی کنید. این کار نه‌تنها برنامۀ پس‌اندازتان را تثبیت می‌کند، بلکه به یافتن مشکلات و رفع فوری آن‌ها کمک خواهد کرد. این روش‌های سادۀ پس‌انداز پول، راهنمای ما برای پس انداز بیشتر است:

  1. به میزان درآمدمان دقت نکنیم. یک قانون بگذاریم که درآمدمان هرچه هست ۱۵ تا ۲۰ درصد آن را پس‌انداز کنیم.
    ۲. پس‌اندازمان را به‌صورت نقدینگی نگه نداریم. شراکت کنیم یا در بورس سرمایه‌گذاری کنیم. با حداقل پس‌انداز هم می‌شود سرمایه‌گذاری کرد.

جهت پس‌انداز صندوق اضطراری داشته‌ باشید

خراب‌شدن خودرو یا هزینه‌های منزل یا بیماری‌ها پیش‌بینی‌ناپذیرند. ضروری است که بودجه‌ای را برای حوادث غیرمنتظرۀ زندگی کنار بگذاریم و صندوق اضطراری تهیه کنیم. اگر شما بتوانید به‌طور تدریجی، سه تا شش ماه از هزینه‌های خود را ذخیره کنید، می‌توانید از قرض‌گرفتن در امان بمانید. اگر شما این صندوق را ندارید، از همین امروز شروع کنید.

برای پس‌اندازکردن همواره مواظب تغذیۀ خود باشید

غذاخوردن یکی از واجبات زندگی همۀ افراد است. راه‌های زیادی برای داشتن تفکر هوشمندانه‌تری دربارۀ هزینۀ غذا وجود دارد. بیرون غذاخوردن در اکثر موارد بیشتر از پخت‌وپز در خانه هزینه دارد؛ بنابراین حتی اگر از غذاپختن متنفرید، غذاهای سریع را برای پختن انتخاب کنید و از غذاخوردن در بیرون اجتناب کنید.

هنگامی‌که برای پس‌اندازکردن به مشکل برمی‌خورید، کاملاً طبیعی است که ناامید شوید و دست از پس‌اندازکردن بردارید. به مقدار پولتان برای شروع پس‌انداز توجه نکنید. حتی اگر پول ناچیزی دارید، همیشه امکان آن وجود دارد که پس‌انداز کنید. هرچقدر زودتر شروع کنید، زودتر به استقلال مالی می‌رسید و به هدفتان نزدیک‌تر می‌شوید.

 شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان