با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


چطور برای خود بودجۀ شخصی تهیه کنیم

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

شاید بارها برای شما این احساس پیش آمده باشد که نیاز به بررسی بیشتر در هزینه‌های زندگی خود دارید تا بتوانید به شکل بهتری آن‌ها را مدیریت کرده و روند پس‌انداز خود را بهبود بخشید؛ اما هیچ‌وقت این کار را انجام نداده‌اید. شاید گمان می‌کنید هزینه‌های روزمرۀ فعلی شما در سطح ایدئالی بوده و نمی‌تواند کمتر از این باشد؛ لذا آن‌ها را بررسی نمی‌کنید. مسئلۀ حائز اهمیت این است که امکان دارد شما مهارت و آگاهی لازم درخصوص مدیریت بهینۀ درآمدها و هزینه‌های خود را داشته باشید، اما هرگز نتوانسته‌اید آن را به‌صورت عملی در زندگی شخصی خود پیاده کنید. فراموش نکنید که داشتن بودجۀ شخصی اولین قدم برای بالفعل کردن مهارت‌های مدیریت مالی شخصی است.
بودجه چیست؟
بودجه برنامه‌ای برای مدیریت پول و درحقیقت تخمین شما در مورد درآمدها و هزینه‌های یک دورۀ مشخص در آینده است. با استفاده از این بودجۀ شخصی شما بهتر می‌توانید در مورد مسائل مالی خود تصمیم بگیرید. مثلاً این که پول خود را در کجا هزینه کنید؛ از چه کسی طلبکارید و مبلغ آن چقدر است و… .
پیگیری هزینه‌ها
قدم اول برای تهیۀ بودجه مشخص‌کردن هزینه‌هاست. برای این کار باید هزینه‌های خود را حداقل برای یک ماه پیگیری کنید. البته اگر این زمان اندکی طولانی‌تر باشد بهتر است؛ زیرا هرچقدر زمان بیشتری صرف این کار کنید، بودجۀ تخمینی شما دقیق‌تر خواهد بود. زمان پیشنهادی ما ۳ ماه است.
هزینه چیست؟
هزینه هر پولی است که شما برای مواردی غیر از سرمایه‌گذاری خرج می‌کنید. به‌عبارتی‌دیگر هزینه پولی است که در ازای دریافت کالا یا خدمتی می‌پردازید و از دسترس شما خارج می‌شود. برای تسهیل امرِ پیگیری هزینه‌ها می‌توانید قبض‌های پرداخت هزینه‌های خود را نگه ‌دارید و همه را در بخش مربوط به هزینه‌های خود یادداشت کنید. البته خرید‌های نقدی را که بیشتر وقت‌ها قبضی در ازای آن به شما داده نمی‌شود، فراموش نکنید، حتی خریدهای جزئی را. در این مورد چون شما قبضی دریافت نمی‌کنید احتمالاً کار سخت‌تر خواهد بود. برای اینکه فراموش نکنید، بهتر است همیشه دفترچه یادداشتی کوچک و خودکار همراه خود داشته باشید و این‌گونه هزینه‌ها را فوراً یادداشت کنید. در پایان هر هفته چک کنید که حتماً همۀ هزینه‌ها را یادداشت کرده باشید. یک راه خوب دیگر این است که همیشه بدانید چه مقدار پول در کیف پول خود گذاشته‌اید. بدین‌ترتیب ….نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان