با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


چطور درباره تقسیم ارث با فرزندانمان گفتگو کنیم؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۵ دی ۱۳۹۴
تقسیم ارث

صحبت با فرزندان درباره امور مالی و نحوه برنامه‌ریزی برای تقسیم ارث ، می‌تواند یکی از مهمترین مسائل زندگی باشد. این گفتگوها به شما فرصت می‌دهد تا با فرزندان خود درباره مدیریت دارایی‌های بازمانده صحبت کنید؛ به‌علاوه مشخص می‌کند که آیا باید برای پشتیبای از شما در ایام پیری نگران باشند، یا آنکه برای کمک روی شما حساب کنند! گفتگو درباره این مسائل همچنین مشخص می‌کند که آیا پس از مرگ ثروت بادآورده‌ای نصیب آنها خواهد شد یا خیر و به این طریق، مانع برخی از اختلافات بعدی می‌شود.

تقریباً تمامی فرزندان بالغ و والدین آنها بر این باورند که چنین مکالماتی ضروری است و به یکی از اعضای خانواده برای اخذ تصمیمات مالی اعتماد دارند. در عین حال، تحقیقاتی مشابه نشان می‌دهد که اکثر خانواده‌ها نمی‌توانند به‌راحتی درباره پول با یکدیگر صحبت کنند. به راستی چه عاملی مانع چنین گفتگوهای سازنده‌ای است؟ در ادامه کوشش شده است ضمن بررسی برخی از دلایل اصلیِ ناتوانیِ خانواده‌ها در گفتگوهای مالی مرتبط با ارث، توصیه‌های کارسازی برای کنترل این شرایط ارائه شود.

اصول گفتگو درباره تقسیم ارث با فرزندان

  1. مقابله کردن را متوقف کنید

برای بسیاری از ما، بی‌میلی درباره گفتگوی پولی نشانه نگرانی از تأثیرات ثروت بادآورده روی فرزندان است. در برخی مطالعه‌ها نشان داده شده که دلیل اصلی بی‌میلی والدین برای صحبت درباره ارث با فرزندان این بوده که آنها نمی‌خواهند فرزندانشان روی میراث آینده حساب ویژه‌ای باز کنند و به این طریق از تلاش و کوشش دست بردارند. البته پرهیز از این گفتگوها چاره کار نیست و شاید به گسترش مشکلات نیز منتهی شود. به گفته یکی از روان‌شناسان مالی «مردم ترجیح می‌دهند به جای سخن گفتن درباره پول از خصوصی‌ترین مسائل زندگی خود صحبت کنند. حال اگر پول را با مرگ ترکیب کنید، موضوعی پیش روی شما قرار می‌گیرد که هرگز حاضر نیستند به گفتگو درباره آن تن دهند!»

  1. زودتر گفتگو را آغاز کنید

هرچه زودتر با فرزندان خود درباره پول و ارث صحبت کنید، نتیجه بهتری به دست خواهید آورد. از دید کارشناسان، بحث درباره تصمیمات مالی تصمیمی بسیار درست است و به خانواده این مسأله را تفهیم می‌کند که صحبت درباره این گونه مسائل نه تنها هیچ ایرادی ندارد بلکه کاملاً حیاتی است.

هنگامی که زمان مناسب فرا رسید، چگونگی انجام این گفتگو را مورد ملاحظه قرار دهید. گفتگوی رو در رو بهترین شیوه است که می‌تواند با حضور تمام اعضای خانواده یا به‌صورت تک‌ به تک انجام شود. گفتگوی عمومی این شانس را به افراد می‌دهد که همگی شنونده مباحثی مشابه باشند؛ امری که در جامعه امروز به ندرت اتفاق می‌افتد. اگر این جلسه را به‌صورت جداگانه برگذار می‌کنید، خلاصه‌ای از مباحث را به صورت مکتوب یا ایمیل در اختیار دیگر اعضای خانواده قرار دهید تا همگی به لحاظ اطلاعات در سطح مشابهی قرار داشته باشند. به‌علاوه باید صرف‌نظر از چگونگی گفتگو، زمان خاصی را مشخص نموده و از پیش به فرزندان خود اعلام کنید. با این کار آنها فرصت پیدا می‌کنند تا از نظر روانی آماده شوند. این آمادگی قبلی برای انجام موفق این مباحث ضروری است، چون اغلب فرزندان تمایلی به گفتگو درباره دوران پس از والدین خود ندارد.

  1. به سادگی وارد موضوع تقسیم ارث شوید

می‌توانید از اخبار جدید و داستان‌هایی درباره دوستان به‌عنوان راهی برای شروع گفتگو استفاده نمایید. بر روی ماهیت عملی بحث تأکید نمایید و سعی کنید فرزندان خود را برای تصمیم‌گیری آماده کنید. به آنها یادآور شوید که قصد شما تأمین منافع همگانی است، اما در عین حال فراموش نکنید که این برنامه متعلق به شما است.

اگر خبرهایی که به اطلاع فرزندان می‌رسانید مورد انتظار آنها نباشد، ممکن است از انتخاب‌های شما ناامید یا ناراحت شوند. برای مثال، اگر اموال خود را به خیریه داده یا به فرزندی بیشتر از دیگران بدهید، احتمالاً با ناراحتی سایر اعضای خانواده مواجه خواهید شد. در چنین شرایطی صریح باشید. بگویید «می‌دانم که شما از این خوشحال نخواهید بود و از این امر متأسفم، اما این چیزی است که ما تصمیم گرفته‌ایم». بهتر است فرزندان‌تان هم‌اکنون این را از شما بشنوند؛ چراکه شما می‌توانید دلیل تصمیمات خود را توضیح دهید. در نهایت خبرهای شگفت‌آور در وصیت‌نامه شما باعث رنجش و ناراحتی دیگران خواهد شد.

اگر درباره شکل طرح مسائل نگران هستید، از وکیل یا برنامه‌ریز مالی بخواهید تا در طراحی مسائل به شما کمک کند. مهمترین مسأله در بحث با فرزندان، تعیین فردی است که باید امور مالی را مدیریت نماید. شاید فرزندی منظم‌تر بوده و تجربیات بیشتری در امور مالی داشته باشد، که در این صورت برای نقش مدیر مالی مناسب خواهد بود. یا آنکه فرزند دیگری از نظر جغرافیایی نزدیک‌تر باشد و انجام کارها را با سهولت بیشتری به عهده گیرد.

اگر فکر می‌کنید که هیچ‌یک از فرزندان شما آماده پذیرش موضوع تقسیم ارث نیستند، یا به هیچ یک اعتماد ندارید، می‌توانید عضوی خارج از خانواده (یک دوست، وکیل یا برنامه‌ریز مالی) را برای انجام این اقدامات تعین نمایید. زمانی که بحث به موضوع تقسیم اموال می‌رسید، کاملاً واضح سخن بگویید. اگر نمی‌خواهید اموال خود را به‌طور مساوی تقسیم کنید، چرایی آن را توضیح دهید.

  1. چارچوبی مشخص را تعیین کنید

در گفتگوهای آغازین، اعدادی که فرزندان‌تان را از برنامه کلی شما منحرف می‌کند، فراموش کنید. زمانی که مسأله مقدار پول را مطرح کنید، برنامه با شکست مواجه خواهد شد. بدون توجه به زمان گفتگو درباره برنامه‌ریزی‌ها، این فرصت وجود دارد که اعداد دقیق در انتهای کار با هم متفاوت باشند. در مقابل چارچوبی ارائه کنید که اهداف شما را به دقت مشخص نماید. برای آگاه نمودن فرزندان از این حقیقت که میراث شما می‌تواند زندگی آنها را تأمین نماید، به آنها بگویید که «مقداری پول برای کمک به شما پس‌انداز کرده‌ایم، اما شما باید خود برای کسب درآمد تلاش کنید». هرچه بیشتر درباره پول صحبت کنید، اهمیت اشاره به جزییات بیشتر خواهد شد.

به یاد داشته باشید که شاید در سال‌های بعد، مجبور به تغییر برنامه‌های خود شوید. فرزندان شما باید بدانند که مباحث مطرح شده به هیچ عنوان قطعی نیست، بلکه تنها برنامه‌ای اولیه است که باید در طول زمان و از طریق گفتگو تکامل پیدا کند. هر زمان که برنامه‌های خود را مجدداً تنظیم می‌کنید، آنها را با فرزندان خود در میان بگذارید.شماره ماهنامه :

نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان