با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


چطور سال جدید را به سالی برای موفقیت شغلی تبدیل کنیم؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴
چطور سال جدید را به سالی برای موفقیت شغلی تبدیل کنیم؟-ماهنامه معیشت

در آخرین مطلبی که نوشته بودم درباره‌ اهمیت این‌که در سال نو کارها را متفاوت با قبل انجام بدهیم صحبت کردم. یکی از نکته‌هایی که درباره‌اش بحث کردم این بود که یک برنامه شغلی راهبردی بنویسیم؛ برنامه‌ای برای این که ما را از جایی‌که الان هستیم به جایی‌که دوست داریم باشیم ببرد. احتمالاً دارید به این فکر می‌کنید که به نظر می‌آید کار سختی باشد. اما راستش را بخواهید، اینطور نیست.
آنتوان دو سنت اگزوپری، نویسنده‌ مشهور فرانسوی، یک زمانی گفته بود: «هدفی که برایش برنامه نداشته باشی فقط یک آرزوست.» موفق شدن به چیزی بیشتر از بخت و اقبال خوش نیاز دارد، به چیزی بیشتر از سخت‌کوشی نیاز دارد. موفق شدن برنامه می‌خواهد و نکته‌ مهم ماجرا این است که لازم نیست برنامه حتماً چیز پیچیده‌ای باشد که طراحی‌اش سخت باشد. توصیه‌ من برای این‌که برنامه شغلی راهبردی برای خودتان بریزید -که توصیه‌ ساده‌ای هم هست- این است:
در آینه به خودتان نگاه کنید. به خودتان به چشم یک محصول رقابتی نگاه کنید. از قوت‌ها و ضعف‌ها و امتیازات خودتان یک فهرست تهیه کنید. بعد تلاش کنید ضعف‌هایتان را برطرف کنید و پیشرفت کنید و این جوری برای خودتان چالش درست کنید. از خودتان بپرسید که چه کتاب‌هایی می‌توانید بخوانید یا در چه سمینارهایی می‌توانید شرکت کنید تا مهارت‌های شغلی‌تان بهتر شود.
برای خودتان مشخص کنید که در شغلتان چه آرزو‌هایی دارید. اگر ندانید چه هدفی دارید و می‌خواهید به کجا برسید، چطور انتظار دارید که به آنجا برسید؟ وقت بگذارید و اهدافتان را قشنگ مشخص کنید. دوست دارید در ۳ سال یا ۵ سال یا، چه می‌دانم، ۱۰ سال آینده از لحاظ شغلی در چه وضعیتی باشید؟
رقابت کردن را یاد بگیرید. رقابت یک واقعیت در زندگی است. به اندازه‌ بقیه‌ آدم‌ها توانایی دارید؟ این‌که بفهمید که در وضعیت رقابت با بقیه قرار دارید به شما کمک می‌کند که امتیاز‌ها و نقایصتان را تشخیص بدهید و بفهمید که چه کارهایی باید انجام بدهید تا بتوانید بهتر رقابت کنید…نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان