با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


چند درصد از درآمد ماهانه را باید پس‌انداز کرد؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۲ تیر ۱۳۹۵

درباره اهمیت پس‌انداز بسیار شنیده‌اید و ما نیز در معیشت بارها و بارها پس‌انداز کردن را توصیه کرده‌ایم. اما سؤال مهم درباره پس‌انداز کردن این است که چه میزان از درآمد ماهانه باید به این کار اختصاص یابد. ممکن است در اینترنت و یا از مشاوران نکاتی را در این باره شنیده باشید. این نکات در کنار این‌که ارزشمند هستند، اما اگر به صورت کلی بیان شده باشند، چندان کارایی ندارند. به این معنا که نمی‌توان بدون آگاهی داشتن از شرایط خاص نسبت به میزان پس‌انداز ماهانه ابراز نظر کرد. هر توصیه کلی در خصوص درصد پس‌انداز ممکن است با شرایط زندگی یک فرد هماهنگ بوده و با وضعیت فرد دیگر سازگار نباشد. به‌همین جهت، تعیین سطح پس‌انداز ماهانه در نهایت بر عهده خود فرد خواهد بود.
البته برای تعیین میزان پس‌انداز معیارهای مشخصی وجود دارد. در ادامه برخی از این معیارها را به اختصار مورد اشاره قرار داده‌ایم. با مطالعه آن‌ها می‌توانید ارزیابی خوبی از وضعیت خود داشته باشید و درصد پس‌انداز ماهانه را تعیین کنید.
۱٫ درآمد ماهانه شما چقدر است؟
به طور طبیعی، مهم‌ترین عامل در تعیین میزان پس‌انداز این است که شما هر ماه چقدر درآمد دارید. البته کم بودن درآمد به معنای نبود امکان پس‌انداز نیست. اما اگر سطح درآمد شما پایین باشد، برای پوشش‌دادن به هزینه‌ها ناچارید مقدار بیشتری از درآمد خود را صرف کنید. در مقابل، اگر درآمد ماهانه شما برای تأمین هزینه‌ها کافی باشد، می‌توانید درصد بیشتری از درآمد ماهانه را به پس‌انداز اختصاص دهید.
۲٫ سن شما چقدر است؟
دومین فاکتور در تعیین درصد پس‌انداز ماهانه سن و سال فرد است. اگر جوان هستید، احتمالا هزینه‌های مرتبط با سلامت برای شما کمتر است. به علاوه نیازهای مرتبط با اداره خانواده نیز کمتر به شما فشار می‌آورد. در مقابل، افراد میانسال و کهنسال به صرف هزینه بیشتری در این امور نیاز دارند. به ویژه اگر در دوران جوانی نسبت به تهیه بیمه مناسب سستی کرده باشند. به‌همین دلیل، سن و سال فرد نیز در تعیین میزان هزینه‌ها و در نتیجه درصد پس‌انداز ماهانه تأثیرگذار است.
۳٫ اهداف و برنامه‌های شما چیست؟
عامل بعدی در این زمینه مسیری است که می‌خواهید در زندگی خود طی کنید. اهداف گوناگون هر یک به میزان خاصی از تلاش و البته سطح خاصی از تأمین مالی نیاز دارند. به‌همین دلیل، باید پس‌انداز ماهانه خود را در نسبت با اهداف‌ تعیین نمایید. اگر به دنبال کارآفرینی باشید….نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان