با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


چه نکاتی را برای فروش خانه در نظر بگیریم؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۳ دی ۱۳۹۳
خانه-مسکن-معیشت

درست است که صاحبخانه‌هایی که می‌خواهند خانه‌شان را بفروشند انتظار دارند پول هر چه بیشتری به ازای ملکشان به دست بیاورند و بعضی‌هاشان هم از این بابت تصور کاذبی دارند. اما تعیین قیمت خانه ممکن است کاری پیچیده و چندبعدی باشد. آیا واقعاً صرف دارد خانه را برای فروش بازسازی کنیم؟ از بین دو خانه که یکی‌شان سه خواب و یکی دیگر‌شان چهار خواب دارداما متراژشان یک اندازه است، کدام ارزش بیشتری دارد؟ ما با بنگاه‌دار‌ها صحبت کردیم تا جواب این سؤال‌ها را بفهمیم.

 

۱٫ مکان خانه. ورد زبان بنگاه‌دار‌ها این بود: «جای خانه، جای خانه، جای خانه». وقتی حرفِ جا و مکان خانه می‌شود، منظور قیمت ملک‌های اخیراً معامله‌شده در آن نزدیکی‌ها و کیفیت مدرسه‌های آن منطقه و آدم‌های اهل محله و این جور چیز‌هاست. بنگاه‌داری می‌گوید: «خریدار به آدمای محله‌ای که می‌خواد توش خونه بخره خیلی بها می‌ده. وقتی خریدار سراغ من می‌یاد دنبال خونه‌ای نیست که بتونه چهار سال توش بشینه، بیشتر به این دقت میکنه که اهل محل کیا هستن و چی کار میکنن و مدرسه‌ی محل کجاس.»

مردم دارند وابستگی‌شان به اتومبیل را کمتر می‌کنند. به خاطر همین بعضی از خریداران خانه دنبال محله‌هایی می‌گردند که برای این طرف و آن طرف رفتن در محله ماشین لازم نباشد. رئیس انجمنی که متخصص قیمت‌گذاری مسکن است می‌گوید: «من فکر می‌کنم تو خیلی از بازار‌ها و مخصوصاً بین جوون‌های ۳۰، ۳۵ ساله، اینکه بشه تو محله پیاده این ور و اون ور رفت و کارها رو بدون ماشین انجام داد، مهم‌تر شده. حتی کسایی رو می‌بینی که خود‌شون خونه دارن اما خونشون رو خالی گذاشتن و دنبال خونه تو محله‌ای میگردن که این خصلت رو داشته باشه.»

اما به قول یک اقتصاد‌دان متخصص حوزه‌ی مسکن، وقتی که صحبت از مکان خانه می‌شود ملاحظات دیگری هم در نظر گرفته می‌شود. «خونه دید خوبی داره؟ شمالیه یا جنوبی؟ بغلش چیه؟ نزدیکش مغازه هس؟ کنار اتوبان نیست؟»

۲٫ متراژ و نقشه‌ی خانه. خریداران قبلاً کشته و مرده‌ی خانه‌های با متراژ بالا بودند اما حالا عشقشان به این جور خانه‌ها فرو‌کش کرده است. بنگاه‌داری می‌گوید: «به نظر من مردم می‌فهمن که اگه خونه‌ی متراژ بالا بخرن، اون چیزی که فکرشو می‌کردن گیرشون نمیاد. نگهداری این جور خونه‌های بزرگ هزینه‌ش بیشتره و خیلی هم دردسر داره.»

نقشه‌ی خانه مسئله‌ی مهمی است چون خانه‌ای با طراحی باز و با دیوارها و تقسیم‌بندی‌های کمتر ممکن است خیلی جا‌دار‌تر از خانه‌ای با همان متراژ اما با نقشه‌ی جعبه‌ای‌شکل به نظر برسد. تعداد خواب‌ها هم بر قیمت خانه اثر می‌گذارد. لذا قبل از اینکه وسط اتاق دیوار بکشید و یک اتاق را بکنید دو تا، خوب فکر کنید. یکی از همین بنگاه‌دار‌ها می‌گوید: «زیاد کردن تعداد خواب‌ها قیمت رو پایین می‌یاره. اگه خونه‌ای خواب‌هاش کمتر ولی بزرگ‌تر باشه، قیمتش میره بالا.»…نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان