با عضویت در خبرنامه از 10 درصد تخفیف در خرید مجله معیشت بهره مند شوید


چگونه با مخارج زیاد همسر خود مواجه شویم

زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخ انتشار مطلب : ۰۵ آذر ۱۳۹۶

به احتمال زیاد همسر خود را دوست دارید و حاضرید برای رفاه و خوشبختی او هر کار را انجام دهید. اما درعین حال، شاید برخی اختلاف نظرها در نحوه اداره زندگی شما را می‌آزارد. به‌طور مثال، از نحوه خرج کردن پول توسط همسر خود راضی نبوده و شیوه مدیریت مالی او را نپسندید. به‌علاوه ممکن است از اصلاح این رویه نیز ناامید باشید و تصور کنید که دیگر نمی‌توان کاری در این زمینه انجام داد. شاید حق با شما باشد. چراکه در مجموع شما شرایط را بهتر از هر فرد دیگری درک می‌کنید.

 

اما بسیاری از متخصصان بر این باور هستند که اگر رفتار همسرتان در حال تخریب بودجه شما است، فرآیندهایی وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توانید از نابودی کامل خانواده جلوگیری کنید. این فرآیندها به شما کمک می‌کنند، در جهت اصلاح مشکلات گام برداشته و شرایط را در کنترل خود بگیرید. بنابراین پیش از ترک همسرتان و ناامیدی کامل از بهبود اوضاع، این پیشنهادها را آزمایش کنید.

 

نخستین گام ضروری این است که مسئول پرداخت صورت‌حساب‌ها و هزینه‌های خانواده را تغییر دهید، چراکه نتیجه حاصل از شرایط فعلی چندان مطلوب نبوده است. ممکن است همسر شما با انتخاب‌های نادرست و پرداخت هزینه‌های بیهوده بودجه  خانواده را نابود کرده و با رفتار نادرست اوضاع را به هم ریخته باشد. اگر همسرتان با دیر پرداخت نمودن صورت‌حساب‌ها در حال خراب کردن امور است، کنترل این مسأله را به دست بگیرید؛ یا اگر صورت‌حساب‌ها را پرداخت نکرده، در خرید زیاده‌روی می‌کند و هیچ وقت به تراز مالی توجه نمی‌نماید، پیشنهاد کنید که او مسئول پرداخت صورت‌حساب‌ها باشد.

 

شاید این تغییر به نظر ایده احمقانه‌ای برسد، چراکه خرج کننده‌ای بی‌پروا را مسئول پرداخت صورت‌حساب‌ها کرده‌ایم. اما به گفته یکی از متخصصان مالی بهترین راه برای اصطلاح عامل خرابکاری در بودجه این است که خود او را مسئول تأمین نیازهای خانواده کنیم!

 

این روش بدون شک ارزش آزمایش شدن را دارد. به گفته آگاهان به مسائل مالی خانواده «با مسئول نمودن چنین افرادی در طراحی بودجه، آنها دیدگاه کاملی از تأثیرات ولخرجی‌های خود به‌دست خواهند آورد، چراکه اکثر مردم نمی خواهند خانواده  را با مشکل روبرو سازند».

 

گام بعدی این است که نقش خود را نیز در ایجاد شرایط دشوار بپذیرید. این گام احتمالاً دشوارتر است، چراکه شاید شما خود را فردی مسئولیت‌پذیر می‌دانید که از خرید های ناگهانی دوری کرده و شرایط مالی را به دقت مورد توجه قرار می‌دهید. اما همین نظارت بیش از حد ممکن است باعث رنجش همسرتان شده و او نیز به طور ناخودآگاه یا از روی عمد به خرج کردن بیش از حد روی آورده باشد. شاید شما هیچ‌گاه با همسر خود ارتباط برقرار نکرده و او را از کمبود بودجه خانواده مطلع نمی‌سازید، چراکه در اغلب موارد یکی از زوجین (در شرایط عادی مرد) کنترل امور مربوط به مسائل مالی را به‌دست گرفته و زوج دیگر تنها امور غیر مالی از خانه را مدیریت می‌نماید. در نتیجه زوجی که هیچ اطلاعی از مسائل مالی ندارد، به همسر خود درباره کنترل امور اعتماد می‌کند، یا اهمیتی نداده و ترجیح می‌دهد وارد چنین اموری نشود. پس اگر شما در حال نادیده گرفتن علائم خطر هستید، شاید بهتر باشد کمی از مسئولیت مسائل بپذیرید.

 

به گفته کارشناسان مالی «آنچه افراد به‌عنوان خرابکاری در نظر می‌گیرند، معمولاً در خلأ  اتفاق نیفتاده است. اگر شما می‌گویید که از اوضاع اطلاع نداشته‌اید، باید همین بی‌اطلاعی را دلیل بر تقصیر خود بدانید.» از دید آنها، اگر شما عمدا رفتارهای سؤال برانگیز مالی همسر خود را نادیده می‌گرفتید، نباید آن را خرابکاری بنامید. زیرا زوجین هر دو مسئول هستند. از این‌رو، اگر شرایط خانواده شما را آزار می‌دهد، زمان آن فرا رسیده است که مسئولیت کامل امور را به عهده بگیرید و در مسائل مشارکت فعال داشته باشد.

 

یکی از روش‌هایی که به روش پاکت نامه مشهور است، می‌تواند در چنین مواردی کارساز باشد. به این ترتیب که فرد ولخرج، مقرری خاصی را به‌صورت توافقی در یک پاکت دریافت می‌کند و زمانی که این مبلغ به اتمام رسید تا ماه بعد پول دیگری دریافت نخواهد کرد. به این ترتیب، فشار روانی و نظم و انضباط ناشی از محدودیت باعث اصلاح رویه‌های نادرست می‌شود. البته به یاد داشته باشید که استفاده از این روش یا فرآیندهای مشابه باید با توافق کامل و صمیمانه انجام شود؛ چراکه وجود هر نوع اجبار باعث بروز احساسات ناخوشایند شده و تلاش‌های اصلاحی را بی‌نتیجه خواهد گذاشت.

 

ماهنامه معیشت، شماره ۱۶، دی ۹۴

 نظرات

یک دیدگاه

  • سلام , مهمان